Buty Nike zaprojektowane przez Johannę Schneider

Układ kolorów ma bezpośredni wpływ na to, jak czujesz się w danych butach – mówi Johanna Schneider, znana projektantka odzieży oraz Senior Design Director w Nike Sportswear Women's Apparel.

Buty Nike zaprojektowane przez Johannę Schneider

Sylwetkę nowego modelu Nike Air VaporMax Flyknit dopracowano już na początku roku,
a w kolejnym etapie prac kluczową role odegrała kolorystyka. Niektóre palety kolorów stanowią ukłon w kierunku ikonicznych kolorystyk Nike, natomiast inne opierają się na wykorzystaniu barw natury, charakterystycznych kolorów superbohaterów oraz… kombinezonów dla kosmonautów. Najnowszą propozycją Schneider jest jej własny zestaw kolorów do personalizacji w ramach usługi NIKEiD.

Jak powstały buty?

W modelu Air VaporMax podoba mi się połączenie dwóch kluczowych innowacji Nike: Nike Flyknit oraz Nike Air – mówi Schneider. Obie technologie ujęte są w tym bucie w bardzo intuicyjny, subtelnie prosty, a zarazem atrakcyjny sposób.

Buty Nike zaprojektowane przez Johannę Schneider

Słabość Schneider do modelu VaporMax to miłość od pierwszego wejrzenia: buty nabyła podczas Air Max Day w Nike Soho i od tamtej pory biega w nich codziennie. Paleta kolorów projektantki, dedykowana tym butom, wypływa z jej zamiłowania do łączenia tradycyjnych kolorów z wyszukanymi aplikacjami. Metodę tę stosuje Schneider podczas prac dla takich firm jak Acronym® czy Stone Island, jak również dla samego Nike, w modelach sygnowanych jej własną marką JFS.

W przypadku NIKE Air VaporMax by JFS, projektantka sięgnęła po czarno-szare melanżowe zestawienie kolorów. W celu ożywienia neutralnej barwy cholewki, podeszwy VaporMax Air dostępne będą w kolorach, o których designerka mówi „zieleń szklanej butelki” (turkusowo-zielony kolor zainspirowany klasycznymi butelkami) oraz „kolor życia” (ciepły, wpadający w czerwień pomarańczowy).

Buty Nike zaprojektowane przez Johannę Schneider

Moim zamysłem było połączenie stonowanych, neutralnych kolorów z barwami zdecydowanie kontrastującymi, choć zachowującymi swój organiczny charakter – wyjaśnia Schneider, która stworzyła również opcję koloru miętowego Mint Foam oraz „hiperpomarańczowego” Hyper Orange dla wkładki wewnętrznej, która wizualnie ma dodawać energii wnętrzu buta i wywoływać pozytywne wrażenia u osoby go noszącej.

Innowacja w kolorach

Łączenie po przekątnej barw na podeszwie jest wykonywane indywidualnie w zakładzie Nike Air Manufacturing Innovation. Taki układ kolorów zapoczątkował innowacyjny sposobu barwienia, oparty na technologiach, które dały początek wielokolorowej poduszce Air w Air VaporMax Flyknit BETRUE.

Schneider wyjaśnia zasadność swojego wyboru – Spoglądając w dół w czasie biegu możemy cieszyć się kolorami, jednocześnie wpatrując się w jego design, co ułatwią nam widoczne szczegóły w jego wnętrzu.

Schneider starannie dobrała szczegóły nowego modelu. Zaproponowaną przez nią paletę kolorów użyto również w dodatkowych elementach personalizacji w ramach usługi NIKEiD.
Po pierwsze, wprowadzono opcję wyboru kolorów: silnie turkusowego Hyper Turquoise, pomarańczowego Hyper Orange oraz białego na poduszce podeszwy VaporMax Air w obszarze palców (jej pozostała część przechodzi stopniowo w kolor czarny). Po drugie udostępniono kolor miętowy Mint Foam, Hyper Orange oraz Anthracite w obszarze pięty, na końcówce pięty i na etykiecie języka. Wreszcie po trzecie, logo Swoosh w częściach bocznej i przyśrodkowej mogą być wykonane w dwóch opcjach: w kolorze połyskującej czarni, czyli Glossy Black oraz wspomnianym wcześniej Hyper Orange.