Choinkowe ozdoby, które zapewnią nam szczęście?

Ubieranie choinki na Święta to w Polsce jedna z najmłodszych tradycji. Wiąże się z nią jednak wiele przekonać. Jakie ozdoby wybrać? Które z nich przyniosą nam szczęście?

Choinkowe ozdoby, które zapewnią nam szczęście? Foto Alexas_Fotos/Pixabay

Ludzie zawsze ubierali choinki z rozmysłem. Symbolika ozdób dla wielu ma ogromne znaczenie. Wybór dekoracji czy kolorów nie jest im obojętny. Istnieje wiele tradycji i przekonań związanych ze Świętami Bożego Narodzenia. Do jednych z nich zalicza się sposób ubierania drzewka bożonarodzeniowego. Jakie wybrać ozdoby? Co przyniesie nam szczęście? Jakie znaczenie mają poszczególne dekoracje?

Symbolika poszczególnych ozdób

1. Gwiazda Betlejemska

Umieszczana na szczycie choinki Gwiazda Betlejemska ma pomagać w bezpiecznych powrotach do domu z dalekich stron. Tak jak doprowadziła Trzech Króli do Dzieciątka, tak w tradycji ludowej miała pomóc odnaleźć drogę do domu tym, którzy wyjechali. Symbolizuje również przyjazd innych członków rodziny, by wspólnie spędzić czas świąt.

Choinkowe ozdoby, które zapewnią nam szczęście? Foto Jon Tyson/Unsplash

2. Światełka choinkowe

Zawieszenie na choince lampek symbolizuje światło chroniące przed złem i ciemnością. Mają bronić dostępu złym mocom oraz odwrócić nieżyczliwe spojrzenia ludzi, zły urok od domowników. Natomiast w chrześcijaństwie światełka choinkowe wskazują na Chrystusa, który jest światłem dla pogan.

Choinkowe ozdoby, które zapewnią nam szczęście? Foto jwvein/Pixabay

3. Anioły

Wieszane na drzewku bożonarodzeniowych figurki aniołów mają opiekować się domem i jego mieszkańcami. Według ludowej tradycji, te opiekuńcze i dobre duchy miały również chronić przed złymi mocami i negatywną energią.

Choinkowe ozdoby, które zapewnią nam szczęście? Foto _Alicja_/Pixabay

4. Łańcuchy choinkowe

Choinkowe łańcuchy to symbol scalania rodziny, mają wzmacniać więzi między jej członkami. Według tradycji powinny być długie, by opleść całe drzewko. Wtedy zdołają utrzymać jedność i zadbają o więzi łączące domowników i dalszych krewnych. Złączenie końców łańcucha zapewni dostatek i dobrobyt, aby niczego nie zabrakło w nadchodzącym roku.

Choinkowe ozdoby, które zapewnią nam szczęście? Foto Kristina Paukshtite/Pexels

5. Dzwoneczki

Dzwoneczki symbolizują dobrą nowinę i radość. Mają głosić, że w nadchodzącym czasie rodzina otrzyma wiele dobrych nowin oraz że przytrafią się jej same radosne wydarzenia. Według tradycji chrześcijańskiej oznajmiały radość z pokonania zła.

Choinkowe ozdoby, które zapewnią nam szczęście? Foto Peggychoucair/Pixabay

Zwyczaje i przesądy związane z ubieraniem choinki

  • Żywe drzewko bożonarodzeniowe pozwala oczyścić energetycznie przestrzeń w domu. Już samo wniesienia żywej choinki ma zapewnić mieszkańcom pozytywną energię
  • Drzewko należy ubierać od dołu zgodnie z ruchem wskazówek zegara
  • Podczas ubierania choinki powinno się myśleć o swoich marzeniach, celach i
  • Stojak, na którym umieszcza się drzewko powinien być ustawiony zgodnie z kierunkami świata
  • Ubieranie choinki ma służyć przyciąganiu dobrobytu i pomyślności

K.G.