4 wskazówki na podróż z psem

Wakacje to czas wypoczynku i relaksu. Wyjazdy mogą jednak sprawiać kłopot, gdy nie mamy z kim zostawić naszego psiaka. Właśnie dlatego warto rozważyć wyjazd z pupilem.

Podróż z psem
4 wskazówki na podróż z psem

Podróż z psem wcale nie musi stanowić wakacyjnego utrudnienia. Można zwiedzać świat ze swoim pupilem i jednocześnie korzystać z upragnionych wakacji. Jak to zrobić? Przedstawiamy cztery wskazówki. 

Wybierz odpowiednie zakwaterowanie

Jeśli planujesz wypoczynek i jak co roku masz problem z tym, co zrobić ze zwierzakiem, po prostu… weź go ze sobą! Nie trzeba z niczego rezygnować. Dzięki odpoczynkowi z pupilem nie tylko naładujesz baterie, ale również unikniesz zmartwień związanych z zostawianiem psiaka w domu.
Wystarczy, że podczas planowania wakacji wybierzesz miejsce, w którym mile widziane są zwierzaki. Najpierw należy jednak zastanowić się, czy wyprawa do określonej lokalizacji nie będzie zbytnim obciążeniem dla psa. Poza tym musisz pamiętać, że podróż z psem to zwykle dodatkowe koszty. Niemniej dużo hoteli oferuje możliwość pobytu z czworonożnym przyjacielem. Nic tylko korzystać!

Podróż z psem samochodem? Zadbaj o jego bezpieczeństwo

Kolejnym, najpoważniejszym zresztą wyborem jest środek lokomocji. W miarę możliwości na wakacje z psem warto wybrać się samochodem. Klimatyzacja i ciągły kontakt z właścicielem, a także częste przystanki minimalizują niewygody związane z podróżą.
Warto zorganizować psu miejsce w samochodzie dostosowane do jego wielkości. Biorąc pod uwagę małe rasy nie jest to skomplikowane, jednak w przypadku większych ras warto pomyśleć o samochodzie typu kombi. Bagażnik należy przygotować, wykładając go matą antypoślizgową i montując kratkę odgradzającą. Aby przewozić zwierzę bezpiecznie, warto zaopatrzyć się w specjalne psie pasy w formie szelek. Są one kompatybilne z klamrami do pasów, które nie tylko zabezpieczają pupila, ale również zapewnią bezpieczeństwo pasażerom.
A co zrobić, jeśli nasz pupil źle znosi podróże samochodem?

Do podróży samochodem warto zacząć przyzwyczajać czworonoga od najmłodszych lat. Jeśli jednak mimo wszystko występują wymioty, zaleca się zdiagnozowanie ich podłoża. W tym celu warto skonsultować się z behawiorystą. Nerwowe przemieszczanie się z miejsca na miejsce i obfite ślinienie się, a nawet wymioty, bardzo często wywołane są stresem. Dobrze sprawdza się podanie mniejszej porcji pożywienia przynajmniej 2 godziny przed podróżą, którą najlepiej rozpocząć w godzinach wieczornych i nocnych. Konieczny jest spacer ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb fizjologicznych. Ponadto proponuję spokojną jazdę. Uwaga na klimatyzację, zbyt niskie temperatury mogą zaszkodzić i stać się przyczyną np. zapalenia krtani. Zimą natomiast nie należy podkręcać nadmiernie ogrzewania. Jeśli naturalne metody zawiodą, warto udać się do lekarza weterynarii po lek przeciw chorobie lokomocyjnej – tłumaczy Katarzyna Bargiełowska, behawiorysta, instruktor szkolenia psów Akademia 4 Łapy, ekspert Doctor Dog.

Podróż z psem samolotem – to możliwe

Jeśli urlop nie pozwala na spędzenie zbyt długiego czasu w podróży, warto zastanowić się nad lotem samolotem. Większość linii lotniczych oferuje możliwość przelotu z psem po Europie, a nawet w dalsze zakątki świata. Należy jednak mieć na uwadze, że wakacje w egzotycznych miejscach związane są z wyższymi kosztami i dłuższym czasem podróży, dlatego przewóz psa będzie łączył się z licznymi obostrzeniami ze strony linii lotniczych. Jeśli jesteś właścicielką małej rasy (do 8 kilogramów wraz z torbą) masz szczęście, bo takiego czworonoga można wziąć ze sobą na pokład. Większe psiaki podróżują w luku bagażowym w specjalnym transporterze, spełniającym wymogi Międzynarodowego Stowarzyszenia Transportu Lotniczego. Nie ma się czego obawiać, ponieważ zgodnie z wymogami klatka wykonana jest ze specjalnego tworzywa, wentylowana, musi być również na tyle duża, aby pies mógł się w niej obrócić i stanąć. Należy także umieścić w niej wodę, jedzenie oraz chłonne materiały.

Dla psa podróż samolotem jest źródłem dodatkowego stresu. Nie należy jednak podawać mu środków uspokajających lub nasennych, ponieważ w wielu przypadkach zabraniają tego przepisy. W niektórych krajach, np. w Australii, prawo dotyczące przewozu zwierząt jest na tyle ostre, że niektóre rasy psów nie są w ogóle wpuszczane na terytorium kraju – tłumaczy Milena Wysocka, specjalistka.

Szczegółowe warunki dotyczące podróży z pupilem można uzyskać kontaktując się z infolinią linii lotniczych i ambasadą.

Zadbaj o formalności

Zwierzę podróżujące po Europie musi legitymować się aktualnym szczepieniem przeciwko wściekliźnie oraz podstawowymi szczepieniami przeciwko chorobom zakaźnym. Nasz pupil powinien również posiadać chip lub tatuaż identyfikacyjny oraz zwierzęcy paszport. Warto pamiętać, że przepisy w każdym kraju mogą się od siebie nieco różnić, dlatego kilka miesięcy przed planowanym wyjazdem należy sprawdzić szczegóły dotyczące przewozu zwierząt w danym państwie.

Nawet planując wypoczynek z psem w kraju, należy sprawdzić obowiązujące przepisy, ponieważ każde województwo na terenie Polski ma odrębne prawo administracyjne dotyczące bezpieczeństwa, m.in. prowadzenia psa, czy to na smyczy i w kagańcu, czy też na smyczy bez kagańca – przypomina ekspertka.

Bez względu na to, dokąd planuje się wakacyjny wyjazd z psem, należy pamiętać o podstawowych formach bezpieczeństwa i zapewnienia wygody naszemu pupilowi. Emocje i uczucia nie powinny dominować nad zdrowym rozsądkiem. Z drugiej strony podróże z psem są możliwe i jeśli się tylko do nich nieco wcześniej przygotujemy, psiak może zwiedzić niemal cały świat.