Złoto z ofertą odkupu

Jak to działa i czy rzeczywiście się opłaca? Sprawdzamy!

Odkup złota

Złoto inwestycyjne kupuje się oczywiście z zamiarem jego późniejszej sprzedaży z zyskiem. Nie da się jednak ukryć, że konkurencyjnych ofert jest całkiem sporo, szczególnie niedługo po wyraźnym spadku ceny złota. Wówczas więcej inwestorów decyduje się na jego zakup – i sprzedaż w podobnym okresie. Ciekawym rozwiązaniem, które może znacznie ułatwić zbycie kruszcu z zyskiem, jest zdecydowanie się na jego zakup w miejscu oferującym również odkup złota. Jednym z nich jest Mennica Polska, która prowadzi między innymi sprzedaż oryginalnych sztabek i monet bulionowych z ofertą późniejszego odkupu, a także przechowywanie złota.

 Odkup złota przez Mennicę Polską

Mennica Polska oferuje odkup złota, które zostało wcześniej w niej nabyte. Oznacza to, że firma nie skupuje kruszcu kupionego w innym miejscu, np. od osoby prywatnej. Co więcej, zastrzega sobie prawo do odmowy skupu złota inwestycyjnego, które nie znajduje się w oryginalnym opakowaniu lub to zostało naruszone albo uszkodzone, a także w sytuacjach przewidzianych przez Ustawę o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Ma to oczywiście związek z bezpieczeństwem transakcji; oryginalne opakowanie, tak zwany CertiPack, jest jednym z dowodów oryginalności złota.

Zdecydowanie się na kupno złota z ofertą odkupu może w dużej mierze podnieść opłacalność inwestycji. W przypadku takiej odsprzedaży oficjalni producenci i dystrybutorzy proponują zwykle skup po cenie mocno zbliżonej do kursu Londyńskiego Stowarzyszenia Rynku Kruszców (LBMA – London Bullion Market Association). Natomiast jubilerzy, lombardy czy kantory zazwyczaj obciążają transakcję wysoką marżą, która może czynić ją nieopłacalną. W konsekwencji bywa, że sprzedającemu „grozi” sprzedaż złota po niższej cenie, niż je wcześniej nabył, mimo wyższego kursu.

Jak sprzedać złoto w Mennicy Polskiej?

Aby zbyć oryginalne złoto inwestycyjne, które zostało wcześniej kupione w Mennicy Polskiej, należy w pierwszej kolejności skontaktować się z firmą. Można zrobić to na trzy sposoby:

  • mejlowo – wysyłając wiadomość na adres [email protected],
  • telefonicznie – kontaktując się pod numerem 22 656 41 57 albo 22 656 42 92,
  • lub osobiście – w oddziale przy ulicy Annopol 3 w Warszawie.

Następnie może być konieczne przedstawienie Mennicy dokumentu potwierdzającego, że złote sztabki lub złote monety bulionowe zostały w niej kupione. Po dopełnieniu ewentualnych formalności sprzedający ustala z Mennicą formę przekazania złota do depozytu, a następnie wypełnia formularz oferty sprzedaży i przesyła go do firmy.

Uzyskana cena odkupu może być bardzo zbliżona do kursu LBMA – Mennica Polska oferuje skup po zaledwie 2-procentowej obniżce wartości obliczonej według tego kursu. Po uzyskaniu oferty sprzedaży Mennica Polska kontaktuje się ze sprzedającym i, jeśli przyjmuje ofertę, następuje zawarcie umowy sprzedaży złota inwestycyjnego, a pieniądze zostają przelane na rachunek bankowy. Formularz sprzedaży jest dostępny na stronie internetowej Mennicy.

Bezpieczne przechowywanie złota w Mennicy Polskiej

Dodatkową usługą oferowaną przez Mennicę Polską jest odpłatne przechowywanie złota. Można z niej skorzystać nie tylko przed sprzedażą kruszcu, ale również po jego zakupie. Usługa jest płatna co miesiąc, a jej cenę uzależnia ilość przechowywanego złota – aktualny cennik można znaleźć na stronie internetowej Mennicy. Skorzystanie z usługi jest możliwe zarówno w przypadku niewielkich ilości złota, nieprzekraczających 1 kg, jak i dużych zasobów – nawet powyżej 25 kg. To ciekawa opcja dla wszystkich, którzy chwilowo lub przez dłuższy czas nie mają możliwości bezpiecznego schowania zakupionego złota inwestycyjnego. Przydaje się np. podczas wyjazdu na wakacje i pozostawienia majątku bez nadzoru lub w przypadku obawy, że złote sztabki bądź monety bulionowe mogą zostać skradzione – albo CertiPack ulec uszkodzeniu. Usługa przydaje się również podczas krótkoterminowych inwestycji, gdy kupujący wie, że wkrótce będzie chciał skorzystać z oferty odkupu złota przez Mennicę. Wówczas nie odbiera go po zakupie, tylko od razu przekazuje do depozytu, a po odpowiadającym mu wzroście kursu – odsprzedaje.

Artykuł sponsorowany.