Czy mogą być inspiracją – najdziwniejsze pomysły na biznes?

W co ubrać rękę w gipsie? Jak skorzystać z pralni, kiedy pracujemy od rana do późnych godzin nocnych albo jak wesprzeć ciekawe inicjatywy Polaków? Na te pytania odpowiadają polskie biznesy.

najlepsze pomysly na biznes
Najdziwniejsze pomysły na biznes. Bob Smith

Internetowy sklep z używanymi pierścionkami zaręczynowymi, serwis randkowy dla zdradzających, firma produkująca okulary dla psów albo portal, na którym można wynająć przyjaciela.

Na świecie nie brakuje pomysłów na niebanalne i zarazem świetnie prosperujące biznesy. W Polsce na zdobycie nietypowej rynkowej niszy wciąż decyduje się niewiele osób. Ale tym, którzy nie boją się ryzyka, wiedzie się całkiem nieźle.

Potrzeba matką wynalazków

Najczęściej o powstaniu nietypowego biznesu decyduje przypadek. Tak zaczynała Justyna Wójcicka-Sitek. Robiła zakupy w jednym ze sklepów odzieżowych. W przymierzalni, ubierając spodnie, podskoczyła tak niefortunnie, że złamała kość śródstopia. Gips na 6 tygodni. A że była jesień, Justyna musiała zmierzyć się z odzieżowymi problemami: bo jak nałożyć na gips spodnie rurki? Jak nosić torbę, kiedy przeszkadzają kule? Jak ochronić nogę w gipsie przed jesienną pluchą? Zaczęła szukać w internecie ochraniaczy na gips. Znalazła jedynie „worki” do kąpieli. Tak właśnie powstała firma Ubranie na złamanie, która zajmuje się produkcją i sprzedażą ochraniaczy i pokrowców na gips czy temblaków. W swojej ofercie posiada także kolekcję ubrań i torebek mających na celu ułatwienie funkcjonowania z gipsem. Firma dysponuje pełną rozmiarówką obejmującą rozmiary damskie, męskie i dziecięce.

Biznes z klocków

Agnieszka Biernacka, właścicielka firmy Agabag, na pomysł swojego biznesu wpadła, oglądając pokazy mody. Wypatrzyła tam dodatki wykonane z klocków Lego. Postanowiła pójść tym tropem. Zaczęła od torebek. Najpierw były kopertówki, później coraz większe torby, które cieszyły się rosnącą popularnością, szczególnie za granicą. Ich miłośniczkami są klientki z Azji i Stanów Zjednoczonych. Oferta Agabag cały czas się poszerza. Z wykorzystaniem klocków duńskiej marki powstają bransoletki, naszyjniki, a nawet spinki do mankietów. W planie są elementy wyposażenia wnętrz.

Odrabianie zadań

Za granicę ze swoim biznesem udało się też przebić Tomaszowi Krausowi, Michałowi Borkowskiemu i Łukaszowi Haluchowi. Panowie są twórcami Grupy Brainly, globalnej sieci platform edukacyjnych, które pomagają uczniom w nauce i odrabianiu zadań domowych. Brainly to grupa platform w 12 wersjach językowych, działających na obszarze ponad 30 państw, które w skali miesiąca przyciągają ponad 23 mln unikalnych użytkowników. W Polsce portal działa pod nazwą Zadane.pl. Serwis powstał w Krakowie w 2009 roku. W naszym kraju ma – według najnowszego badania Megapanel – 3,45 mln realnych użytkowników.

Dla zapracowanych

Światowy sukces odniósł też Rafał Brzoska i jego pomysł na paczkomaty. To skrytki pocztowe służące do nadawania i odbierania przesyłek, działające 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Idealne rozwiązanie dla osób, które robią zakupy internetowe, ale, przebywając poza domem, nie są w stanie odebrać ich w godzinach pracy kurierów. Dzięki paczkomatom przesyłkę mogą odebrać o każdej porze dnia i nocy. Pomysł na paczkomaty przyjął się nie tylko w Polsce. Zaledwie w trzy lata Rafał Brzoska, obecnie jeden z najbogatszych Polaków, zaszczepił swój pomysł na rynki takich krajów jak: Australia, Chile, Wielka Brytania, Irlandia, Islandia, Litwa, Łotwa, Estonia, Ukraina, Rosja, Arabia Saudyjska, Cypr, Słowacja, Czechy, Polska, Włochy, Kolumbia, a także Kostaryka, Salwador oraz Gwatemala. Na wzór paczkomatów powstały też Pralniomaty Hi’Shine. To intuicyjne urządzenia dostępne w trybie 24/7, umożliwiające nadanie i odbiór prania bez konieczności szukania specjalistycznego punktu czyszczenia. Wystarczy pozostawić odzież w jednej ze skrytek, a już następnego dnia po nadaniu można odebrać ją czystą i wyprasowaną.

Polak potrafi

Wśród ciekawych biznesów warto wymienić także portal PolakPotrafi.pl, na którym przeprowadzane są zbiórki pieniędzy w celu sfinansowania różnorodnych projektów z wielu dziedzin życia. Finansowane są tam projekty takie jak filmy, animacje, gry komputerowe, karciane, planszowe, komiksy, albumy muzyczne, a także projekty związane ze sztuką, modą, fotografią, publicystyką, teatrem, tańcem, jedzeniem oraz nowoczesnymi technologiami. Portal pomógł już zrealizować 2189 pomysłów, zbierając na nie 11,6 mln zł.

Autor:
Portal Skarbiec.biz S.A. największy, niezależny serwis o prawie, finansach i gospodarce.