Dojrzała i piękna. Medycyna estetyczna dla każdego

Choć medycyna estetyczna służy wszystkim niezależnie od wieku, to wiele usług czy produktów z tej branży nadal skierowanych jest przede wszystkim dla osób młodych. Pacjenci po 50 roku życia traktowani są jako niszowi, zabiegi rzadko dostosowane są do ich indywidualnych potrzeb, a efekty takich metamorfoz są zazwyczaj przerysowane i nienaturalne. O medycynie estetycznej dla osób dojrzałych rozmawiamy z dr Andrzejem Ignaciukiem, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging.

senior woman doing face lifting
Dojrzała i piękna. Medycyna estetyczna dla każdego

W medycynie estetycznej, która w założeniu nie powinna dyskryminować ze względu na wiek, nadal daje się zauważyć tendencje do traktowania kobiet po 50 roku życia z pewną doza rezygnacji. Większość propozycji usług czy produktów dla tej dziedziny okraszonych jest zdjęciami osób młodych, a jeżeli pojawiają się również te bardziej dojrzałe to bywa, że wyglądają one nienaturalnie i karykaturalnie. Rady jakich udziela się pacjentom w mediach i czasem w gabinetach medycyny estetycznej, bywają nieadekwatne do ich statusu socjalnego, materialnego, sytuacji rodzinnej i zdrowotnej, a czasem nawet ich potrzeb związanych z wyglądem.

Od 25 lat staram się nie tylko poprawiać wygląd, ale przede wszystkim wydobywać z każdej pacjentki tkwiące w niej piękno. Uważam, że atrakcyjność wzrasta z wiekiem, gdy kobiety nabierają doświadczeń życiowych i utwierdzają się w poczuciu własnej wartości i wyjątkowości. Chciałbym, aby kobiety dojrzałe, które są świadome, że niczego nikomu nie muszą udowadniać, mogły z rozmysłem korzystać ze starannie dobranych zabiegów i porad medycyny estetycznej. I nie po to aby udawać 20 lat młodsza (bo to kończy się zwykle niezbyt dobrze), ale po to by wyglądać atrakcyjnie i interesująco – tłumaczy dr Andrzej Ignaciuk.

To nie tylko kwestia braku zmarszczek, przebarwień czy opadającej skóry. Nie ma szans na usuniecie czy korekcję wszystkich oznak starzenia, natomiast można niektóre z nich uczynić mniej widocznymi, zarówno poprzez odpowiedni dobór medycznych zabiegów jak i przyzwolenie na ujawnienie się pierwiastka indywidualności, który pojawia się z wiekiem.

Żeby osiągnąć satysfakcjonujący rezultat zabiegu medycyny estetycznej u osób dojrzałych, niezbędne są następujące czynniki: dobry, doświadczony lekarz, szczera rozmowa i nic porozumienia z pacjentem, ustalone wspólnie cele w oparciu o rzetelna wiedze medyczna, ufająca, myśląca i „stojąca solidnie na nogach” pacjentka oraz brak pośpiechu. Z gabinetu lekarskiego pacjent powinien wyjść przeświadczony, że wie wszystko, czego potrzebuje, żeby podjąć świadomą, dostosowaną do swoich potrzeb decyzję – dodaje dr Ignaciuk.

Warto zatem pamiętać, że medycyna estetyczna, w rękach doświadczonego lekarza i stosowana z umiarem, świetnie sprawdza się niezależnie od wieku!