„Dusza zaklęta w fortepianie” – historia ukryta w dźwiękach

Fabryka Fortepianów i Pianin w Kaliszu to legendarne miejsce, które zapoczątkowało wielki przemysł muzyczny w Polsce. Elwira Fibiger snuje opowieść o swojej rodzinie, od pokoleń związanej z zakładem, gdzie powstawały jedne z najdoskonalszych instrumentów klawiszowych w Europie. Książka „Dusza zaklęta w fortepianie“ ukazała się 20 maja br. nakładem Wydawnictwa Burda Książki.

Dusza zakleta w fortepianie_okladka
„Dusza zaklęta w fortepianie” – historia ukryta w dźwiękach.

„Dusza zaklęta w fortepianie” to historia losów kilku pokoleń rodu Fibigerów, właścicieli Fabryki Fortepianów i Pianin w Kaliszu wiodącej przez długi czas prym w europejskim przemyśle muzycznym. Dzieje rodziny opisuje Elwira Fibiger, córka Gustawa Arnolda III – ostatniego właściciela kaliskiego zakładu, którego dziadek zapoczątkował wielki przemysł muzyczny w Polsce. Dźwięk fortepianów i pianin, które powstawały w kaliskiej fabryce, był porównywany do najsławniejszych instrumentów i zachwycił świat. Niestety nacjonalizacja i całkowite zniszczenie fabryki w komunistycznej Polsce położyły ostatecznie kres jej dynamicznemu rozwojowi. Autorka przywołuje własne wspomnienia i refleksje oraz przeżycia swojej rodziny, która mając austriacko-niemieckie korzenie, na stałe wrosła w Polskę.

„Dusza zaklęta w fortepianie” to książka o barwnej codzienności kaliskiego domu Fibigerów z wielką historią, sławnymi postaciami i muzyką w tle. Elwira Fibiger ukazuje zarówno chwile radosne swojego rodu, jak i te trudniejsze, które możemy poznać m.in. dzięki zachowanym listom z obozu jenieckiego czy aktom upaństwowienia zakładu. To album pełen wcześniej niepublikowanych rodzinnych zdjęć, wycinków prasowych, dokumentów oraz fotografii doskonałych, lecz trochę zapomnianych instrumentów, które wyszły spod ręki pracowników tego zakładu.