Dzieła legendarnego artysty będą służyć ochronie środowiska

Vault by Vans podejmuje współpracę z Ralphem Steadmanem i WildAid w walce o zagrożone gatunki. Ukazują pomysłowy i ekspresyjny sposób na uświadomienie społeczeństwa i zwrócenie uwagi na skalę problemu.

Tej wiosny kultowy artysta Ralph Steadman i linia premium marki Vans, Vault by Vans, podejmują współpracę w misji podniesienia świadomości o zagrożonych gatunkach zwierząt i ich wyginięciu. Steadman, znany brytyjski ilustrator karykatur, kreskówek i książek, przenosi swoje prace na modele butów Vans Sk8-Hi i Classic Slip-On, aby pokazać psychodeliczne ilustracje z charakterystycznymi dla siebie plamami.

W kolekcji znalazły się ilustracje z „Gonzowacjonistycznej” trylogii wydanej przez Ralpha Steadmana i Ceri Levy’ego, do której należą „Extinct Boids”, „Nextinction” i „Critical Critters”. Ceri Levy, pisarz i filmowiec, tak tłumaczy czym jest gonzowacjonistyczne podejście: „Zawsze uważaliśmy, że należy rozśmieszać ludzi, aby ich zaangażować. Jeśli po prostu powiemy ludziom: „wszyscy jesteście strasznymi draniami, wszystko spieprzyliście, a teraz spójrzcie, co się stanie”, nie przyciągniemy ich uwagi. Ale jeśli rozśmieszymy ich, mamy na to szansę”. „Gonzowacjonista”, termin wymyślony przez sam duet, definiuje alternatywną ochronę środowiska poprzez akt gonzowacji – utrwalanie gatunków, zarządzanie, lub przywracanie dzikiej przyrody i zasobów naturalnych w celu włączenia lasów, ziemi i wody.

W ramach premiery kolekcji, Vans nawiązał współpracę z WildAid, organizacją działającą na rzecz zmniejszenia globalnej konsumpcji elementów dzikiej fauny i flory oraz zwiększenia lokalnego wsparcia dla działań na rzecz ochrony środowiska. Oprócz zachęcania do udziału w wystawie inspirowanej darowiznami, Vans przekaże 10 000 dolarów na rzecz WildAid, aby zapewnić kluczowe wsparcie w walce z nielegalnym handlem dziką fauną i florą, kompleksową ochronę morską i zmniejszyć ogólny negatywny wpływ społeczeństwa na środowisko. „Mamy nadzieję, że te realistyczne obrazy najbardziej zagrożonych gatunków na świecie zainspirują do zmian, których potrzebujemy, aby je uratować” – powiedział dyrektor generalny WildAid, Peter Knights. W związku z ukazaniem się kolekcji Vault by Vans x Ralph Steadman, Vans zaprezentuje prace Steadmana wraz z instalacjami pochodzącymi z darowizn w nowym sklepie Pop-Up Vault by Vans, znajdującym się na Lower East Side w Nowym Jorku.

Stający się „dzikim satyrykiem” Ralph Steadman we współpracy z Vault by Vans prezentuje swego rodzaju wymowne, wizualne oświecenie i pouczające ilustracje, wykorzystując lekkie podejście do delikatnej sprawy. Dzięki jego pracom przeniesionym na ulubione modele butów, ubrań i deskorolek Vans dwie barwne osobowości łączą się tworząc spójną, istotną całość. Na modelach znajdą się m.in. płetwal zwyczajny, lew, zebra pręgowana, tuńczyk błękitnopłetwy czy trzmiel ogrodowy, a oprócz tego na koszulkach orangutan, jeż z Europy Zachodniej i Lampart Amurski. Poza tym kolekcja będzie bogata we wzory na deskorolkach z nosorożcem czarnym czy rybą piłą.