Jak wybrać idealny garnitur?

Garnitur to pierwszy element męskiej garderoby, jaki rzuca się w oczy i który jest oceniany.

Garnitur - jak wybrać idealnie
Jak wybrać idealny garnitur?

W kulturze cywilizacji zachodniej, gdzie przywiązuje się ogromną wagę do wyglądu i estetyki, dobrze dobrany garnitur staje się podstawowym komponentem budowania wizerunku. Znajomość podstawowych zasad doboru tej części garderoby pozwoli uniknąć wizerunkowych wpadek, a z drugiej strony poprawić swój image.

Według badań psychologicznych mamy 12 sekund na wywołanie pierwszego wrażenia. A te z kolei decyduje o powodzeniu relacji osobistych czy sukcesach zawodowych. Dobrze wybrany garnitur świadczy o dobrym guście, schludności i elegancji.

Dlatego coraz częściej zagadnieniami dotyczącymi tej części garderoby interesują się nie tylko mężczyźni zafascynowani modą, ale także osoby, którym zależy na profesjonalnym wizerunku i wiedzą, jak to przekłada się na sukces zawodowy. Po przeczytaniu poniższego artykułu modowe zakupy i stylowe ubieranie się będą dla ciebie dużo łatwiejsze niż dotychczas!

Jak wybrać idealny garnitur?
Jak wybrać idealny garnitur?

Jak dobrać garnitur do sylwetki?

Wielu mężczyzn, zwłaszcza tych mających kompleksy na punkcie swojej sylwetki, zastanawia się, jak dobrze prezentować się w garniturze? W przypadku wyboru tego elementu garderoby należy mniej koncentrować się na obowiązujących w modzie trendach, ile na indywidualnym dobraniu marynarki do sylwetki. Odpowiedni krój i kolor garnituru, a także zdobiące go detale (a czasem ich brak) pomoże optycznie wyszczuplić sylwetkę i wyeksponować jej mankamenty.

Sylwetka a krój garnituru

Nie od dziś wiadomo, że stylizacje powinno się dobierać do kształtów ciała. Mężczyznom szczupłym i tym o atletycznej, starannie wyrzeźbionej sylwetce, polecane są garnitury taliowane, które podkreślą atuty zgrabnej sylwetki czy wysportowanego ciała.

Mężczyźni, którzy wolą ukryć krągłości, powinni wybrać szerszą, prostą marynarkę, która zatuszuje mankamenty sylwetki. Nie należy jednak przesadzać z wielkością marynarki, ponieważ za duże ubranie zamiast maskować sylwetkę, dodaje nam jedynie kolejnych kilogramów. Warto o tym pamiętać, bo zasada ta dotyczy wszystkich ubrań.
Jaka powinna być długość marynarki i spodni?
Kluczową cechą, która sprawia, że w konkretnym modelu garnituru wygląda się dobrze lub źle, jest długość marynarki i spodni. Wielu mężczyzn wybierając dla siebie marynarkę popełnia podstawowy błąd i „nie trafia” z długością obu części. Ich dopasowanie jest dosyć proste, jeśli zna się dwie podstawowe zasady.

Po pierwsze, jeśli chodzi o długość marynarki to powinna ona sięgać do połowy pośladków. Nie może być ani dłuższa, ani krótsza – w obu przypadkach będzie wyglądała mało elegancko. Należy też zwracać uwagę na to, aby rękaw marynarki nie był zbyt długi – rękaw koszuli powinien spod niego wystawać na długość jednego centymetra. Rękaw garnituru zasłaniający cały rękaw koszuli oznacza, że garnitur jest za duży. Z kolei garnitur, w którym widoczny jest cały mankiet, najwyraźniej jest za mały.

Wybór garnituru to nie tylko wybór odpowiedniej marynarki, ale także dołu garnituru, czyli spodni. W tym przypadku przyjęta zasada brzmi: spodnie od garnituru muszą kończyć się maksymalnie 1-2 cm nad obcasem. Sprawdzenie tego, czy spodnie nie są za krótkie, jest banalnie proste. Wystarczy usiąść w nich na krześle i zobaczyć, na jaką wysokość podnoszą się nogawki. Jeśli przekroczą linię łydki, niestety są za krótkie.

Kiedy garnitur jest za duży a kiedy za mały?

Wielu mężczyzn zastanawia się, jak sprawdzić czy marynarka jest za duża czy za mała. Można wykonać mały test, który pozwoli sprawdzić czy marynarka ma odpowiedni rozmiar. Jeśli marynarka przylega do klatki piersiowej w taki sposób, że można wsunąć od góry pod marynarkę dłoń i ubranie nie zmieni kształtu (nie zagniecie się), to marynarka jest właściwie dobrana. Na wyprostowanej sylwetce przód marynarki powinien gładko przylegać do ciała – nie może być zbyt napięty i marszczyć się. Jeśli marynarka „faluje” na ciele i tworzą się zagięcia – jest za duża.

Wielkość dołu od garnituru jest łatwiejsza do oceny. Spodnie nie mogą ciasno opinać nóg. Jeśli zaczynają wyglądać jak leginsy a nie spodnie, a w dodatku marszczą się, są za małe. Nogawki nie mogą jednak być za szerokie. Jeśli musisz użyć paska, bo w przeciwnym razie spodnie spadają, to znaczy, że są za duże.

Tak naprawdę, przy eleganckiej stylizacji, pasek służy jedynie jako stylowy dodatek, a nie element, który na siłę ma przytrzymać za duże spodnie. Oczywiście nie istnieje tylko jeden rodzaj spodni garniturowych, ale ta zasada ma zastosowanie do wszystkich rodzajów.

Co w garniturze wyszczupla a co pogrubia?

Bardzo istotne w doborze garnituru jest to, jak materiał układa się na ramionach i klatce piersiowej. Mężczyźni o masywnych ramionach (niezależnie, czy powodem tego stanu rzeczy jest tkanka mięśniowa czy tłuszczowa) powinni wybierać marynarki bardziej przylegające do tej części ciała. Z kolei bardzo szczupli mężczyźni, którzy chcą ubraniem dodać sobie masy, mogą sięgnąć po marynarki z lekko wypchanymi ramionami, np. przy pomocy poduszek. W ten sposób wyrównają proporcje sylwetki.

Istotnym detalem garnituru, który będzie miał wpływ na postrzeganie jego właściciela jako szczupłego lub puszystego, są klapy od garnituru. Drobne, wąskie klapy na masywnej sylwetce jedynie uwydatnią jej pulchność. I odwrotnie – szerokie klapy garnituru noszonego przez szczupłą osobę, mogą ją optycznie przytłoczyć.

Dlatego ważne, by trzymać się zasady – im bardziej masywna sylwetka, tym proporcjonalnie większe klapy i szerszy krawat. Im szczuplejsza figura, tym kapy powinny być węższe. W przypadku osób puszystych dobrze wybrać klapy nie proste, ale w kształcie szpica. Taki kształt dodatkowo wyszczupla sylwetkę.

Jak wybrać idealny garnitur?
Jak wybrać idealny garnitur?

Wzory i kolory – na co zwrócić uwagę?

Decydując się na konkretny wariant kolorystyczny, również wskazane będzie kierowanie się rodzajem sylwetki. I tu znów zasada jest bardzo prosta – ciemne kolory optycznie pomniejszają, a jasne – powiększają. Stąd panom o większych gabarytach poleca się garnitury granatowe czy grafitowe.

Tych z kolei powinni unikać panowie bardzo szczupli, bo mogą w nich optycznie „zniknąć”. Lepiej postawić na jasne, pastelowe kolory (écru, miętowy, jasny beż). Osoby, które nie boją się eksperymentów z modą, mogą też spokojnie sięgnąć po odważne, neonowe barwy.

Jeśli chodzi o wzory, to pogrubiają nas wszelkie poziome linie – zarówno wzór tkaniny w poziome paski, jak i kontrastowe zestawienia ubrań, „odciętych” w poziomie (np. jasny dół połączony z ciemną górą). Analogicznie wszelkie pionowe linie (prążki) optycznie wyszczuplają sylwetkę.

W przypadku osób puszystych bezpieczniejszy jest wybór gładkich materiałów. Zdecydowanie powinno unikać się dużych, charakterystycznych wzorów, np. kraty. I odwrotnie – panowie, którzy chcą wyglądać mężniej mogą wybierać krzykliwe, odważne wzory, także poziome paski.

Jak dobrać koszulę do garnituru?

Garnitur to podstawa, ale całości dopełniają stosowne dodatki. Pierwszym i najważniejszym jest koszula. O długości rękawów powiedzieliśmy już, że powinny wystawać 1-2 cm spod rękawa marynarki. Jeśli chodzi o kolor, to obowiązuje trend łączenia koszul i marynarek na zasadzie kontrastu, czego przykładem jest najklasyczniejsze połączenie czarnego garnituru i białej koszuli. Często wybieranymi kolorami garnituru są odcienie niebieskiego i szarości. Do szarych, podobnie jak do czarnych, będą pasować koszule białe lub niebieskie.

Z kolei w przypadku garniturów o niebieskim odcieniu jest dużo więcej możliwości – tutaj sprawdzi się każdy kolor. Ważnym elementem koszuli jest kołnierzyk. Dopasowując kształt kołnierzyka do postury obowiązuje odwrotna zasada jak w przypadku szerokości klapy, tzn. do okrągłej pełnej twarzy pasuje wąski, spiczasty kołnierz, zaś do twarzy pociągłych – kołnierz z dużą stójką.

Buty do garnituru

Buty to nieodzowne wykończenie każdej stylizacji. Szczególnie wtedy, gdy zależy nam na wywarciu jak najlepszego wrażenia, nie ma tu miejsca na pomyłki i przypadkowość. Do garniturów najczęściej dobiera się buty skórzane, takie jak klasyczne mokasyny, czy bardzo eleganckie oxfordki lub derby. Jak należy dobierać obuwie do garnituru? Pierwsza zasada dotyczy dopasowania koloru obuwia do koloru garnituru.

Czarny lub ciemnoszary garnitur wymaga czarnych butów. Pozostałe odcienie garnituru (niebieski, granatowy, błękitny oraz wszystkie odcienie brązu i beżu) znakomicie komponują się z butami brązowymi. Druga zasada dobierania butów do garnituru brzmi: buty i pasek muszą do siebie kolorystycznie pasować.

Cztery poziomy formalności męskiej stylizacji

Buty. podobnie jak garnitury, dzieli się ze względu na stopień sformalizowania stylizacji. W zależności od stopnia formalności wyróżnia się następujące style:
⦁ Black tie – najbardziej elegancka i ekskluzywny rodzaj stylizacji, strój wieczorowy. Ten rodzaj dress codu obowiązuje na uroczystych oficjalnych przyjęciach czy galach.
⦁ Business attire – klasyczna stylizacja biznesowa. Wymaga wysokiej elegancji i klasy, ale w mniejszym stopniu niż w przypadku black tie. Garnitur raczej w ciemnych kolorach.
⦁ Business casual – mniej formalny niż business attire. Garnitur może być jasny, np. błękitny lub beżowy Dopuszcza drobne ekstrawagancje, takie jak skórzana marynarka.
⦁ Smart casual – najmniej formalny ze wszystkich stylów. Łączy biznesową elegancję i sportową wygodę. W tej stylizacji można pozwolić sobie na sportowe buty, np. sneakersy.

Artykuł partnera