Facebook i Instagram mogą przestać działać w Europie

Meta grozi, że wycofa się z Unii Europejskiej. Czy nadszedł czas, by przenieść się na TikToka?

Facebook i Instagram
Facebook i Instagram mogą przestać działać w Europie. Foto Instagram @zuck

Mark Zuckerberg jest jednym z najbardziej znienawidzonych ludzi świata. Zresztą twórca Facebooka ma niezłą smykałkę do wzburzania przeciwko sobie szerszej publiczności. Nie tak dawno zmienił nazwę sieci platform społecznościowych z Facebook Inc. na Meta (lub The metaverse), tylko po to, by po kilku miesiącach dać znać, iż wycofa swoje produkty ze Starego Kontynentu. Dlaczego Facebook i Instagram mogą przestać działać w Unii?

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Memes (@tank.sinatra)

Facebook i Instagram zagrożone

W skład spółki Meta wchodzi wiele stron. Wśród najważniejszych znajdują się Facebook i Instagram, które mają odpowiednio 2,9 i 1,4 miliarda użytkowników. Swoje usługi metaverse oferuje na całym świecie. To jednak może się zmienić. Powodem możliwego wycofania się firmy z Unii Europejskiej jest problem z przesyłaniem danych.

Co wie o tobie Facebook?

Z Internetu nic nie znika. I chociaż nie warto wchodzić tutaj w teorie spiskowe, to trzeba przyznać, że takie technologiczne giganty, jak Google czy Meta mają więcej informacji o nas, niż często zdajemy sobie sprawę. Fanem takiego stanu rzeczy nie jest Parlament Europejski. Władze w Unii od lat starają się udoskonalić ochronę danych i praw autorskich w Internecie (z różnym skutkiem – wystarczy przypomnieć sobie rok 2018, w którym panowało powszechne przekonanie, że UE zabroni rozpowszechniania memów na swoim terenie). To właśnie dosyć surowe przepisy panujące w europejskiej wspólnocie mają utrudniać Mecie funkcjonowanie na jej terenie.

Wojna o dane

Działanie Facebooka i Instagrama ma być zagrożone, jeśli zakaz o przetwarzaniu danych Europejczyków na serwerach w USA wejdzie w życie. Transatlantyckie przesyłanie informacji osobowych jest podstawą działania tych serwisów, podkreśliła firma za nimi stojąca. Z kolei Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uważa, że przechowywanie danych za oceanem naraża je na inwigilację ze strony amerykańskich służb bezpieczeństwa.

Czas przerzucić się na TikToka?

Czy Facebook i Instagram rzeczywiście znikną z Europy? Mało prawdopodobne. Niedługo po pojawieniu się pierwszych doniesień o zagrożeniu platform w Europie, Meta wydała oświadczenie, w którym stwierdziła, że nie ma zamiaru wycofać się z Unii.

Nie mamy absolutnie żadnego zamiaru ani planu wycofania się z Europy. Należy pamiętać, że Meta, tak jak i wiele innych firm, organizacji oraz serwisów, przekazuje dane między UE a USA w celu świadczenia globalnych usług. Podobnie jak inne firmy przestrzegamy przepisów europejskich, polegamy na standardowych klauzulach umownych oraz stosujemy odpowiednie zabezpieczenia danych, aby móc świadczyć usługi na całym świecie. Firmy potrzebują dokładnych i globalnych przepisów, aby dbać o długoterminowe bezpieczeństwo transatlantyckiego przepływu danych. Z tego względu, tak jak ponad 70 innych firm z różnych branż, ściśle monitorujemy zmiany regulacji i ich potencjalny wpływ na naszą europejską działalność – napisała w przesłanym do Business Insider Polska komentarzu Meta.