Sabotaż w relacji – przyczyny i objawy

Jak rozpoznać moment, w którym zaczynamy niszczyć bliską relację? Dlaczego mimowolnie doprowadzamy do takich sytuacji?

Sabotaż w relacji – przyczyny i objawy. Foto Priscilla Du Preez /unsplash

Rozpad relacji może być spowodowany wieloma czynnikami kompletnie niezależnymi od nas, jednak zdarza się, że kryzys jest spowodowany naszymi destrukcyjnymi działaniami. Sabotaż w związku jest zjawiskiem stosunkowo częstym, zwłaszcza wśród osób, które mają za sobą trudne doświadczenia związane z rodziną lub partnerami. Z czego dokładnie wynikają autodestrukcyjne działania i jak można je rozpoznać?

Strach przed stratą

Podstawowymi czynnikami wyzwalającymi w nas działania sabotażowe są różnego rodzaju lęki – przed stratą, samotnością lub utratą stabilizacji. W sytuacji, kiedy jesteśmy w stanie niepewności co do uczuć czy trwałości naszego związku, zaczynamy podejmować intensywne działania, które mają zatrzymać przy nas ukochanego i zneutralizować potencjalne zagrożenia dla relacji. Najczęściej objawia się to w postaci nieufności, która skutkuje nadmiernym wypytywaniem, szpiegowaniem oraz bezpodstawnymi oskarżeniami odnośnie postępowania naszego wybranka. Staramy się robić wszystko aby utrzymać przy sobie partnera, a w konsekwencji zaczynamy go przytłaczać, osaczać i kontrolować na każdym kroku.
Powodem lęków może być specyfika relacji z rodzicami podczas dziecięcych lat, jak również negatywne doświadczenia z wcześniejszych związków. Boimy się doznania uczuć podobnych do tych z przeszłości, dlatego zaczynamy unikać relacji i dystansować od nich, ponieważ kojarzą nam się z bólem, którego za wszelką cenę nie chcemy ponownie doświadczyć.

Niska samoocena

Aby obdarzyć miłością drugą osobę, należy najpierw pokochać samego siebie. To naczelna zasada tworzenia relacji, która pokazuje, jak ważna jest samoakceptacja w kontaktach z ludźmi. Jeśli czujemy się niepewnie z samym sobą, zyskujemy poczucie, że być może nie zasługujemy na miłość, którą otrzymujemy ze strony partnera. Żyjemy z przeświadczeniem, że nie jesteśmy w stanie zapewnić ukochanej osobie wszystkiego, czego potrzebuje oraz dać jej szczęścia, stąd też budzi się zwątpienie, czy związek ma szansę przetrwać. Więcej o wpływie niskiej samooceny i kompleksów na kondycję związku możecie przeczytać tutaj.

Mechanizm obronny

Destrukcyjne działania względem relacji mogą być mechanizmem obronnym. Jak rozpoznać, że zaczynamy sabotować związek? Zaczyna się pozornie niewinnie – od niepokoju o przyszłość relacji, który z czasem przeradza się w przekonanie, że niedługo nastąpi rozstanie. Aby zminimalizować ból, który wówczas nadejdzie zaczynamy odsuwać się od partnera. Przez dłuższy czas izolujemy się, stajemy się chłodni i obojętni, aby ułatwić sobie rozstanie, które – jak nam się wydaje – jest coraz bliżej. W efekcie sami stajemy się przyczyną swojego nieszczęścia, ponieważ sabotujemy związek poprzez emocjonalna izolację i popychamy partnera do ostatecznej decyzji. Jeśli więc wszystko układa się pomyślnie, a my mimo to jesteśmy podejrzliwi i traktujemy to jak ciszę przed burzą, to oznacza, że mamy problem. Tego typu reakcje często są spowodowane trudnymi doświadczeniami z dzieciństwa, w którym brakowało nam życiowej stabilizacji. Specjaliści wskazują, że podobne mechanizmy postępowania wykazują osoby pochodzące z rodzin z problemem alkoholowym.

AB