Fenomen bluzy sportowej – dlaczego jest nieustannie modna i uwielbiana przez kobiety?

W garderobach wielu kobiet jest miejsce na takie ubrania, które są modne bez względu na porę roku i panujące w danej chwili trendy.

Bluza. Foto mosquito-sklep.pl

Bluzy sportowe, bo o nich mowa, to prawdziwy fenomen wśród street stylowej odzieży. Co wiemy o historii powstania bluzy? Co sprawia, że bluzy są tak uwielbiane przez kobiety? Z czym je nosić? Na te i inne pytania znajdziemy odpowiedzi w poniższym artykule.

Krótka historia bluzy sportowej

Bluzy pojawiły się w latach 60. XX w., w okresie powstania tzw. mody ready to wear, czyli gotowej do noszenia. W tamtej dekadzie młodzież zapragnęła odróżnić się wyglądem od swoich rodziców – ojców noszących sztywne garnitury i matek ubierających klasyczne sukienki. Początkowo bluzy były noszone w wersji college głównie przez uczniów i studentów, jako element obowiązkowego mundurka szkolnego. Miała kształt kwadratowy, zapięcie na guziki i mały kołnierzyk. Dzięki magazynom modowym grzeczna bluza została szybko zaprojektowana na nowo, zyskując bardziej młodzieżową formę.

Lata 70. przyniosły kolejne zmiany w wyglądzie bluzy, z jednej strony nadal stanowiła element ubioru szkolnego, z drugiej nowe pokolenie wywarło wpływ na tworzenie subkultur dopasowujących ją do własnych potrzeb. Stała się tłem do manifestacji poglądów, przedstawiciele subkultury punk ozdabiali ją agrafkami, hasłami czy dziurami. Głoszony przez nich bunt został zakomunikowany światu na kawałku obszernej dzianiny.

W latach 80. pojawiły się kultowe do dzisiaj marki sportowe jak Adidas, Nike czy Reebok, ukazując kolejne oblicze bluzy, z wielkim logo tym razem stała się elementem ubioru sportowców oraz reprezentantów muzyki hip-hop.

Współczesne czasy przyniosły powiew świeżości, bluza stała się jednym z elementów swobodnej mody, umożliwiającej noszenie tego, co się podoba, a nie – co jest trendy, miksowania stylów i odważne manifestowanie swoich poglądów.

Bluza. Foto mosquito-sklep.pl

Bluza idealna na każdy dzień

Obecnie na rynku jest duża różnorodność produktów, wobec czego również bluzy różnią się formą, kolorami, wzorami, materiałem oraz wykończeniem. Proste z okrągłym dekoltem, z kapturem, rozpinane, z kieszeniami. Bluzy uszyte są z miękkiej bawełnianej lub wiskozowej dzianiny, a także trzymającego formę neoprenu. Dostępne są wersje ultra krótkie i te przypominające fasonem sukienkę, jednak największą popularnością wciąż cieszy się standardowa długość do bioder o lekko oversizowym kształcie.

Miękko opływająca ciało dzianina występuje w wersji gładkiej, drukowanej, może być zdobiona napisami, wzorami, naszywkami czy innymi odważnymi dodatkami. W znanym i lubianym przez młode kobiety sklepie internetowym Mosquito dostępne są bluzy damskie w szerokiej gamie modeli, wyróżniających się formą patchworkową, abstrakcyjnymi wzorami w lamparcie cętki, malarskie motywy kwiatowe oraz zaczepnymi napisami, jak żona idealna czy łobuziara.

Bluzy damskie pasują do wielu stylizacji, zwłaszcza o charakterze miejskim i sportowym. To uniwersalna część garderoby pasująca na co dzień, dlatego nie dziwi fakt, że od kilku dekad jest cały czas popularna. Podkręci każdy look, a zestawiona z basicowymi ubraniami czyni gotowy outfit bardziej trendy. Miksowanie stylów to doskonała zabawa modą, która będzie cieszyć każdego dnia.