1 listopada celebruje się w każdym kościele katolickim na świecie oraz w wielu kościołach protestanckich, u anglikanów oraz w niektórych odłamach luteranizmu. Uroczystość ma już ponad tysiącletnią tradycję.
Zgodnie z nauką kościoła katolickiego to dzień, w którym oddajemy cześć świętym. Dla katolików to nie jedyne święto w tym okresie. Na 2 listopada przypada tzw. Dzień Zaduszny (zaduszki). Zgodnie z tradycją to czas na wspomnienie wszystkich zmarłych. W Kościele rzymskokatolickim wierni odmawiają modlitwy za dusze przebywające w czyśccu. Podobnie jak 1 listopada, Dzień Zaduszny obchodzony jest od ponad 1000 lat.
Ze względu na to, że 1 listopada jest dniem wolnym od pracy, większość rodaków głównie w tym dniu odwiedza groby. Co ciekawe, w czasach PRL komunistyczne władze chciały mu nadać zupełnie świecki charakter, nazywając 1 listopada świętem Wszystkich Zmarłych, zamiast Wszystkich Świętych.
W tym dniu wierzący udają się na nabożeństwa, odmawiają modlitwy i odwiedzają groby bliskich. To jedno z najważniejszych świąt w ciągu roku. Dla ateistów ten dzień również ma szczególny wymiar. Poprzez zapalanie zniczy, wizyty na cmentarzu okazują szacunek nieżyjącym i podtrzymują pamięć o nich.
Na wielu nekropoliach odbywają się kwesty, które mają na celu renowacje zaniedbanych grobów i pomników. Co roku wielu artystów przyłącza się do akcji i zbiera pieniądze na największych cmentarzach w Polsce. Po roku przerwy wraca kwesta na cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Zbiórka na Rakowicach zacznie się 1 listopada od godz. 9 i potrwa do zmierzchu. Swoją obecność potwierdziła już Anna Dymna. Na gdańskich cmentarzach pracownicy fundacji, hospicjum, wolontariusze i osobistości ze świata kultury, polityki, sportu i mediów będą wspólnie kwestować na rzecz Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych. Wśród osób, które zadeklarowały swoją obecność są m.in. prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz, Henryka Krzywonos, Katarzyna Tusk, Maciek „Gleba” Florek i Dariusz Michalczewski. Z kolei w Łodzi już po raz 23. w zbiórce na rzecz zabytkowych pomników wezmą udział politycy, artyści i przedstawiciele łódzkich uczelni. Na cmentarzu przy Ogrodowej kwestować będą m.in. senator Ryszard Bonisławski, wiceprezydent Łodzi Tomasz Trela oraz pracownicy Muzeum Miasta Łodzi.
1 listopada nie dla wszystkich grup zawodowych jest dniem wolnym od pracy. W wielu miejscach, szczególnie na trasach do większych cmentarzy policjanci będą przeprowadzać wzmożone kontrole drogowe w ramach akcji „Znicz 2017”, która ruszyła już w piątek 27 października i zakończy się dopiero 5 listopada.