Fotografia świąteczna: jak uchwycić magię świąt Bożego Narodzenia w domowym zaciszu?

Święta to nie pora, aby być „pod krawatem”, stresować się czy spieszyć. Weź sobie to do serca i pomyśl o tym, gdy będziesz robić tegoroczne świąteczne fotografie.

Fotografia świąteczna: jak uchwycić magię świąt Bożego Narodzenia w domowym zaciszu?

Uwiecznij na nich radość z bycia razem, frajdę dzieci otwierających prezenty i czułe spojrzenia najbliższych. Oto kilka pomysłów na to, co zrobić, aby na bożonarodzeniowych zdjęciach główną rolę grał duch świąt.

Nic na siłę

Święta to nie najlepszy moment, aby bawić się w profesjonalnego fotografa. Dlatego w tym roku może zrezygnuj z ustawiania rodziny pod ścianą, poprawiana muszek i zachęcania dzieci do uśmiechów.

Nie przejmuj się tłem, światłem czy tym, że nieco „utniesz” komuś nogi albo ręce. Postaraj się uchwycić emocje dziadków patrzących na wnuki, wypieki na dziecięcych buziach i radość z tego, że znów wszyscy zebrali się przy świątecznym stole. Na zdjęciu będzie widać obrus z plamą od barszczu? Nic nie szkodzi. Dzięki temu być może nawet wiele lat później przypomni on rodzinną anegdotę.

Zdjęcia na „podglądacza”

Święta rozpoczynają się tak naprawdę o wiele wcześniej niż pod koniec grudnia. Ich magia udziela się domownikom podczas samych przygotowań. Wiele radości sprawia własnoręczne robienie dekoracji, pieczenie pierników i wesoła krzątanina w kuchni.

Dlatego przez cały grudzień bądź uważnym obserwatorem. Podpatruj dzieci, które znów chcą zrobić jak najdłuższy łańcuch i uchwyć te chwile aparatem. Zrób zdjęcie swojej żonie, która ze skupieniem pakuje prezenty. Podglądaj z aparatem w ręku ubieranie choinki, lepienie pierogów i nakrywanie do wigilijnego stołu.

Natomiast już po świętach zamów w zaufanym laboratorium wysokiej jakości odbitki zdjęć. Zrób sobie prezent, wybierając fotoblok. To fotografia na bloczku o ciemnych bokach, która może być ozdobą biurka w twoim biurze i skutecznym „umilaczem” czasu w pracy.

Fotografie z zaskoczenia

Dobrze wiesz, że twój mąż jeszcze przed wigilią podkrada uszka do barszczu? W tym rok przyłap go na gorącym uczynku i zrób mu zdjęcie. Sfotografuj swoje dzieci, które szperają w szafach, aby znaleźć ukryte prezenty. W najmniej spodziewanym momencie poproś kogoś o uśmiech – taka spontaniczna fotografia na pewno będzie perełką w albumie.

A może domowa sesja świąteczna?

Na topie są świąteczne sesje fotograficzne wykonywane przez zawodowców w domach klientów. Będąc u siebie, ty i twoja rodzina będziecie na pewno bardziej rozluźnieni, co przełoży się na klimat ujęć.

Taka sesja może być też bardzo naturalna. Dlatego, zanim pojawi się u ciebie zawodowiec z profesjonalnym aparatem, przystrój dom – ale całkowicie po swojemu. Niech tłem będzie papierowy łańcuch, ozdoby z pierników, choinka czy gałązki świerkowe. Nie przesadzaj z dekoracjami – mogą one odciągnąć uwagę od prawdziwego ducha świąt i popsuć zdjęcia.

Takie fotografie wręcz należy wywołać. Profesjonalne ujęcia zasługują na to, aby zamienić je w duży fotowydruk. Będzie to świetna pamiątka dla całej rodziny.

Chcesz mieć udane zdjęcia ze świąt Bożego Narodzenia? Nie rób nic na siłę, podpatruj przez obiektyw świąteczne przygotowania lub zaproś do swojego domu fotografa. I co najważniejsze – nie przejmuj się, jeśli fotografie nie będą idealne. Mają przede wszystkim ociekać magią świąt.

Artykuł partnera