Materiał wierzchni kurtki
W sprzedaży znajdziesz kurtki szyte z wielu materiałów, co powinno pozwolić Ci na wybór wariantu najbardziej odpowiadającego tak indywidualnym oczekiwaniom, jak i codziennym potrzebom. Umownie można podzielić okrycia tego rodzaju na produkowane z tkanin naturalnych i skóry, oraz z materiałów syntetycznych.
Jesienna kurtka damska z przędzy bawełnianej, wełnianej lub ze skóry ocieplonej od wewnątrz wydaje się opcją doskonałą dla osób ceniących elegancję oraz jakość. Zazwyczaj tkaniny użyte w procesie ich produkcji to wysokogatunkowe surowce z ewentualną niewielką domieszką włókien syntetycznych. Decydując się na kurtkę ze skóry lub tkaniny pochodzenia naturalnego stawiasz na klasykę – są to bowiem okrycia wszechstronne, do których dobierzesz dowolne dodatki i galanterię. Charakteryzuje je ponadto duża wytrzymałość na działanie czynników pogodowych oraz na niskie temperatury, a to w przypadku kurtek sprawa nadrzędna.
Wśród wierzchnich okryć na jesień i zimę prym wiodą jednak modele produkowane z materiałów syntetycznych. Również tutaj dostępnych jest kilka różnych możliwości. W sprzedaży znajdziesz zatem kurtki z takich surowców, jak:
- poliester – odporny na działanie czynników pogodowych, do jego powierzchni nie przywierają zabrudzenia, a ich ewentualne usunięcie jest dość proste; nie wchłania wilgoci, zatem będzie doskonałym wyborem w deszczowe i śnieżne dni,
- poliamid – o właściwościach bardzo podobnych do poliestru,
- nylon – najczęściej wykorzystywany w okryciach sportowych, raczej niewskazany w przypadku kurtek codziennych, ponieważ nie przepuszcza powietrza.
Powyższe kurtki ze sztucznych materiałów mogą być wypełnione dodatkową izolacją – takie będą na przykład kurtki puchowe. Wiele modeli, także tych ze skóry, może być wykończonych sztucznym lub bawełnianym futerkiem, najczęściej w obrębie kaptura, kieszeni czy dolnego brzegu.
Fason kurtki na jesień i zimę
Wybór fasonu jest oczywiście kwestią bardzo indywidualną, uzależnioną od takich czynników, jak budowa ciała, okazja, sezon i oczekiwana funkcjonalność. Jeśli na co dzień przemieszczasz się pieszo czy za pomocą komunikacji miejskiej – najpewniej spędzasz na powietrzu sporo czasu, dlatego też warto dopasować swoją kurtkę do takiego trybu życia. Powinna zapewnić Ci izolację przed chłodem i deszczem, ale też stanowić za uniwersalnych element jesienno-zimowej garderoby. Wybieraj zatem fasony z kapturem (najlepiej z możliwością odpięcia), w neutralnych kolorach, na których nie widać zabrudzeń i raczej bez zbędnych ozdobników. Możliwe, że najwygodniejsza będzie klasyczna parka, sięgająca nieco za linię pośladków, która pozwoli zachować optymalną temperaturę tułowia. Kurtki puchowe z syntetycznych materiałów mogą być krótsze, ale nadal dobrze jest wybierać te, które sięgają przynajmniej do bioder.
Późną jesienią, gdy warunki pogodowe są jeszcze znośne, kurtka może być oczywiście lżejsza i krótsza. W ostatnim czasie uwagę zwracają te o kroju marynarki, szyte z grubej bawełny czy flaneli. Są wygodne, przewiewne i oryginalne, ale nie sprawdzą się, kiedy przyjdą pierwsze przymrozki.
Przed zakupem upewnij się, czy kurtka zapewnia swobodę ruchu – pamiętaj, że w chłodne dni będziesz pod nią nosić grubsze swetry czy bluzy. Weź to koniecznie pod uwagę przy wyborze rozmiaru idealnego okrycia wierzchniego!
Artykuł partnera