Idź na drzemkę – już niedługo Światowy Dzień Snu

idź na drzemkęLudzie głoszący hasło „szkoda życia na sen” nie wiedzą, co mówią. Bowiem sen jest najbardziej produktywnym dla naszego zdrowia procesem, dopiero później jest zdrowe odżywianie i sport. Dobroczynne działanie snu udowodniono naukowo. W wielu miejscach świata drzemka jest obowiązkowa nawet w pracy, aby – wbrew pozorom – zwiększyć efektywność pracowników.
3 marca 2015 roku będzie obchodzony już 8. Światowy Dzień Snu, ustanowiony przez Światową Organizację Medycyny Snu (World Association of Sleep Medicine – WASM). Swój patronat nad tym dniem sprawuje również Polskie Towarzystwo Badań nad Snem. W tym roku hasło tego dnia to: „Kiedy sen jest zdrowy, szczęście i zdrowie dookoła”. To logiczne, bowiem sen odpowiada za funkcjonowanie naszego organizmu i naszej psychiki.

Epidemia niewyspania

Współcześnie naukowcy mówią już o epidemii niewyspania, która zagraża zdrowiu. Szybkie tempo życia, alkohol i inne używki, stres i złe przygotowanie sypialni – to wszystko wpływa na bezsenność lub złą jakość snu. Powoduje ona m.in. gorszą koncentrację, wolniejsze reakcje, zaburzenia uwagi, gorsze przyswajanie wiedzy i jej przetwarzanie. W gorszym stadium grozi nawet depresją.

Zdrowy sen:

– powinien trwać ok. 8 godzin. Ten czas jest poglądowy i zależy od naszych indywidualnych potrzeb, jednak zasada jest jedna – powinniśmy wstać wyspani i wypoczęci;
– w trakcie snu powinniśmy wejść w fazę snu głębokiego. To jest niemożliwe, jeżeli wcześniej np. piliśmy alkohol, albo gra muzyka itp.;
– sen nie powinien być zakłócany przez czynniki zewnętrzne (muzykę, telewizor, nocne wstawanie itd.).

Cel Światowego Dnia Snu

Najważniejsze w leczeniu zaburzeń snu jest świadomość, jak ważny jest prawidłowy sen i profilaktyka. Dlatego celem jest poszerzanie społecznej świadomości i tym samym zapobieganie i ewentualne leczenie zaburzeń snu, spowodowanych najczęściej społecznymi czynnikami.

Jak dbać o swój zdrowy sen?

1. Łóżko
Najlepiej spać na łóżku trochę większym niż 90×200. Jeżeli śpimy z partnerem, możemy zakupić nawet największe łoże. Odpowiednio dużo przestrzeni do snu pozwoli nam na swobodne przekręcanie się i odpoczynek. Ważna jest też pościel. 200×220 to rozmiar największej kołdry, jednak warto zadbać o ten szczegół. Często tak banalny drobiazg, jak zbyt wąska kołdra, potrafi popsuć nie tylko relacje, lecz także zaburzyć sen. To kłopot wielu par, bardzo często nieuświadomiony, bo odpowiedzialność zrzucana jest na sytuacje niezwiązane z niewyspaniem. Dlatego zainwestujmy, kupmy pościel 200×220, aby nie marznąć i spać spokojnie.

Warto kupić też odpowiedni materac i poduszki. Po ułożeniu na boku nasz kręgosłup powinien być ułożony w linii prostej. Dlatego lepiej kupować nowoczesne, lekko twarde materace i ortopedyczne poduszki, ewentualnie wypełnione gryką, które dostosowują się do naszego ciała.

2. Pokój
Sypialnia powinna być dość minimalistyczna. Zadbajmy, aby nie panował tam bałagan, nie rozpraszały nas setki kolorów, drobiazgów itd. To ma być pokój, gdzie będziemy odpływać od codzienności. Niech panuje tam przestronność i ład.

3. Powietrze
Bardzo ważne jest, aby w sypialni temperatura powietrza nie przekraczała 19-20˚C. W takiej temperaturze możemy swobodnie oddychać (nie łapać powietrze) i odpoczywać, nie pocąc się. Dobrze jest również posiadać nawilżacz powietrza. Odpowiednio nawilżone i chłodne miejsce to idealne warunki dla zdrowego snu.

Ty
Przede wszystkim przed snem zakończ pracę, zwłaszcza myślenie o pracy. Zostaw to za sobą. Postaraj się zrelaksować. Każdy ma inny sposób na odprężenie, może to być spacer, kąpiel, książka. Niech ta czynność cię wyciszy, aby móc swobodnie oddać się w ramiona Morfeusza.