Jak dobrze dobrać buty narciarskie?

Już wkrótce wybierzemy się na stoki narciarskie. Musimy zatem pomyśleć już teraz o przygotowaniach do wyjazdu.

Jak dobrze dobrać buty narciarskie?

Trzeba się zastanowić, kiedy i na który stok pojedziemy, bo ich obłożenie na pewno będzie duże, a nikt nie lubi jazdy w tłoku. Jest to zarówno mniej przyjemne, jak i bardziej niebezpieczne i kontuzjogenne. Oczywiście musimy też przygotować sobie do wyjazdu sprzęt i ubiór. Może już czas zakupić nowy zestaw? A może kupujesz dopiero swój pierwszy ekwipunek na narty?

Po co nam dobre buty?

Z pewnością bardzo ważne jest samo dobranie nart. Ich długość i flex, czyli sztywność, powinny być ściśle dostosowane do naszych parametrów fizycznych i preferowanego stylu jazdy. Jeśli nie posiadamy zbyt zaawansowanych umiejętności, nie ma sensu kupować twardych, “szybkich” nart. Na szybkość nauki jazdy na nartach, jak i sam jej komfort największy wpływ mają jednak buty narciarskie. To właśnie przez nie będziemy mieć kontakt z nartami i musimy nauczyć się wyczuwać błędy, które popełniamy, aby jak najszybciej je skorygować. W źle dobranych butach jest to niezwykle trudne. Na szczęście z sezonu na sezon pojawiają się coraz to nowsze rozwiązania dla tego problemu.

Nowoczesny bootfitting

Jest już kwestią oczywistą, że buty powinny mieć flex dostosowany do nart i odpowiadać naszej wadze i umiejętnościom. Aby prawidłowo dobrać buty, potrzebne jest też dokładne zmierzenie stopy od pięty po najdłuższy palec. Samo podanie sprzedawcy swojego zwyczajowego rozmiaru buta może nie wystarczyć i być mylące. Pomału jednak taka konieczność zaczyna odchodzić w przeszłość, ponieważ pojawiła się nowa technologia, która z problemem doboru buta narciarskiego radzi sobie znacznie lepiej.
Tą technologią jest bootfitting przy użyciu skanera laserowego. Taki skaner został zaprezentowany przez jedną z ekip podczas niedawnych targów Snow Expo w Warszawie. Przy jego pomocy, problem dopasowania butów możemy przenieść do przestrzeni wirtualnej. Mianowicie, skanuje on stopy, po czym przy wsparciu dedykowanego oprogramowania tworzy model 3D stóp. W ten sposób jesteśmy w stanie odczytać dowolny wymiar z trójwymiarowego modelu naszych stóp i łydek. Jest to jednak dopiero pierwsza świetna cecha skanera. Druga jest taka, że posiada on wbudowaną bazę dostępnych na rynku w danym sezonie butów. I tak, po wybraniu, dajmy na to, butów narciarskich firmy Salomon (https://www.snowshop.pl/buty-narciarskie/salomon), otrzymujemy wizualizację, jak konkretny model będzie pasował do naszych stóp. Zobaczymy, w których miejscach i jak mocno będziemy mieć luzy, a w których nastąpi ucisk na stopy lub łydki. Dobranie buta możemy też pozostawić programowi, który po odczytaniu wszystkich potrzebnych wymiarów z modelu stóp, w mgnieniu oka przewertuje całą bazę butów i dobierze ten model, któremu będzie najbliżej ideałowi w stosunku do odczytanych kształtów.
W taki sposób będziemy mieć pewność, że wybraliśmy najlepiej pasujące do nas buty, jakie tylko są dostępne na rynku w danym sezonie. Jeśli dodamy do tego, znaną już od dłuższego czasu, wkładkę termowygrzewalną, która po rozgrzaniu do odpowiedniej temperatury, dopasowuje się do kształtu stopy, otrzymamy perfekcyjnie przylegające nam do nóg buty, dzięki którym zimowa zabawa na stoku sprawi nam jeszcze więcej radości. A przecież w całej tej zabawie chodzi o to, żeby jak najpełniej przeżyć ferie lub urlop i wrócić do pracy z zupełnie nową, odżywczą energią, prawda?