Jak pielęgnować niemowlę – ważne porady

Delikatne ciało niemowlaka wymaga od nas szczególnej pielęgnacji. Będąc w brzuszku mamy, dziecko nie potrzebuje specjalnych zabiegów higienicznych. Sytuacja zmienia się po porodzie – wtedy skóra maluszka jest narażona na wiele niekorzystnych czynników zewnętrznych.

jak zadbac o skore niemowlaka

Warto pamiętać, że niewłaściwa pielęgnacja skóry małego dziecka może prowadzić nawet do zakażeń, których leczenie nastręcza wiele trudności. O czym trzeba wiedzieć?

Przewijanie

To jeden z najbardziej podstawowych zabiegów higienicznych w przypadku niemowląt. Warto wiedzieć, że pieluszkę należy zmieniać nawet kilkanaście razy na dobę – nie rzadziej niż co trzy godziny. Zapobiega to przede wszystkim odparzeniom, które mogą być dla niemowlaka bardzo bolesne. Trzeba pamiętać, że prawidłowe przewijanie to nie tylko zmiana pieluszki na nową – równie ważna jest tutaj odpowiednia pielęgnacja skóry, zwłaszcza w każdej fałdce i zagłębieniu. Doskonale sprawdzą się w tym przypadku delikatne chusteczki nawilżające, ale należy dobrać takie, które nie uczulą maluszka. Równie ważna jest także odpowiednia kolejność wycierania skóry – u dziewczynek od cewki moczowej do odbytu, a u chłopców – od prącia w tym samym kierunku.

Jeśli używana pieluszka okaże się być pełna, to do mycia pupy warto użyć wody i delikatnego mydełka. Po umyciu skórę należy wytrzeć, delikatnie przykładając ręcznik. Zanim założymy nową pieluszkę, pozwólmy skórze nieco odetchnąć – nic tak nie wpływa na dobrą kondycję skóry jak świeże powietrze.

Kąpiel

Przede wszystkim w pomieszczeniu, w którym będziemy kąpać maluszka, musi panować odpowiednia temperatura. To samo dotyczy wody w wanience – optymalnie będzie to 37oC, które można potwierdzić specjalnym termometrem. Zanurzanie dziecka w wodzie musi być powolne i delikatne – tak, aby maluszek miał szanse przyzwyczaić się do wyższej temperatury. Jeśli dziecko panicznie boi się kąpieli, to należy owinąć jego ciało pieluszką tetrową – pozwoli mu to poczuć się pewniej w nowych warunkach. Podczas kąpieli ważne są delikatne ruchy rodziców, miła, przyjemna atmosfera i odpowiedni ton głosu osób obecnych w pomieszczeniu.

Dbałość o maluszka nie kończy się jednak z chwilą wyjęcia go z wanienki. Pielęgnacja niemowlaka wymaga jeszcze zastosowania preparatu nawilżającego, takiego jak np. Emolium. Zapobiegnie on ponownemu wysuszeniu skóry i uchroni ją przed wypryskami i odparzeniami.

Obcinanie paznokci

Zabiegiem uzupełniającym wcześniejszą pielęgnację będzie obcinanie paznokci – warto zrobić to zaraz po kąpieli, kiedy wały paznokciowe są rozmiękczone i łatwiej operować nożyczkami. Te również muszą być przeznaczone specjalnie dla niemowląt – mają specjalnie zaokrąglone końcówki, przez co są dużo bezpieczniejsze i prostsze w użyciu. Przy obcinaniu paznokci należy wykazać się zdecydowaniem i przeciwstawić się ruchom nóżek i rączek, gdyż w przeciwnym wypadku może dojść do skaleczenia. Paznokcie u rączek obcinamy na półokrągło, natomiast u nóżek – prosto.