Jak wybrać wygodne buty snowboardowe na sezon 2019/2020?

Buty snowboardowe są jedną z najważniejszych części wyposażenia każdego ridera. Element ten najlepiej jest posiadać własny, nawet rozpoczynając przygodę z tym sportem, ze względu na właściwości termoformowalne wkładek.

Warto więc poświęcić trochę więcej czasu na dobór obuwia snowboardowego, by te było wygodne, odpowiednio responsywne i dopasowane do naszych potrzeb.

Dobór butów do stylu jazdy

Buty snowboardowe różnią się między sobą przede wszystkim flexem określanym w skali 1-10. To jego odpowiednie dobranie będzie w największej mierze stanowiło o naszym komforcie, gdyż sama konstrukcja jest miękka i termoformowalna, dzięki czemu nie powinna wywoływać ucisku i dyskomfortu.

Riderzy, którzy rozpoczynają swoją przygodę ze snowboardem powinni decydować się na obuwie o flexie mieszczącym się w zakresie 1-4. Taki model będzie w stanie wybaczyć błędy płynące z nauki jazdy, a także pozwoli zapobiec wywrotkom.

Miłośnicy jibbingu również powinni wyposażać się w bardziej miękkie buty, umożliwiające precyzyjne wyginanie deski podczas wykonywania ewolucji. Dla nich najlepsze będzie obuwie o flexie w zakresie 2-6.

Halfpipe wymaga od użytkownika osiągnięcia nieco wyższej prędkości niż poprzedni styl, dlatego w nim sprawdzą się buty o twardości 5-9. Dzięki temu lądowanie stanie się bardziej stabilne, a wybicie precyzyjne.

W jeździe freeride konieczna jest precyzja oraz stabilność, dlatego tu najlepiej sprawdzają się modele o flexie 6-10. Dzięki odpowiedniemu ustabilizowaniu stopy mamy pełną kontrolę nad deską.

Snowboardziści poruszający się technicznie po stokach utwardzonych powinni się decydować na obuwie o twardości w przedziale 5-8. Takie modele zapewniają odpowiednią precyzję i stabilność nawet na rozjeżdżonym śniegu.


Źródło: Sklep narciarski i snowboardowy SnowShop.pl

Sposób wiązania butów snowboardowych

Tradycyjne sznurówki można już coraz rzadziej spotkać w nowoczesnych modelach. Jest to rozwiązanie doceniane przez wielu riderów, jednak wymagające wkładu siły, którego często nam brakuje, gdy ręce są zmarznięte.

Najpopularniejszy system BOA składa się ze stalowej linki oraz umieszczonego w pokrętle mechanizmu ściągającego. Mocne zawiązanie obuwia za pomocą stalowej linki pozwala na jego dodatkowe usztywnienie. W modelach o niższym flexie stosowane jest jednostrefowe BOA, które pozwala na wygodne i szybkie sznurowanie całości skorupy jednocześnie. Obuwie przeznaczone do precyzyjnej jazdy i pełnego wsparcia stopy wyposażane jest w dwustrefowy system BOA, w którym dolne pokrętło pozwala dopasować dolną część skorupy, a to znajdujące się na jeżyku wiąże część górną.

Buty snowboardowe w odpowiednim rozmiarze

Nowoczesne buty snowboardowe, tak samo jak i narciarskie, powinno wybierać się we właściwym dla siebie rozmiarze. Najlepszą metodą, poza zmierzeniem stopy i wybraniem długości wkładki po długości swojej stopy w milimetrach, jest oczywiście przymierzenie wybranego modelu w sklepie. By buty dobrze nam służyły nasze palce powinny stykać się z końcówką wkładki w pozycji wyprostowanej, a całkowicie się od niej odsuwać po wygięciu kolan. Obuwie snowboardowe powinno się przymierzać we wcześniej dobranych skarpetach, z których planujemy korzystać podczas jazdy. Dodatkowe miejsce na grubszą parę skarpet nie jest nam potrzebne, gdyż takie rozwiązanie nie zapewni nam ciepła, a jedynie dyskomfort. Jeżeli ma się problem z marznącymi stopami powinno się decydować na skarpety wykonane z materiałów technicznych, o odpowiedniej do naszych potrzeb grubości.

Nie jesteś jeszcze przygotowany na sezon narciarski 2019/2020? Kup w sklepie online -> SnowShop.pl lub odwiedź jeden z naszych punktów stacjonarnych:
Warszawa, ul. Wrocławska 25
Warszawa, ul. Ostrobramska 38b

Gdańsk, aleja Grunwaldzka 211

Źródło: Sklep narciarski i snowboardowy SnowShop.pl