Jak uzdrowić relację ze swoim wewnętrznym dzieckiem?

Czy nosisz maskę udając kogoś innego? Masz niskie poczucie wartości, mimo że osiągnęłaś w życiu sukces? To są objawy tłumienia pragnień wewnętrznego dziecka. Jak sobie pomóc?

Wewnętrzne dziecko
Jak uzdrowić relację ze swoim wewnętrznym dzieckiem? Foto Unsplash @xaviermoutonphotographie

Wewnętrzne dziecko to dziecięca część naszej osobowości, która jest bardzo wrażliwa. Uosabia radość i spontaniczność, ale również lęk i wstyd. Człowiek funkcjonuje według schematu wykształconego w dzieciństwie. Wiele z nas nie doświadczyło wystarczającej ilości miłości, ciepła i troski ze strony rodziców. Jedna urodziła się w patologicznej rodzinie, inna był świadkiem rozwodu i codziennych kłótni, a jeszcze inna była krytykowana, porównywana i poniżana w szkole. To wszystko odcisnęło piętno na tej małej dziewczynce, na ciele i sercu. Po latach zaczęła się coraz bardziej zamykać, mimo że w środku pozostawała głodna miłości, czułości i akceptacji.

Tak się dzieje, że czasem szukamy kogoś, kto stanie się dla nas kochającym substytutem matki lub ojca. Wiele młodych kobiet wypatruje czułego i opiekuńczego mężczyzny, który będzie kochać bezgranicznie. Kiedy już się zakochują, stają się uzależnione od partnera, dają mu wszystko, czas, pieniądze, pomoc, aby je tylko kochał. W takim związku partner często wykorzystuje uczucia kobiety. Zatem ważne jest uświadomienie sobie tego problemu.

Jeśli kobieta przygarnie do serca swoją wygłodniałą dziewczynkę, będzie ją regularnie przytulała, jej życie zmieni się w dobrą stronę. Po pierwsze, ustabilizuje się emocjonalnie i nie wejdzie w związek, tylko dlatego, że boi się samotności. A po drugie przestanie mieć nierealistyczne oczekiwania wobec partnera i tym samym przyciągnie świadomego siebie mężczyznę.

Aspekty wewnętrznego dziecka

Dagmara Gmitrzak w książce Jak pokochać siebie wymienia 4 aspekty wewnętrznego dziecka:

  1. Dziecko samotne i porzucone. Aby nawiązać z nim kontakt, wybierz jakieś zdjęcie z dzieciństwa na którym jesteś smutna. Spójrz sobie w oczy i spróbuj wyobrazić, co wtedy odczuwałaś. Jeśli zaczniesz płakać, to znak, że łączysz się z tym aspektem. Powiedz do dziewczynki na zdjęciu, że przyszłaś się nią zaopiekować, przytulić, przeprosić i powiedzieć  jak Ją kochasz. Pobądź przez chwilę z tymi uczuciami, wyobrażając sobie jak wewnętrzna dziewczynka leży obok i Ty ją czule przytulasz.
  2. Dziecko kreatywne. Ta część Ciebie jest bardzo ciekawa świata. Jeśli chcesz żyć swobodnie, kontakt z tym aspektem jest niezbędny. Zadaj sobie pytanie, kim chciałaś być jako dziecko, jaką miałaś pasję, o czym marzyłaś? Nigdy nie jest za późno spełniać swoje dziecięce marzenia. Po prostu zbliż się do tego, o czym Twoje wewnętrzne dziecko marzyło.
  3. Dziecko magiczne. Ten aspekt połączony jest z przyrodą. Zauważa otaczające piękno oraz czuje więź ze wszechświatem. Jeśli straciłaś poczucie sensu życia, to wyobraź sobie siebie z dzieciństwa. Gdy cieszyłaś się piękną przyrodą, wpatrywałaś się w chmury, a nocą w rozgwieżdżone niebo. Ta praktyka sprawi, że będziesz zauważała małe cuda w codziennym życiu.
  4. Dziecko niegrzeczne. Ten aspekt nas, lubi bałaganić, krzyczeć, być nieznośnym. Większość nas wychowywano na grzeczną dziewczynkę. Uczono nas jak prawidłowo jeść, poruszać się, wypowiadać się. Daj sobie prawo na bycie niegrzeczną. Weź dużą kartkę papieru, farby i zacznij po prostu bazgrać, albo włącz głośno muzykę i zacznij się wygłupiać.

JW