Jak zorganizować wieczór panieński?

Wiosna i lato to sezon wypełniony przyjęciami ślubnymi, a co się z tym wiąże... wieczorami panieńskimi (i kawalerskimi). To wyjątkowy wieczór dla przyszłej panny młodej, dlatego sprawdź jak uczcić z nią hucznie pożegnanie stanu wolnego!

Foto. Fernanda Prado / Unsplash

Organizacja wieczoru panieńskiego przed ślubem to już tradycja. Warto zadbać o to, aby to wyjątkowe spotkanie zostało zapamiętane na długo! W końcu przyszła panna młoda weźmie w nim udział tylko raz w życiu. To idealna okazja do szaleństwa, zabawy, wspólnego plotkowania i odetchnięcia przed tym najważniejszym wydarzeniem – zawarciem małżeństwa!

Kto organizuje wieczór panieński?

Foto. Viviana Rishe / Unsplash

Zazwyczaj ten zaszczyt przypisuje się świadkowej. Jednak istnieją przypadki, kiedy to zadanie przejmuje osoba, która ma lepszy zmysł organizacyjny – przyjaciółka, siostra czy kuzynka. Jeżeli mamy większy budżet, możemy zwrócić się po pomoc do profesjonalnej agencji czy konsultantki zajmującej się organizowaniem wieczorów panieńskich. Lepiej jednak, żeby to była wasza własna niespodzianka – zaręczona przyjaciółka na pewno to doceni.

Kto bierze udział w wieczorze?

Foto. Adi Goldstein / Unsplash

W tym wyjątkowym dniu powinny uczestniczyć kobiety, które są przyszłej mężatce najbliższe – siostry, kuzynki czy przyjaciółki, a nawet znaczące koleżanki. Zazwyczaj świadkowa (lub inna osoba odpowiedzialna za organizację wieczoru) konsultuje taką listę z bohaterką przyjęcia, a jeśli ma to być wydarzenie-niespodzianka – może spróbować podpytać ją o to, z kim ostatnio ma najlepszy kontakt lub kto jest dla niej najważniejszy.

Kto pokrywa koszty?

Foto. Matthieu Joannon / Unsplash

Wydatki powinny zostać podzielone pomiędzy uczestniczki imprezy, a budżet ustalony z wyprzedzeniem tak, aby każdy był w stanie pokryć planowane koszty. Zdarza się też, że przyszła panna młoda zaproponuje dołożenie się do części wydatków, a nawet zorganizowanie wieczoru na jej koszt. Jeżeli jednak nie wyjdzie z taką inicjatywą – oczywiście nie oczekujemy tego od niej!

Kiedy zorganizować wieczór?

Foto. casey chae / unsplash

Należy zaplanować imprezę z wyprzedzeniem i upewnić się, że wszyscy goście będą wtedy obecni i nie mają innych planów. Choć bywają różne pomysły, jak np. urządzenie szalonej nocy dzień przed ślubem, to niestety nie jest to dobry pomysł – panna młoda musi być promienna i wypoczęta w tym najważniejszym dniu. Z reguły wieczory panieńskie odbywają się tydzień bądź dwa tygodnie przed terminem ślubu.

Jak zorganizować wieczór panieński?

Pomysłów jest wiele. Wszystko zależy od waszych możliwości, kreatywności, ale przede wszystkim – budżetu uczestników. Czasami ważne czynniki to także miejsce zamieszkania gości, warunki pogodowe oraz… sama natura i osobowość przyszłej panny młodej. Należy urządzić wspólną „burzę mózgów” i zdecydować się na najlepszą opcję. Przykładowe obszary, które mogą was zainspirować do dalszych szczegółów to:

  • impreza w domu (wieczór filmowy, gotowanie, gry i planszówki, domowe SPA)
  • zabawa na mieście (clubbing, restauracja, nauka tańca, kino)
  • wyjazd poza miasto (weekend w SPA, domek w górach/nad morzem)
Foto. unsplash

Ważne, aby zarówno wasze stroje jak i wszelkie dodatki były dopasowane w jednym stylu. Możecie postarać się o fotografa, aby uwiecznił waszą wyjątkową noc!

Przykładowe pomysły na oryginalne przyjęcie:
– piknik w stylu BOHO (kocyki, poduszki, świeczki, domowe jedzenie, wianki na głowach),
– lub jeżeli zarówno przyszła panna młoda jak i uczestniczki preferują styl amerykański – tournee po mieście w szarfach z napisami, koronami na głowach, gadżetami i balonami.

Prezent dla przyszłej panny młodej

Foto. andrew knechel / unsplash

Nie można zapomnieć również o upominku podczas wieczoru. To mogą być kwiaty, biżuteria (np. bransoletka z wygrawerowaną sentencją od druhen lub ich inicjałami), albo – prezent wykonany własnoręcznie (kolaż z waszych zdjęć czy „apteczka na czarną godzinę” – wasze listy, rady, upominki. Nic nie ogranicza waszej kreatywności!)

Zuzanna Niedzielska/Obcasy.pl