Jaki materac wybrać do sypialni? Jakie kryteria wziąć pod uwagę?

Mówi się, że w łóżku spędzamy 1/3 całego życia. Uzasadnione jest zatem dobre rozeznanie w dostępnych na rynku materacach, które stanowią podstawę dobrego wypoczynku.

Jakie kryteria warto wziąć pod uwagę, wybierając nowy materac do sypialni?

 • Kryterium pierwsze: twardość materaca
  Materac może być twardszy lub bardziej miękki, a poziom ten określa się oznaczeniami H1, H2, H3 i H4. H1 to określenie na materac najtwardszy, dedykowany osobom o małej masie ciała. Doskonale podtrzymuje poszczególne partie ciała, stanowiąc odpowiednie podparcie dla pleców i kręgosłupa. W miarę wzrostu cyferek przy literce H (1,2,3…) miękkość materaca wzrasta. Specjaliści doradzają wybrać taki typ, który jest nie tylko wygodny dla danej osoby (co można sprawdzić podczas położenia się na materacu w sklepie), a także odpowiada jej masie ciała. Osobom o średniej wadze (60-80 kg) wystarczy materac H2. Osoby, które poszukują średnio-twardego podłoża, powinny zwrócić uwagę na materac Hilding Pasodoble lub materac Hilding Zorba, dostępny na stronie internetowej https://senpo.pl/materac-zorba/.
 • Kryterium drugie: wielkość sypialni
  Wybór łóżka jest uzależniony w pewnym stopniu od wielkości sypialni. Dokonaj pomiaru pomieszczenia, aby mieć jasny obraz rozmiaru łóżka, na które możesz sobie pozwolić. Jeśli twój pokój jest zbyt mały, duże łóżko nie pozostawi miejsca na inne meble lub uniemożliwi swobodne poruszanie się. Możesz zastosować prostą zasadę i wybrać możliwie największe łóżko.
 • Kryterium trzecie: budżet, jakim dysponujesz
  To kolejny ważny punkt, który trzeba wziąć pod uwagę, kupując nowe łóżko i materac. Weź pod uwagę, że od jakości nocnego wypoczynku zależy Twoje zdrowie, samopoczucie i wydajność w pracy. Dlatego być może warto chwilę wstrzymać się przed zakupem, uzbierać odpowiednią kwotę i wybrać taki materac, który będzie dobrze odpowiadał Twoim potrzebom. Ważne, aby wybrać taki model, który nie tylko będzie komfortowy, ale również który mieści się w granicach budżetu.
 • Kryterium czwarte: wygląd łóżka
  Łóżka są centralnym punktem każdej sypialni. Dlatego jeśli twoja sypialnia ma klasyczny design, powinieneś spróbować uzyskać klasyczne łóżko. Z drugiej strony, elegancki i minimalistyczny design prawdopodobnie będzie lepiej pasował do sypialni o współczesnych wzorach. W razie potrzeby możesz poprosić o pomoc projektanta wnętrz.
 • Kryterium piąte: ile osób korzysta z sypialni
  W przypadku singli sprawa jest prosta: wystarczy jedno łóżko i jeden materac. Wszystko komplikuje się wtedy, gdy z sypialni będzie korzystać małżeństwo. Czy lepiej wybrać jeden szeroki materac, czy też dwa osobne? Specjaliści są różnego zdania w tym temacie. Jedni radzą dobór oddzielnych materaców – zwłaszcza gdy małżonkowie mocno różnią się pod względem masy ciała (na przykład kobieta jest drobna i filigranowa, mężczyzna zaś postawny i ciężki). Inni z kolei są zdania, że nowoczesne materace sprężynowe (kieszeniowe) doskonale dają sobie radę z zapewnieniem każdemu z małżonków tego, co potrzeba do komfortowego snu.

Wpis znaleziono dzięki:

- Wygodny materac

- Zdrowy sen

- Zdrowy materac