Wakacyjna miłość – poważny związek czy letnia przygoda?

Romantyczne spacery, piękne widoki, luz od bieżących obowiązków – te wszystkie czynniki sprawiają, że łatwiej ulegamy zauroczeniu.

Wakacyjna miłość – poważny związek czy letnia przygoda. Foto Pixabay

Oczywiście nie wszystkie letnie znajomości to tylko przelotne romanse, ale zdecydowanie podczas tej pory roku mamy większą szansę na trafienie na taką przygodę. Często zdarza  się przecież, że poznajemy kogoś na wyjeździe, z dala od naszego miejsca zamieszkania. I może się okazać, że ta druga osoba mieszka kilkaset kilometrów od nas. Trudno żeby po powrocie do domu ten związek przetrwał, choć nie jest to niemożliwe.

Jak poznać, czy wakacyjny romans może przerodzić się w coś więcej?

  • Przede wszystkim musisz dowiedzieć się, jakie są jego intencje. Może się zdarzyć, że mężczyzna, który ci się spodobał, od początku jest nastawiony na przelotny romans. Częstym błędem popełnianym przez kobiety jest łudzenie się, że da się zmienić takiego mężczyznę i na tyle ulegnie naszym wdziękom, że będzie chciał zostać z nami na dłużej. Nic bardziej mylnego – jeśli dostaniemy sygnał, że z jego strony to tylko przelotna znajomość, uszanujmy jego decyzję i nie angażujmy się w tę relację.
  • Sprawdź, czy nie jest typowym wakacyjnym podrywaczem. Jeśli często widujesz go w towarzystwie innych kobiet albo wręcz przyłapiesz go na flircie z inną kobietą, pod żadnym pozorem nie staraj się go usprawiedliwiać. Nawet jeśli mówi, że była to zwykła rozmowa, a ty jesteś niezwykła i cudowna, to weź pod uwagę, że prawdopodobnie prawi takie komplementy każdej kobiecie.
  • Jeśli mieszka na drugim końcu Polski, to też są nikłe szanse na to, że ten związek przetrwa. Co prawda są związki, gdzie ludzie, mimo dzielonych ich kilometrów, potrafią ze sobą być, ale jednak to mniejszość. Tym bardziej jeśli na wakacjach intensywnie spędzacie ze sobą czas, nie rozstając się ze sobą nawet na chwilę, to powrót do rzeczywistości dzielonej dużą odległością może być szczególnie bolesny. Będzie wam brakowało wspólnych spacerów, bliskości i taki związek może nie przetrwać próby czasu.
  • Upewnij się, że nie jest w związku. Często będąc na wakacjach dajemy ponieść się emocjom, nawet jeśli nie powinniśmy. Odpoczynek od partnera, samotność sprawiają, że pozwalamy sobie na więcej. Jeśli okazało się, że niedawno rozstał się ze swoją partnerką, to angażowanie się w taką relację także raczej nie ma sensu. Wakacyjny wyjazd służy mu wtedy jako odpoczynek od bieżących problemów i próba zapomnienia, a nie chęć stworzenia poważnego związku.
  • Pamiętaj, że dopiero powrót do domu rzeczywiście zweryfikuje wasz związek. Urlop, słoneczne dni, poczucie luzu sprawiają, że łatwiej ulegamy zauroczeniu. Często oprócz zauroczenia towarzyszy nam uczucie złudzenia. I po wakacjach możemy doznać szoku, bo okazuje się, że partner wcale nie jest tak cudowny, jak na wakacjach.
  • Zastanów się też, czego tak naprawdę oczekujesz od takiej relacji i czy jesteś w stanie ponieść wszystkie konsekwencje takiego romansu.

Co zrobić, gdy okaże się, że błędnie odczytałaś jego intencje? Albo mimo że wydawało wam się, że to związek na długo, szybko się skończył?

Przede wszystkim do wakacyjnych związków powinnaś podchodzić ostrożniej niż do innych znajomości. Staraj się przesadnie nie angażować. Jeśli mimo to nie możesz poradzić sobie z rozstaniem, staraj się nie zamykać w sobie. Nie rozmyślaj o chwilach spędzonych razem. Zamiast tego wyjdź do ludzi, spotkaj się ze znajomymi.
Dobrym pomysłem jest także oddanie się pracy, obowiązków czy też przyjemności. Dzięki temu nie będziesz mieć czasu na długie rozmyślenia o tym, co się wydarzyło. Pamiętaj, że czas jest najlepszym lekarstwem. Spróbuj się zdystansować i zapomnieć. Weź pod uwagę, że na co dzień twoja wakacyjna miłość wcale nie byłaby tak idealna. Natomiast jeśli to rozstanie sprawia ci dużo cierpienia, zastanów się, czy nie wymagasz wsparcia terapeuty. To nic wstydliwego.
Jednak jeśli jesteś osobą, która szybko i intensywnie się zakochuje i ciężko przeżywasz rozstania, lepiej będzie, jeśli nie będziesz podejmować takiego ryzyka i zrezygnujesz z wakacyjnych związków.