Jakie materiały na lato powinny zagościć w męskiej garderobie? Podpowiadamy!

Czy sztuczne materiały rzeczywiście nie są dla nas dobre? Czym różnią się od tych syntetycznych? Postaramy się odpowiedzieć na te i wiele innych pytań.

Jakie materiały na lato powinny zagościć w męskiej garderobie? Podpowiadamy!

Dowiedz się, które tkaniny powinny na dobre zagościć w twojej garderobie, jeśli chcesz cieszyć się słoneczną pogodą i jednocześnie czuć się komfortowo. Czy sztuczne materiały rzeczywiście nie są dla nas dobre? Czym różnią się od tych syntetycznych? Postaramy się odpowiedzieć na te i wiele innych pytań.

Przewiewne materiały – za co je uwielbiamy?

Ubrania z cienkich tkanin to latem podstawa, tym bardziej, gdy prowadzisz aktywny styl  życia lub pracujesz w plenerze. Taki strój nie tylko dobrze wchłania wilgoć (szczególnie  pot), ale także przepuszcza powietrze i pozwala twojej skórze oddychać.

Ponadto letnie, oddychające materiały skutecznie odprowadzają ciepło, są przewiewne, a  do tego są miłe w dotyku i niegryzące. Co więcej, charakterystyczna struktura materiałów  takich jak len czy jedwab dodaje stylizacji niepowtarzalnego charakteru.
Tkaniny naturalne i materiały wytworzone przez człowieka

Materiały, które możesz spotkać w sklepach, dzielimy na 3 grupy: te pochodzenia  naturalnego, sztuczne oraz syntetyczne. Pierwsza z nich to tkaniny tworzone z surowców  występujących w naturze. Na lato najlepsze są te powstające z roślin, czyli:

  • bawełna – jeden z najpopularniejszych materiałów, który sprawdza się równie dobrze  także podczas innych pór roku,
  • jedwab – ekskluzywny, miękki w dotyku i doskonale chłonący wodę,
  • tkanina konopna – odbijająca promieniowanie UV i całkowicie biodegradowalna,
  • len – niezwykle wytrzymały, hipoalergiczny i dający uczucie chłodu.

Na upalną pogodę polecamy również materiały sztuczne, takie jak:

  • wiskoza – jej domieszka w składzie sprawia, że ubranie staje się bardziej przewiewne i miękkie,
  • modal – połyskujący i odporny na uszkodzenia materiał,
  • lyocell – dobrze odprowadza wilgoć, a jego produkcja nie nadwyręża środowiska,
  • cupro – miękki, delikatny i odporny na promienie słoneczne,
  • włókno bambusowe.

Sztuczne tkaniny to po prostu materiały pochodzenia roślinnego, jednak przetworzone przez człowieka. Większość z nich wytwarzana jest z celulozy z określonych gatunków drzew, najczęściej tych iglastych.

Syntetyczne domieszki – zalety, które warto znać

Trzecia grupa tkanin to materiały syntetyczne, które nie przepuszczają powietrza, takie jak: poliester, nylon, akryl, czy elastan. O ile nie polecamy noszenia ubrań składających się w 100% z tych materiałów, o tyle nie ma co bać się niewielkiej ich domieszki. Dlaczego?

Syntetyczne tkaniny połączone z tymi naturalnymi lub sztucznymi sprawiają, że ubranie jest bardziej odporne na uszkodzenia, mniej się gniecie i dobrze na tobie leży. Elastyczne, sprężyste włókna wpływają na to, że T-shirty czy spodnie nie odkształcają się i szybko wracają do poprzedniej formy. Największą zaletą domieszki elastanu lub innego syntetycznego włókna jest to, że dzięki niej ubrania dopasowują się do ciała i są rozciągliwe. To ważne szczególnie dla osób, którym zależy na maksymalnym dopasowaniu odzieży do sylwetki.

Męska garderoba na lato – jakie ubrania warto mieć w szafie?

Lekka męska garderoba nie może obyć się bez eleganckich koszul stworzonych z bawełny oraz spodni z domieszką lnu i wiskozy. Rozejrzyj się także za marynarką na półpodszewce lub bez niej. Tych i innych części garderoby na lato szukaj w sklepie internetowym Borgio! Znajdziesz tam ubrania z tkanin idealnych na upalne dni i nie tylko.

Artykuł partnera