Już jutro test szóstoklasisty! Jak wesprzeć swoje dziecko przed egzaminem?

dziecko

Patrząc z perspektywy dorosłego człowieka, dzieciństwo to czas przede wszystkim beztroskich zabaw. Jednak dla maluchów każdy dzień ma swoje małe stresy i wyzwania. Już jutro odbędzie się test szóstoklasisty! Jak wesprzeć swoje dziecko przed tym pierwszym, poważnym wyzwaniem?

  1. Pozwól odpocząć

Na dzień przed testem spędźcie razem miłe chwile. Na moment zapomnijcie o egzaminie i po prostu cieszcie się sobą. Zabierz dziecko do kina, na rower, spacer lub ugotujcie coś razem. Bądź dostępna – maluch musi wiedzieć, że w każdej chwili może do ciebie podejść, a ty poświęcisz mu swój czas. Poświęć dziecku trochę więcej uwagi – efekt gwarantowany! Nic nie pomaga na stres lepiej niż chwila wytchnienia.

2. Przygotuj pyszny obiad

Nie od dziś wiadomo, że na stres i złe samopoczucie najlepsza jest odpowiednia dieta. Dzień przed egzaminem przygotuj danie, które da mu jak najwięcej energii, a także dużo radości. Niech na talerzu pojawią się kolory, warzywa i produkty o dużej zawartości minerałów. Jeśli nie chcesz eksperymentować – przygotuj po prostu ulubioną potrawę swojego malucha. Niech jedzenie stanie się przyjemnością.

3. Porozmawiajcie o stresie

Dobrze zrobi także rozmowa o samym stresie. Możesz w bardzo prostu sposób opisać to uczucie i wytłumaczyć, że jest ono obecne w życiu każdego człowieka. Jeśli uwielbia sport – powiedz, że każdy sportowiec odczuwa to samo przed wielki meczem. Warto oswoić dziecko z tym uczuciem bo jak wiadomo stres dopada każdego. Odwróć obraz postrzegania stresu nie jako emocji słabeusza, ale jako cechy człowieka z aspiracjami i inteligentnego.

Możesz też opisać swoje wspomnienia z egzaminów. Każdemu z nas zdarzyło się na pewno coś wesołego, dziwnego czy nietypowego – opowiedz o tym. Niech twoje dziecko wie, że każde wydarzenie wzbogaca nas i buduje naszą osobowość.