Karl Lagerfeld – tajemnicza sylwetka wielkiego projektanta

Modowy rewolucjonista. Kreatywny, nowatorski, po prostu człowiek-ikona. Jeden z najsłynniejszych projektantów w historii. Oto Karl Lagerfeld i jego historia.

Karl Lagerfeld
Karl Lagerfeld – tajemnicza sylwetka wielkiego projektanta. Foto Instagram @tributetokarllagerfeld

Karl Lagerfeld to niewątpliwie jedna z najważniejszych postaci w historii mody. Miał na nią olbrzymi wpływ, a to za sprawą swoich licznych projektów, często zaskakujących współprac, nietuzinkowych pomysłów i ich wręcz ikonicznych realizacji. Znany z oryginalnego looku, na który składały się czarne okulary, skórzane rękawiczki i siwe włosy zebrane w kucyk. Choć jego wizerunek nie jest obcy chyba nikomu, to niewiele osób zna tajemniczą historię projektanta. Przybliżamy ją w poniższym materiale.

Dzieciństwo owiane tajemnicą

Karl Lagerfeld przyszedł na świat najpewniej 10 września 1933 roku. Data ta przez bardzo długi czas pozostawała sekretem. Sam projektant w wielu wywiadach powtarzał, że urodził się w roku 1938. Inne źródła utrzymywały, że słynna legenda mody przyszła na świat 3 lata wcześniej. Dopiero w 2013 roku Lagerfeld ujawnił prawdziwą datę urodzenia. Zamieszenie tłumaczył faktem, że sam bardzo długo nie wiedział, kiedy się urodził. Ponoć jego matka ukrywała przed nim ten fakt. Prawdę poznał dopiero po jej śmierci.
Karl przyszedł na świat w Hamburgu, gdzie później także dorastał i ten fakt akurat od początku był znany. Co innego, jeśli chodzi o kwestie rodziców Lagerfelda. Według samego projektanta jego ojciec pochodził ze Szwecji. Z kolei w filmie dokumentalnym na temat Karla podano, że Otto Lagerfeldt (różnica pisowni nazwisk ojca i syna wynika z faktu, iż w pewnym momencie swojej kariery modowa ikona zmieniła jego brzmienie na „bardziej komercyjne”) był Niemcem. Ostatecznie jednak dowiedziono rosyjskiego pochodzenia ojca projektanta.
Z matką nie było już podobnych problemów. Elisabeth Bahlmann urodziła się w Niemczech. Za Otto Lagerfeldta wyszła w 1930 roku. Oprócz syna Karla mieli także córkę Marthę.

Początki wielkiej kariery

Karl Lagerfeld
Karl Lagerfeld – tajemnicza sylwetka wielkiego projektanta. Foto Instagram @karllagerfeld

Od dziecka Karl fascynował się estetyką glamour, art deco i, ogólnie rzecz biorąc, szeroko pojętą modą. Nic więc dziwnego, że już w nastoletnim wieku udało mu się wygrać prestiżowy konkurs International Wool Secretariat w kategorii płaszczy. Zwycięstwo miało miejsce w 1955 roku. Wtedy młody Lagerfeld mieszkał już kilka lat w Paryżu – stolicy szyku i stylu. Sukces w konkursie otworzył mu drzwi do wielkiego świata mody. Bardzo szybko zaczął projektować dla Balmain, a następnie dla Jean Patou. Posypały się kolejne propozycje m.in. od Valentino. Karl popracował tam jakiś czas, ale wkrótce opuścił Paryż, by studiować sztukę we Włoszech.
Jego powrót do świata mody był mocny i zdecydowany. Zajął wysokie stanowisko w Fendi, a także związał się z domem mody Chloé. To właśnie ta ostatnia współpraca przyniosła mu międzynarodową sławę.

Karl Lagerfeld – modowa legenda

Słynny projektant w 1983 roku stanął na czele marki Chanel. Dwa lata później powstał jego autorski projekt – Lagerfeld Gallery (dziś znany pod nazwą Karl Lagerfeld). Swoim nazwiskiem ikona mody sygnowała też linię kosmetyków.
Poza tym projektant jako pierwszy rozpoczął współpracę z sieciówką H&M, tym samym zapoczątkowując modę na podobne kolaboracje wielkich domów mody z komercyjnymi producentami odzieży. Wśród jego nietuzinkowych prac warto wymienić także projekt dla firmy lodów Magnum – zbudowany z 10 ton czekolady pokój hotelowy z figurą Baptiste Giabiconiego. Podobizna francuskiego modela miała oczywiście jeść loda marki Magnum.
Karl Lagerfeld jest także twórcą etykiet Coca-Coli, wydawcą gazety „The Karl Daily” oraz autorem książki na temat jego własnej diety. Prywatnie niewiele o nim wiadomo. Projektant w wywiadach dawał do zrozumienia, że jego życie miłosne praktycznie nie istnieje, choć w mediach pojawiały się co jakiś czas doniesienia o mężczyznach, z którymi Karl był w związku. Ikona mody nie ukrywała jednak, że wielką miłością darzyła swoją kotkę Choupette.

Karl Lagerfeld
Karl Lagerfeld – tajemnicza sylwetka wielkiego projektanta. Foto Instagram @karllagerfeld

Szczery do bólu i odważny – taki był Karl Lagerfeld

Jak wiele legend, tak i Karl Lagerfeld nie raz był ostro krytykowany przez opinię publiczną. Nie wszystkim podobał się fakt, że projektant wszędzie, gdzie się da, umieszcza swoją podobiznę – na butach, koszulkach, torebkach i nie tylko. Wielu uważało go za pyszałka. Ponadto Karl lubił dolać oliwy do ognia. Gdy głośno stało się o akcji #metoo, skrytykował ją głośno, mówiąc, że „jeśli nie chce się zdejmować majtek, to nie powinno się zostawać modelką”. Mimo tych słów dalej pozostał na szczycie, współpracując z najbardziej znanymi modelkami świata.
Karl Lagerfeld zmarł 19 lutego 2019 w Paryżu. Miał 85 lat. Tydzień wcześniej odbył się jego ostatni pokaz. Projektant nie pojawił się jednak na evencie ze względu na problemy zdrowotne.
Już 18 lutego media obiegła informacja o śmierci ikony. Plotkę jednak zdementowano. Dzień później Karl rzeczywiście zmarł. Dopiero później wyszło na jaw, że projektant od jakiegoś czasu chorował na raka trzustki.

Karl Lagerfeld
Karl Lagerfeld – tajemnicza sylwetka wielkiego projektanta. Foto Instagram @karl_for_ever

Eliza Pomianowska