Niepełnosprawność a sukces. Rozmowa z Agatą Ludwiczak

niepelnosprawnosci a sukces

Jest sparaliżowana od 12 lat. Jak sama podkreśla, gdyby nie ludzie, nie mogłaby samodzielnie funkcjonować. Jednak nadal ma wiarę i siłę, by realizować swoje marzenia, podejmować nowe wyzwania. Chce wziąć udział w sierpniowych Mistrzostwach Świata w Trail Orienteeringu (bieg na orientację) w Norwegi. Agata Ludwiczak, absolwentka Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi, będzie jedyną niepełnosprawną Polką biorącą udział w tych zawodach.

Dlatego też AHE zorganizowało pomoc dla byłej studentki. Profesorowie i studenci z Wydziału Artystycznego, kierunku Grafika wystawili na sprzedaż swoje prace, aby pomóc Agacie w zebraniu funduszy na wyjazd do Norwegii. Podczas konferencji zorganizowanej przez Akademię mogłam porozmawiać z tą niezwykłą dziewczyną.

Magdalena Cerecka: Uległaś wypadkowi latem, jeszcze przed maturą. Czy mogłabyś nam opowiedzieć, jak do tego doszło?

Agata Ludwiczak: O samym wypadku wolałabym nie mówić, ponieważ ważniejsze są jego konsekwencje. Podczas wypadku doszło do złamania szyjnego odcinka kręgosłupa, co spowodowało paraliż czterokończynowy. Nawet 2 lata po wypadku nie mogłam praktycznie nic zrobić. Teraz jest lepiej, jednak nadal potrzebuję pomocy we wszystkim.

M. C.: To zadziwiające, że mimo wypadku oraz jego konsekwencji nie poddałaś się i kontynuowałaś naukę. A ponad to masz ukończone trzy kierunki studiów, to niemały wyczyn.

A.L.: Tak. Jestem absolwentką Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na łódzkiej AHE, a także Stosunków Międzynarodowych oraz studiów podyplomowych w zakresie Public Relations. Ale muszę przyznać, że nie było łatwo.

M. C.: Jak wspominasz swoje studia w AHE?

A.L.: Mam wobec tej uczelni duży sentyment. Przede wszystkim dlatego, że byłam tu tak samo traktowana, jak pozostali. Natomiast dużym plusem jest również to, że posiada budynek najlepiej dostosowany do potrzeb niepełnosprawnych. Oczywiście poznałam tu wielu fajnych ludzi, również wykładowców, którzy faktycznie pracują w zawodzie i mają kontakt z mediami.

M.C.: Słyszałam też, że udało Ci się znaleźć wymarzoną pracę.

A.L.: Tak. Dzięki praktykom studenckim nawiązałam kontakt z jedną z redakcji, gdzie obecnie jestem zatrudniona. Cieszę się, że mogę pracować w zawodzie.

M.C.: Przejdźmy teraz do Twojego hobby. Powiedz, czym jest Trail Orienteering?

A.L.: Jest to bieg na orientacje precyzyjną. Podobnie jak w zwykłym biegu na orientację na starcie dostajemy mapę z wyznaczonymi punktami kontrolnymi, w których musimy potwierdzić swoją obecność. Ponad to będąc na miejscu musimy z odległości około 100-200 metrów określić, który z lampionów umieszczonych na trasie jest właściwym, który znajduje się również na mapie. Poprawny może być jeden lub żaden. Czasem odległość miedzy tymi lampionami wynosi 30 centymetrów. Dlatego też potrzebna jest tu umiejętność dokładnego czytania mapy, gdyż wszystkie informacje znajdują się właśnie na niej.

M.C.: Czemu właśnie taki rodzaj sportu wybrałaś?

A.L.: Bo dzięki niemu mogę rywalizować na równych szansach z osobami w pełni sprawnymi. Jest ta sama meta i ta sama trasa. To mnie bardzo mobilizuje.

M.C.: Rok temu byłaś na Mistrzostwach Świata w Trail Orienteeringu na Węgrzech. Jak wspominasz te zawody?

A.L.: Były to moje pierwsze poważne zawody. Oczywiście nowe doświadczenie, a jednocześnie duże wyróżnienie. Tym bardziej, że brali w nich udział ludzie z całego świata, z kilkudziesięciu państw. Łącznie około 1000 osób.

M.C.: Jak się przygotowujesz do tegorocznych Mistrzostw?

A.L.: Staram się, jak najwięcej ćwiczyć, jednak jest to uzależnione też od czasu innych. Czasem pojawia się problem, kto mnie zawiezie, kto po mnie przyjedzie. Jednak wiele osób stara się znaleźć dla mnie chwilę i mi pomaga. Obecnie mam wiele map łódzkich parków, więc czekam tylko na poprawę pogody i ruszam w teren.

M.C.: W tym roku planujesz wyjechać na zawody do Norwegii, a co za rok?

A.L.: Mam nadzieję, że następne zawody. Jednak wszystko zależy od możliwości i funduszy.

MC.: Dziękuję za rozmowę i życzę powodzenia!