Karnawał – jakie kosmetyki mogą zaszkodzić fryzurze

Karnawał to czas radości, zabawy, ale również okres, kiedy mamy ochotę zaszaleć również z… włosami. Kto nie chciałby mieć rewelacyjnej i modnie wyglądającej fryzury?

Karnawał – jakie kosmetyki mogą zaszkodzić fryzurze

Wiele osób uważa, że ​​dzięki stosowaniu różnych kosmetyków ich włosy będą bardziej zadbane i zdrowsze. Jednak czasami wynik może nie być taki, jak oczekiwany. M.in. substancje chemiczne zawarte w produktach do włosów mogą powodować poważne problemy nie tylko z łodygą włosa, ale także ze skórą głowy, a nawet z ogólny stanem zdrowia.
Aby utrzymać zdrowe i piękne włosy, zaleca się używanie delikatnych produktów do pielęgnacji, ograniczanie stosowania gorących narzędzi do stylizacji, chronienie włosów przed szkodliwym działaniem słońca, jak i bardzo niskich temperatur i unikanie nadmiernego stosowania chemicznych zabiegów stylizacyjnych. – Warto zwracać uwagę, jakie kosmetyki aplikujemy na nasze kosmyki i czy właśnie one mogą przyczynić się do pogorszenia kondycji włosów. – radzi Martyna Pobuta, trycholog i psycholog z wieloletnim stażem.

Fale, loki, koki koniecznie na sztywno?

Większość produktów do pielęgnacji włosów ma na celu zapewnienie natychmiastowych i bardzo szybkich rezultatów. Aby to osiągnąć, podczas wytwarzania tych produktów stosuje się w dużych ilościach toksyczne chemikalia.  I tak popularny lakier do włosów, dzięki któremu włosy idealnie się trzymają, długo stosowany i zalegający na skórze głowy może przyczyniać się do świądu scalpu. – Pamiętać należy, aby po każdej aplikacji kosmetyku dokładnie oczyścić skórę głowy przy pomocy peelingu. Oczyszczona skóra głowy zwiększa absorbcję składników aktywnych zawartych w szamponach co powoduje, że włosy będą piękne i zdrowe. – mówi Martyna Poubuta.
Szybka zmiana koloru w karnawałową noc – szamponetka, czyli farbowanie w zaciszu domowym lub rozjaśnianie, może znacznie przyczynić się do pogorszenia kondycji włosów. Aby uniknąć po karnawałowych problemów typu rozszczepy, kruchość, nieodwracalne uszkodzenie w strukturze włosa, warto rozważyć zmianę pomysłu na efektowną fryzurę. To samo dotyczy hitu ostatnich lat, czyli sprayu z brokatem. – Bardzo często szczególnie w okresie karnawału wykorzystujemy wiele kosmetyków zawierających np.: brokat. Pamiętajmy, że każdorazowa aplikacja przyczynia się do zalegania produktu na skórze głowy co może powodować nasilone świądu, stanów zapalnych czy wypadania włosów. – ostrzega trycholog, Martyna Pobuta. Aby uniknąć powyższych problemów pamiętaj o regularnym czyszczeniu skóry głowy, np. z wykorzystaniem szamponu oczyszczającego.
A skoro o szamponach mowa, to nie można nie powiedzieć o…suchym szamponie. Niejedną z nas uratował w kryzysowej sytuacji, niezawodny produkt, który w szybki sposób zapewni świeży wygląd naszym włosów. Niestety jednak nie zastąpi wody. – Częsta aplikacja tego produktu może nasilić świąd, powodować łupież i przesuszenie skóry głowy. Niestety nasze pasma również nie będą cieszyły się zdrowym wyglądem z uwagi na przesuszenie. Warunkiem poprawnego stosowania kosmetyku jest okazjonalność oraz dokładne oczyszczenie scalpu po każdej aplikacji nawet pomimo karnawałowego szaleństwa. – mówi Martyna Pobuta.

Efektowne znaczy zdrowe

Pamiętajmy, że wygląd naszych włosów mówi prawdę o kondycji naszego organizmu. Włosy nie wybaczają oraz nie zapominają błędów w ich pielęgnacji. Okazjonalne stosowanie produktów nie jest zabronione, natomiast warto zdawać sobie sprawę, że niektóre produkty stosowane nawet jednorazowo mogą przyczynić się do pogorszenia kondycji włosów oraz skóry głowy. Istotnym aspektem pielęgnacji jest regularne oczyszczanie skóry głowy z wszystkich zalegających kosmetyków. Co więcej, należy odpowiedzialnie odbierać produkty, z uwagą czytać składy, a jeśli zauważymy kłopoty udać się do specjalisty.