Kiedy po raz pierwszy szczepić i odrobaczać szczeniaki?

Szczeniak w domu to duża odpowiedzialność. Podpowiadamy, kiedy wybrać się z nim na pierwsze szczepienia i odrobaczanie.

Szczeniaki
Kiedy po raz pierwszy szczepić i odrobaczać szczeniaki?

Szczeniaki potrzebują średnio 3-4 miesięcy na to, żeby zaaklimatyzować się w nowym miejscu. W tym czasie dopasowują się do otoczenia i uczą bezpiecznie się w nim poruszać. W kwestiach zdrowotnych najważniejsze są szczepienia i systematyczne odrobaczanie. Czy jednak właściciele młodych psów wiedzą, kiedy przychodzi odpowiednia pora na te zabiegi?

Jak zadbać o szczeniaka?

Podczas pierwszych miesięcy życia czworonoga jego opiekun musi wyjątkowo uważać. Czynności, które wydają nam się normalne, mogą okazać się dla psa niebezpieczne.

Kiedy nowy psiak trafia do naszego domu, na pewno nie możemy z nim wychodzić od razu na spacery, ponieważ przeważnie jeszcze nie jest do końca zaszczepiony. Nie jest więc uodporniony na wszystkie choroby, z którymi może się spotkać na zewnątrz. Tak naprawdę to dopiero w okolicach 12./13. tygodnia życia możemy z nim zupełnie bezkarnie wyjść na spacer. Wtedy bowiem jest już po trzech szczepieniach i po odpowiedniej serii odrobaczania – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Agnieszka Kańska z lecznicy dla zwierząt „Doktor Aga”.

Szczeniaki a szczepienia

Specjalistka podkreśla, że najpierw warto wybrać się do lecznicy z samą książeczką zdrowia szczeniaka, by ustalić z weterynarzem kolejność szczepień.

Obowiązkowa jest tylko jedna szczepionka, ta przeciwko wściekliźnie, którą według ustawy trzeba wykonać do czwartego miesiąca życia. Kiedyś był taki mit, że powinno się ją zrobić dopiero w momencie ukończenia pierwszego roku życia, kiedy wyrosną zęby, bo wcześniej niszczy się szkliwo. Owszem, kiedyś szczepionki były innej jakości i rzeczywiście to szczepienie było później. W tej chwili należy je wykonać do czwartego miesiąca życia – tłumaczy ekspertka.

Inne szczepienia zależą od tego, w jakich warunkach szczeniak będzie się wychowywał i jaki tryb życia będzie prowadził.

Szczepienia dla takich maluchów są różne w zależności od tego, czy są to psy rasowe i będą np. jeździły na wystawy, czy będziemy wybierać się z nimi do jakiejś szkoły, gdzie będą miały kontakt z większą liczbą psów. Wtedy jest większe prawdopodobieństwo wystąpienia różnych chorób. Dużo zależy też od tego, jaki tryb życia prowadzi właściciel. Czy często wyjeżdża do lasów lub w miejsca, gdzie są wody wolnostojące. Wtedy też są dodatkowo inne szczepionki – wyjaśnia weterynarz.

Odrobaczanie szczeniaków

Nie można też zapomnieć o systematycznym odrobaczaniu szczeniaka. Pojedynczy zabieg to zdecydowanie za mało. Trzeba go powtarzać cyklicznie, w zależności od potrzeb.

Niezależnie od tego, czy pies jest rasowy, z rodowodem i z najlepszej hodowli, czy jest to kundelek wzięty ze schroniska, to w jednym i w drugim przypadku może się trafić, że jest zarobaczony. Robaki, przeważnie nicienie, przenikają przez łożysko, przechodzą przez mleko. W związku z tym taki dwutygodniowy maluch już może je mieć, pomimo że jego mama była też systematycznie odrobaczana – mówi specjalistka.

Szczeniaki poznają świat

Kiedy pies zaczyna wychodzić na spacery w 12.-13. tygodniu życia, wtedy co prawda jest bezpieczny, bo ma za sobą odpowiednią dawkę szczepień. Natomiast jeśli przyzwyczailiśmy go do domowych pieleszy, mniej otwiera się on na poznawanie świata. Właśnie dlatego już miesiąc wcześniej można go powoli oswajać z nowym otoczenia.

Jeżeli mamy takiego maluszka, to dobrym rozwiązaniem jest wynoszenie go na dwór na rękach, żeby poznawał inny świat. Może się spotykać ze zwierzętami, które są zdrowe, zaszczepione. Jeżeli więc mamy znajomych, którzy mają psa, kota, świnkę morską, to świetnie. On w tym wieku już może się z nimi zapoznawać – dodaje ekspertka.

Szczeniaka trzeba powoli oswajać z ulicznych hałasem, obcymi ludźmi i nowymi miejscami. Od pierwszych tygodni życia warto uczyć go ogólnych zasad posłuszeństwa i przestrzegania czystości w domu.