Każdy słyszał o takich powiedzeniach jak „przeciwieństwa się przyciągają”, lub „miłość wszystko wybaczy”. Krąży wiele podobnych stereotypów, które często ograniczają nasze myślenie o miłości i związkach. Zebraliśmy kilka najpopularniejszych i przyglądamy się im bliżej.
1. Ludzie są dla siebie stworzeni
Podobno można znaleźć drugą połówkę jabłka, pomarańczy, czy innego owocu. Myślenie, że pewnego dnia spotkamy osobę, która będzie naszym dopełnieniem i odzwierciedleniem może prowadzić do wiecznego oczekiwania na tzw. „ideał”. Tymczasem w prawdziwym życiu nie ma ludzi idealnych, a każdy człowiek ma wolną wolę. Oczekiwanie cudu może doprowadzić do wiecznego niezadowolenia i myślenia, że pewnego dnia nieoczekiwanie pojawi się ktoś, kto będzie spełnieniem marzeń.
2. Przeciwieństwa się przyciągają
Jest w tym trochę prawdy. Ludzie, którzy interesują się innymi rzeczami, mają różne pomysły, często mogą się zaskoczyć. Skrajne przeciwieństwo może jednak skończyć się dużymi nieporozumieniami, a wręcz kłótnią. Osoby mające inny pomysł na siebie, cel życiowy, zainteresowania i gust, nigdy nie spotkają się „po środku”, osiągając kompromis i życie w zgodzie. Badania wykazały, że osoby pochodzące z podobnego środowiska, które mają podobne pomysły, chcą zbieżnych rzeczy, są w stanie lepiej się porozumieć.
3. Miłość wszystko wybaczy
Miłość potrafi znieść wiele. W związku powinno się wyjaśniać nieporozumienia i rozumieć, że każdy ma prawo popełniać błędy. Nikt nie jest bowiem nieomylny. Ważne jednak, żeby nie bagatelizować każdego zachowania, z którym się nie zgadzamy. Nie można dawać przyzwolenia na wszystko, co nam się nie podoba. Poprzez takie zachowania można doprowadzić do poczucia, że w związku jest nam wolno wszystko, bo i tak ta druga osoba nam wybaczy. Trzeba zachować pewne granice i umieć je wyznaczyć. Nie można kolokwialnie mówiąc „dać sobie wejść na głowę”.
4. Dziecko cementuje związek
Wiele par żyje w przekonaniu, że od momentu pojawienia się dziecka będą szczęśliwsi. Często dziecko jest traktowane jako lekarstwo. Partnerzy sądzą, że chociaż nie wszystko jest między nimi w porządku, maluch scali ich związek. Tymczasem często prowadzi to do dodatkowych kłopotów i powiększenia się bariery komunikacyjnej. Dziecko powinno być zwieńczeniem miłości i radości pomiędzy partnerami. Podjęcie decyzji o macierzyństwie nie może być traktowane jako sposób na polepszenie relacji.
5. Szczęśliwy związek nie potrzebuje dobrego seksu
Zbliżenia fizyczne są tak samo ważne jak rozmowa. Nawet najszczęśliwsza para bez udanego życia łóżkowego, będzie się od siebie oddalać. Bliskość fizyczna musi być obecna w każdym związku, żeby był on trwały. Jeżeli jej nie ma partnerzy pomimo wzajemnej miłości mogą doznać poczucia, że czegoś im brakuje. Dobra relacja musi być oparta zarówno na odczuciach emocjonalnych jak i fizycznych.