Najczęstsze błędy w pielęgnacji wrażliwej skóry

Cera wrażliwa wymaga odpowiedniej pielęgnacji ze względu na to, że jest bardzo wymagająca. Aby odpowiednio o nią dbać, warto wystrzegać się kilku rzeczy.

Najczęstsze błędy w pielęgnacji wrażliwej skóry. Foto. pixabay.com

Najczęstsze błędy w pielęgnacji wrażliwej skóry

Jeżeli jesteśmy posiadaczkami skóry wrażliwej, warto z podwójną uwagą ją obserwować. Taki typ cery sprawia często wiele problemów, chociażby przez to, że wiele kosmetyków podrażnia naszą twarz. Czasami jej stan może się pogorszyć od nieodpowiedniego jedzenia, innym razem od zastosowania złego proszku do prania. Warto więc unikać kliku rzeczy, które mogą sprawić, że jej stan będzie się pogarszał. Jakie są najczęstsze błędy w pielęgnacji wrażliwej skóry?

Używanie nieodpowiednich kosmetyków

Jeśli nasza skóra zaczyna się czerwienić, swędzieć albo piec, należy przyjrzeć się kosmetykom, które stosujemy. Muszą to być rzeczy dostosowane do skóry wrażliwej, które nie pogarszają jej stanu, a wręcz ją koją. W drogeriach jest wiele produktów przeznaczonych do takiej odmiany skóry. Ważne też, by dobrać odpowiednie środki myjące. Nie można na przykład stosować mydeł, które mają odczyn zasadowy. Powodują podrażnienie skóry i zmniejszają jej odporność. Zamiast tego lepiej sięgnąć po delikatne pianki i żele, charakteryzujące się niskim pH.

Brak odpowiedniej ochrony przed zimnem

Skóra wrażliwa nie lubi drastycznej zmiany temperatury z ciepłej na zimną i odwrotnie. Dlatego też, kiedy pogoda za oknem jest nieprzewidywalna, musimy się przed nią chronić. Przyda się tu dobry krem, ale też najzwyczajniej w świecie odpowiednie ubranie. W obawie przed narażeniem naszej skóry na przesuszenie mroźnym powietrzem należy zainwestować w rękawiczki i czapkę. Najlepiej też zrezygnować z tragicznego dla skóry solarium, kiedy najdzie nas ochota na opaleniznę zimą. Lepiej sięgnąć po samoopalacze.

Najczęstsze błędy w pielęgnacji wrażliwej skóry. Foto. pixabay.com.

Papierosy i alkohol

Te dwie rzeczy jak żadne inne rujnują dobrą kondycję naszej skóry. Jeżeli jest ona wrażliwa, dym nikotynowy dodatkowo działa niekorzystnie. Cera staje się szara i nieodżywiona. Picie alkoholu wysusza skórę i często powoduje wypryski oraz innego rodzaju zmiany. Warto powstrzymać się od palenia i ograniczyć spożywanie alkoholu, jeśli chcemy pomóc naszej wrażliwej skórze zachować odpowiedni wygląd.

Nieodpowiednia dieta

To, co na zewnątrz, zaczyna się wewnątrz. Jeżeli chcemy, żeby wrażliwa skóra była w dobrej kondycji, musimy dostarczyć jej witamin i odpowiednich składników od środka. Warto tutaj zastanowić się nad tym, co jemy i pijemy. Skórze wrażliwej z pewnością nie pomogą zbyt duże ilości cukru i soli. Tak samo nie powinniśmy wchodzić do restauracji typu fast food, jeść bardzo tłustych rzeczy i pić wysokosłodzonych napojów. Skórę wrażliwą powinno się za to nawadniać, dlatego warto zamienić napój gazowany z marketu na wodę.

Ignorowanie detali

Mając skórę wrażliwą, warto przyjrzeć się nawet wodzie, którą myjemy się na co dzień. W skrajnych przypadkach, skóra może reagować na zwykłą „kranówkę” alergicznie. Jeżeli po umyciu twarzy jest ona mocno zaczerwieniona, a nawet swędzi, warto podjąć decyzję o myciu się wodą przegotowaną. Najlepiej zrezygnować także ze zbyt długich kąpieli, które wysuszają skórę. Tak samo na cerę działają promienie słoneczne, które dodatkowo mogą powodować oparzenia, przebarwienia i szybsze starzenie. Dlatego koniecznie trzeba pamiętać o odpowiedniej ochronie UV, nawet w zimowe dni.