Czy jesteś inna niż wszyscy? Osobowość HSP

W społeczeństwie są osoby, które, wchodząc do pomieszczenia, odczuwają jego atmosferę i wszystkie panujące tam emocje. W kontaktach z ludźmi kierują się uczuciami, więc często wchodzą w toksyczne relacje. Czy coś jest z nimi nie tak?

Osobowość HSP
Czy jesteś inna niż wszyscy? Osobowość HSP

Osobowość HSP nie oznacza, że człowiek jest dziwny lub gorszy. Według psycholog klinicznej, dr Elaine Aron, aż 20% ludzi zalicza się do grona „High Sensitive Person”, czyli osób wysokowrażliwych. Mają one czulszy układ nerwowy, więc rozmaite bodźce uderzają w nie z podwójną siłą. W związku z tym trudniej im się skupić na wielu zadaniach naraz czy wytrzymać tempo pracy pod presją. Jedna czynność pochłania ich w całości. Także słowa ranią dwa razy bardziej niż normalnie. Jak więc żyć, mając osobowość HSP lub kogoś bliskiego z tego grona?

Dostosuj świat do siebie

Nie ma się co czarować: dzisiejsza rzeczywistość nie sprzyja wrażliwości. Liczą się bardziej fakty, czyny niż odczucia, a emocje w dorosłym życiu spychane są na dalszy plan. HSP-owcom polecamy więc medytację i rozwijanie własnych talentów artystycznych, aby znaleźć ujście dla własnych odczuć. Nie przejmuj się, jeśli myślisz, że malowanie, pisanie czy taniec w domowym zaciszu nie jest dla Ciebie. Chodzi tylko o uwolnienie emocji.
Jeśli uważasz, że masz osobowość HSP, wypisz swoje cechy, ważne rzeczy w życiu, a następnie ustal, jak powinna wyglądać Twoja kariera, partner czy przyjaciel. Zastanów się też, które działania nie przyniosą rezultatu i najlepiej się ich nie podejmuj.

Wrażliwość nie wyklucza dystansu

Kiedy czujesz mocniej niż inni, a zewnętrzny świat niemal Cię niszczy, łatwo wpaść w pułapkę usprawiedliwiania samego siebie. Tymczasem wrażliwość nie wyklucza dystansu czy odporności psychicznej na krzywdzące słowa. Przeanalizuj je, wyciągnij wnioski, a następnie idź dalej. Staraj się kierować uwagę i empatię na zewnątrz: na innych ludzi, wartościowe akcje społeczne, studia bądź pracę. Zostaw sobie przestrzeń po to, aby odpocząć po ciężkim dniu i się wyciszyć.
Bez względu na to, co powoduje wrażliwość w życiu, powinnaś wierzyć, że jesteś całkowicie normalną osobą. Uważaj na zachowania depresyjne: użalanie się nad sobą czy dołowanie smutnymi rzeczami. Pamiętaj, że wszystko ma dwie strony medalu. Z jednej szybko robisz się smutna, ale z drugiej równie szybko rozweselasz siebie i towarzystwo wokół.

Czy wrażliwiec może się zmienić?

A co jeśli jesteś „High Sensitive Person”, ale nie pragniesz być artystą i marzysz tylko o zmianie samego siebie? Czy jest to możliwe?
Wbrew pozorom tak. Zastanów się jednak, zanim podążysz tą drogą, gdyż jest ona trudna, wymaga podejmowania działań sprzecznych z samym sobą, a na jej końcu utracisz osobę, którą byłaś.
Pamiętaj, że zmieniając sposób myślenia o danych wydarzeniach, zmieniasz odczucia. W kontaktach z innymi ludźmi weź poprawkę na fakt, że nie wszyscy czują i myślą tak jak ty. Czasem lepiej być w relacji z osobą twardo stąpająca po ziemi, która okazuje zrozumienie, a jednocześnie wprowadza równowagę w związku. Akceptacja samego siebie jest w tym przypadku kluczem do sukcesu.

DR