Czy jesteś inny niż wszyscy? Osobowość HSP

W społeczeństwie są osoby, które wchodząc do pomieszczenia odczuwają jego atmosferę i wszystkie panujące tam emocje. W kontaktach z ludźmi kierują się emocjami , więc często przeżywają toksyczne relacje. Co jest z nimi nie tak?

Czy jesteś inny niż wszyscy? Osobowość HSP

Absolutnie nic! Według psycholog klinicznej, dr Elaine Aron, podobnie jak 20% ludzi, zaliczasz się do grona ,,High Sensitive Person”, czyli osób wysokowrażliwych. Mają one czulszy układ nerwowy, więc rozmaite bodźce uderzają w nich z podwójną siłą, przez co trudno skupić się na wielu zadaniach naraz czy wytrzymać tempo pracy pod presją. Jedna czynność pochłania ich w całości. Także słowa ranią dwa razy bardziej niż normalnie. Jak więc żyć, będąc osobą HSP i z bliskim o takiej osobowości?

Dostosuj świat do siebie

Nie ma się co czarować: dzisiejszy świat nie sprzyja wrażliwości. Liczą się bardziej fakty, czyny, niż odczucia, a emocje w dorosłym życiu spychane są na dalszy plan. HSP-owcom polecamy medytację i rozwijanie własnych talentów artystycznych, aby znaleźć ujście dla własnych odczuć.

Zawody odpowiednie dla nich to między innymi: pisarka, aktor czy ilustrator książek. Wybawieniem dla takich ludzi jest praca zdalna, gdyż tempo jej wykonania ma wtedy mniejsze znaczenie, niż w biurze. Jeśli jesteś osobą wysokowrażliwą, wypisz swoje cechy, ważne rzeczy w życiu, a następnie ustal, jak powinna wyglądać potencjalna praca, partner, czy przyjaciel. Zastanów się też, które działania nie przyniosą rezultatu i najlepiej się ich nie podejmuj.

Wrażliwość nie wyklucza dystansu

Kiedy czujesz mocniej niż inni, a zewnętrzny świat niemal Cię niszczy, łatwo wpaść w pułapkę usprawiedliwiania samego siebie. Tymczasem wrażliwość nie wyklucza dystansu czy odporności psychicznej na krzywdzące słowa. Przeanalizuj je, wyciągnij wnioski, a następnie idź dalej. Staraj się kierować uwagę i empatię na zewnątrz: innych ludzi, wartościowe akcje społeczne, studia bądź pracę. Zostaw sobie przestrzeń po to, aby odpocząć po ciężkim dniu i się wyciszyć.

Bez względu na to, co powoduje wrażliwość w życiu, powinnaś wierzyć w to, że jesteś całkowicie normalną osobą. Uważaj na zachowania depresyjne: użalanie się nad sobą czy dołowanie smutnymi rzeczami. Pamiętaj, że wszystko ma dwie strony medalu. Z jednej, szybko robisz się smutna, ale z drugiej: równie szybko rozweselasz siebie i towarzystwo wokół.

Czy wrażliwiec może się zmienić?

A co jeśli jesteś ,,High Sensitive Person”, ale nie pragniesz być artystą i marzysz tylko o zmianie samego siebie? Czy jest to możliwe?

Wbrew pozorom: tak. Zastanów się jednak, zanim podążysz tą drogą, gdyż jest ona trudna, wymaga podejmowania działań sprzecznych z samym sobą, a na jej końcu: utracisz osobę, którą byłaś.

Pamiętaj, że zmieniając sposób myślenia o danych wydarzeniach, zmieniasz odczucia. W kontaktach z innymi ludźmi, weź poprawkę na fakt, że nie wszyscy czują i myślą tak jak ty. Czasem lepiej być w relacji z osobą twardo stąpająca po ziemi, która okazuje zrozumienie, a jednocześnie wprowadza równowagę w związku. Akceptacja samego siebie jest w tym przypadku kluczem do sukcesu.

Dominika Rusnarczyk

Wpis znaleziono dzięki:

- Wrażliwość

- High Sensitive Person

- Empatia