Kobiece problemy intymne. Temat tabu?

Problemy intymne, takie jak suchość pochwy to wciąż dla wielu kobiet temat wstydliwy i trudny do poruszenia nawet podczas wizyty u ginekologa. Ale jeśli o czymś nie mówimy otwarcie i nie nazywamy problemu po imieniu, to nie powinno nas dziwić, że ogólna świadomość jest na tak niskim poziomie.

Nude woman holding paper with SOS message over her vagina
Kobiece problemy intymne. Temat tabu? Fotolia

Według badania zrealizowanego w Polsce przez firmę Pelargos zdecydowana większość badanych ginekologów (90%) zadeklarowała, że nie więcej niż 30% pacjentek, które zgłaszają się do nich w ciągu miesiąca sygnalizuje problem suchości pochwy. Natomiast według badań międzynarodowych nawet do 43% kobiet na świecie cierpi z powodu suchości pochwy. Czy Polki są inne od reszty kobiet na świecie? To mało prawdopodobne. Problem leży raczej w niskiej świadomości dotyczącej tej dolegliwości i tym, że jest ona powszechnie uznawana za temat tabu.

Badania potwierdzają te przypuszczenia. Okazuje się, że większość badanych ginekologów (79%) deklaruje, że do 50% zgłaszających się do nich pacjentek nie kojarzy objawów takich jak świąd, pieczenie, czy ból podczas stosunku, z wyjściowym problemem jakim jest suchość pochwy. Może przyczyną jest brak oswojenia się z terminem „suchość pochwy”? A może kobiety  łączą te dolegliwości z infekcjami intymnymi. Próbują leczyć się samodzielnie, jednak bez prawidłowego zdiagnozowania przyczyny skazane są na niepowodzenia i dalsze znoszenie nieprzyjemnych dolegliwości.

Jak wynika z raportu „Bezpieczny fotel” 25% Polek traktuje wizytę u ginekologa jak zło konieczne. U 12% budzi ona wstyd, a aż 16% jej unika. Dlatego tak ważne jest poszerzenie wiedzy kobiet na temat przyczyn i możliwych skutków problemu suchości pochwy i okolic intymnych.  Przełamanie tabu i zwiększenie świadomości problemu suchości pochwy wśród kobiet, ale także zaangażowanie lekarzy ginekologów oraz położnych w edukację pacjentek.

Jak można rozwiązać problem suchości pochwy?

Szybką i skuteczną pomoc może przynieść zastosowanie intymnego kremu nawilżającego Vagisan®, który jest pierwszym niezawierającym hormonów kremem na suchość pochwy o podwójnym działaniu: zapewnia nawilżenie oraz działa kojąco dzięki zawartości lipidów. Co ważne można go stosować wewnątrz pochwy (za pomocą aplikatora), a także na zewnętrzne okolice intymne. Jest sprawdzonym i docenionym rozwiązaniem w 17 krajach na całym świecie. W samym tylko 2014 roku w Niemczech sprzedano  776 000 opakowań produktu. W Polsce dostępny jest w aptekach bez recepty.

Najczęstsze dolegliwości występujące w okolicach intymnych:

Kobiece problemy intymne. Temat tabu?
Kobiece problemy intymne. Temat tabu?

 

Wpis znaleziono dzięki:

- Problemy intymne

- Temat tabu

- Infekcja intymna

  • Ela

    Problem suchości pochwy dotyczył i mnie, kiedy stosowała tabletki anty. Ale nie tylko to jest przyczyną, po porodzie na skutek zmian hormonalnych równiez sie pojawia. Wówczas pomocny jest Hydrovag, globulki z kwasem hialuronowym, który nie tylko nawilża ale wiąże wode jak gąbka, dzięki czemu efekt jest długotrwały a nie tylko doraźny, jak w przypadku lubrykantów.