Kocie oko i odwrócony trapez. Komu pasują oryginalne oprawki?

Okulary w oryginalnych kształtach odbiegających od klasycznych standardów? Kanciaste, geometryczne, a może “kocie”? Sprawdź, do jakiego typu twarzy będą najlepiej pasować!

Kocie oko i odwrócony trapez. Komu pasują oryginalne oprawki. Foto unsplash

Jak wyróżnić się z tłumu? Dobierz oryginalne oprawki! Współczesna moda okularowa potrafi przyprawić o zawrót głowy. W salonach optycznych każdy znajdzie coś dla siebie: począwszy od tradycyjnych oprawek, poprzez bijące rekordy popularności modele vintage, aż po ultralekkie, nowoczesne okulary pasujące do każdej stylizacji. W natłoku propozycji warto jednak zwrócić uwagę na niestandardowe, mniej popularne i zarazem bardziej odważne modele, których włożenie na nos na pewno podkreśli nasz niepowtarzalny gust. Trzeba jednak uważać, bowiem nieodpowiednio dobrane oprawki potrafią skutecznie zniwelować efekt nawet najlepszej stylizacji.

Kupujesz okulary? Nie daj się ponieść emocjom…

Najważniejszym aspektem w trakcie doboru nowej pary jest oczywiście ich wygoda i to jak się w nich czujemy. Sama prezencja okularów to nie wszystko, bowiem równie istotne będzie dopasowanie ich kształtu do naszej twarzy. Nie każdy model pasuje każdej osobie – to niby oczywiste, ale w trakcie zakupów łatwo dać się ponieść emocjom i wybrać imponujące, ale nieodpowiednie oprawki. Jak zatem dobrać oryginalne okulary do kształtu naszej twarzy? Poniżej weźmiemy pod lupę dwa typy oprawek, obecnie niezwykle modne i cieszące się dużą popularnością niezależnie od wieku ich właścicielek. Pierwsze z nich to tak zwane „kocie oko”, drugie zaś – trapezoidalne oprawki geometryczne

Kocie oko: gdy chcesz wyróżnić się z tłumu

„Kocie oczy” to okulary, których zewnętrzny górny róg jest nieco podniesiony ku górze. Niezmiennie model ten należy do najbardziej kobiecych okularów, jakie dostępne są na rynku. „Kocie” oprawki to propozycja dla odważnych kobiet, które nie boją się eksperymentować z własnym stylem, a przy tym lubią zaskakiwać i wyróżniać się z tłumu. Dodatkowo ten model doskonale eksponuje oczy, sprawiając, że stają się bardziej wyraziste. Okulary te dostępne są w różnych wersjach, które różnią się między sobą przede wszystkim grubością ramki. Najbardziej charakterystyczną wydaje się ciężka, masywna oprawa, ale coraz częściej można natknąć się na delikatniejsze modele. Pod tym względem dobór uzależniony jest od własnego gustu. Na co dzień lepiej sprawdzi się jednak lekki model, który delikatnie podkreśli każdą stylizację.

Kocie oko: jaki typ twarzy?

Oprawki inspirowane kocim okiem polecane są głównie do niewielkich twarzy o okrągłym lub lekko owalnym kształcie. Dzieje się tak ze względu na ich właściwości wysmuklające, które sprawiają, że kształt twarzy optycznie się wydłuża, zaś miękkie rysy prezentują się bardziej zadziornie. Taka forma okularów zapewnia również dodanie charakteru – zarówno samej fizjonomii, jak i dowolnej stylizacji. Z drugiej strony „kocich” oprawek powinny unikać osoby o twarzach, które kształtem przypominają trójkąt bądź też kwadrat. Okulary w tym stylu wydatnie podkreślają kości policzkowe, a więc odradzane są w przypadku osób, które posiadają mocno zaznaczone właśnie te partie twarzy.

Geometryczne oprawki: alternatywny szyk

Kolejnym modelem okularów, które z każdym sezonem zyskują coraz większą popularność, są geometryczne oprawki w kształcie odwróconego trapezu. Niegdyś kojarzone z klasyczną modą męską, obecnie stanowią swego rodzaju must-have w garderobach co bardziej odważnych modowych eksperymentatorek. Podobnie jak „kocie”, również geometryczne oprawki dostępne są w wielu kształtach, deseniach i „ciężarach”. Klasyka to przede wszystkim kanciaste lub też lekko zaokrąglone okulary. Nowatorską propozycją są modele wielokątne, ale ich awangardowy wygląd nie każdemu przypadnie do gustu. Casualową elegancję gwarantują zaś oprawki wykonane z pozłacanych drucików.

Okulary geometryczne: komu będą pasować?

Komu najlepiej będą pasować „trapezy”? Podobnie jak w przypadku „kociego oka”, także i tutaj styliści zalecają noszenie ich przy owalnym lub lekko okrągłym kształcie twarzy. Kanciaste modele sprawiają, że twarz wygląda na smuklejszą i dłuższą, dlatego szczególnie sprawdzą się w tym drugim przypadku. W internecie znajdziemy też mnóstwo modowych propozycji, gdzie „trapezy” zestawiane są ze stylizacjami w duchu boho – i jest to świetny punkt wyjścia dla poszukiwania własnych inspiracji.

Autorką artykułu jest Marta Łaczkowska, na co dzień współtworząca blog wOkularach.pl. Na stronie znaleźć można porady o tym, jak wybrać okulary i zadbać o zdrowy wzrok.