Kolejna luksusowa marka modowa rezygnuje z naturalnych futer

Drugi w ciągu zaledwie kilku dni dom mody zadeklarował wycofanie futer zwierzęcych ze swoich kolekcji.

Naturalne futra
Kolejna luksusowa marka modowa rezygnuje z naturalnych futer

Taką decyzję podjęła światowej sławy marka Dolce&Gabbana. Włoski dom mody wycofuje naturalne futra ze swoich kolekcji, w tym te z królików angorskich. Co prawda firma jeszcze nie ogłosiła oficjalnie swojej decyzji, lecz potwierdziła swoje zamiary organizacji non-profit In Defense of Animals (IDA). Całkiem niedawno na podobny ruch zdecydowała się inna marka mody luksusowej – francusko-włoski Moncler.

Naturalne futra – mówimy „nie”

Przemysł odzieżowy odpowiada za śmierć około 100 milionów zwierząt każdego roku dla futer. Wśród pokrzywdzonych gatunków wymienia się głównie norki, ale też lisy, jenoty, szopy i szynszyle. Te stworzenia spędzają całe życie w ciasnych klatkach, cierpiąc z powodu chorób i urazów. Borykają się ze stresem i brakiem możliwości realizacji swoich podstawowych potrzeb takich jak ruch, kopanie w ziemi (lisy) czy polowanie w wodzie (norki). Właśnie dlatego wiele światowych organizacji, w tym wyżej wspomniana IDA, nakłania marki do rezygnacji z użycia tego okrutnie pozyskiwanego materiału.

Moda wobec cierpienia zwierząt

W Polsce istnieje program Sklepy Wolne Od Futer, które koordynuje Stowarzyszenie Otwarte Klatki.

Deklaracja Dolce&Gabbana o wycofaniu futer naturalnych to kolejny ważny krok dla zwierząt hodowanych na futro. Branża odzieżowa wysyła bardzo jasny sygnał – nie ma zgody na cierpienie zwierząt w imię mody, a futra zwierzęce należą do przeszłości – wyjaśnia Julia Tylman ze Sklepów Wolnych Od Futer.

Już ponad 1500 firm odzieżowych na całym świecie zdecydowało się na rezygnację z futer naturalnych. Wiele z nich to znane na skalę globalną marki takie jak Versace, Gucci, Michael Kors czy Prada. Pełną listę firm, które nie używają już futer zwierzęcych w swoich kolekcjach, można zobaczyć na stronie: https://furfreeretailer.com/.