Seks seniorów – erotyczne życie po sześćdziesiątce

Kwestia seksu w starszym wieku kojarzy się z menopauzą, problemami z erekcją czy spadkiem poziomu hormonów. Jednak na emeryturze wcale nie trzeba rezygnować z łóżkowych przygód. Jak stawić czoła ograniczeniom?

seks seniorów
Seks seniorów – erotyczne życie po sześćdziesiątce. Foto A Koolshooter/Pexels

Seks kojarzony jest raczej z osobami młodymi, które stereotypowo wyobrażamy sobie jako te aktywne seksualnie. Jednocześnie mało kto, myśląc o stosunku, ma przed oczami obraz ludzi starszych. Tymczasem potrzeba bliskości, w tym tej cielesnej, nie znika wraz z wiekiem. Chociaż sposób spółkowania, popęd, a także techniki często zmieniają się na przestrzeni lat, nie oznacza to, że w pewnym momencie ludzie przechodzą na seksualna emeryturę. Mimo to seks seniorów nie jest często poruszanym tematem.

Seks seniorów

Zdrowie seksualne jest ważnym aspektem życia człowieka, nie powinno więc dziwić, że również osoby starsze nadal są zainteresowane erotycznymi zabawami. Według statystyk, większość osób po sześćdziesiątce, które pozostają w związkach małżeńskich, jest aktywna seksualnie. Chociaż odsetek ten jest dużo mniejszy w przypadku singli – wynosi pomiędzy 5% a 30% – to w ciągu ostatnich trzech dekad można było zauważyć spory wzrost zainteresowania współżyciem również pośród tej grupy.

Seniorzy doświadczają seksu inaczej od ludzi młodszych. Głównym powodem zmian jest spadający poziom produkowanych przez ich ciała hormonów, w tym testosteronu. Starsi ludzie wymagają dłuższej stymulacji, a szczytowanie jest łagodniejsze i zazwyczaj trwa krócej. Nie oznacza to jednak, że zbliżenia przestają być przyjemne, chociaż zazwyczaj tracą na intensywności.

Zobacz także: Czy fetysze seksualne są niebezpieczne?

Seks po menopauzie

Jednym z czynników, który potrafi zniechęcić do angażowania się w seks w dojrzałym wieku, jest menopauza. Wiele kobiet na nowo musi nauczyć się swojego zmieniającego się ciała. Część z nich odczuwa dyskomfort związany z tym okresem. Może się on przejawiać zarówno psychicznie, jak i fizycznie. W tym drugim przypadku zbliżenia potrafią zacząć sprawiać ból, gdyż pochwa przestaje być naturalnie nawilżana. Traci ona również swoją elastyczność. Na szczęście suchości można zaradzić przez stosowanie lubrykantów. W przypadku większych problemów warto też poprosić o poradę ginekologa.

Problemy z erekcją

Osoby starsze mają zazwyczaj większe problemy zdrowotne, niż dwudziesto- i trzydziestolatkowie. Jednym z najczęściej występujących kłopotów natury seksualnej są trudności ze spowodowaniem wzwodu u panów. Na erekcję wpływać mogą między innymi choroby układu krwionośnego, w tym miażdżyca i nadciśnienie. Z podobną sytuacją mężczyźni mogą radzić sobie, stosując kuracje na choroby towarzyszące, a także zażywając leki bezpośrednio wpływające na erekcję. Najważniejsze jest wcześniejsze skonsultowanie postępowania z lekarzem.

Popularne pozycje seksualne

Ciała seniorów są bardziej wrażliwe i skłonne do urazów. Dlatego podczas seksu trzeba zwracać uwagę na odpowiednią pozycję. Najlepiej wybrać ją w oparciu o preferencje, ale także możliwości obojga partnerów. Seksuolodzy polecają szczególnie pozycje oszczędzające, podczas których kochankowie nie powinni się bardzo zmęczyć. Wśród nich szczególnie popularne są pozycja na czworaka albo „na łyżeczkę”. Również różnego rodzaju pozycje na siedząco – przodem, tyłem, w wannie z wodą – dobrze się sprawdzają.