Czy warto zakładać dziecku konto w banku?

Dzieci chcą być poważnie traktowane przez dorosłych, jednak nie zawsze się to udaje. Czy pomaga w tym konto bankowe?

konto bankowe dla dzieci
Czy warto zakładać dziecku konto w banku?

Konto bankowe dla dzieci – to hasło coraz częściej pojawia się w reklamach ofert bankowych. Czy na pewno warto je zakładać? Czy dziecko będzie potrafiło mądrze dysponować pieniędzmi? A może to tylko sprytna zagrywka ze strony banków, aby zdobyć nowych klientów?

Oferty banków

Świat idzie do przodu a wraz z nim oferty banków. Oprócz dorosłych, konta bankowe mogą posiadać również dzieci. Dla młodych użytkowników stworzono dwie oferty. Pierwsza to konta dla dzieci poniżej 13 roku życia, a druga przeznaczona jest dla młodzieży w wieku 13 – 17 lat. Zajmując się tą pierwszą należy wspomnieć, że realnie nieletni nie może zarządzać finansami, robią to jego opiekunowie. Najczęściej jego konto musi być w tym samym banku, w którym swój rachunek ma przynajmniej jedno z rodziców.

Jak założyć dziecięce konto?

Dorośli legitymując się w banku, posługują się dowodem osobistym, którego dzieci często nie mają. Czy stanowi to problem? Nie, w większości banków wystarczy legitymacja szkolna lub akt urodzenia. Jest jednak możliwość, która zakłada inne wymogi i należy się z nimi liczyć. W każdej placówce potrzebne będą:
– dokument potwierdzający tożsamość dziecka (dowód osobisty/ legitymacja szkolna/ akt urodzenia) i PESEL
– dokument potwierdzający tożsamość opiekuna prawnego
– posiadanie konta w tym samym banku, w którym chcemy założyć konto dziecku.
Konto można założyć online lub przez osobistą wizytę w jednym z oddziałów. Zdecydowanie szybszą wersją jest ta pierwsza, zwłaszcza dla rodziców, którzy posiadają już rachunek w wybranym banku. Będzie im potrzebny jedynie skan wymienionych wyżej dokumentów, a umowę, którą należy podpisać, dostarczy kurier. Osoby decydujące się na osobiste spotkanie z urzędnikiem, wszystko załatwią na miejscu w przeciągu jednej wizyty. Niektóre banki pozwalają starszym dzieciom na osobiste złożenie wniosku z dołączeniem zgody opiekuna prawnego.

konto bankowe dla dzieci
Czy warto zakładać dziecku konto w banku?

Który bank wybrać?

Zdecydowanie ten sam, w którym swoje konta posiadają opiekunowie. Pozwoli to na szybkie przelewy i proste załatwianie formalności. Konta dla dzieci poniżej 13. roku życia pojawiają się w ofertach zdecydowanie rzadziej niż konta dla młodzieży.
Każdy z banków daje rodzicom możliwość dyskretnego podglądu wydatków dziecka. Konta dzieci są związane z kontami opiekunów, dlatego nie muszą oni ingerować w prywatność nieletnich i zaglądać np. do ich telefonów.
W każdym banku to dorośli ustalają, na jaką kwotę dziecko może zrobić przelew, a także ile gotówki będzie mogło wypłacić jednego dnia. Istnieje również możliwość, która pozwala na dostarczanie powiadomień o transakcjach. Kiedy dziecko używa karty płatniczej, próby przelewu są rejestrowane w aplikacji, a rodzic może je zatwierdzić lub odrzucić.

Konto bankowe dla dzieci – czy warto?

Jeśli opiekun rozważa założenie konta, oznacza to, że takie rozwiązanie może być dobrym pomysłem. Tylko osoby, które faktycznie nie chcą, aby ich dzieci miały styczność z pieniędzmi, będą widziały tego wady.
Zanim założymy dziecku konto, warto też porozmawiać z nim samym, czy chce się nim posługiwać. Prawdopodobnie nie odmówi, ponieważ nieletni z reguły lubi być postrzegany jako dorosły, a konto z pewnością mu ułatwi. Poniżej znajdziecie zalety i wady tego rozwiązania.

Zalety:

  • Opiekunowie mogą łatwo i szybko przekazać dziecku pieniądze, gdy się z nim nie widzą np. podczas szkolnej wycieczki.
  • Jest to wygodne rozwiązanie dla osób, które nie posługują się gotówką, ponieważ nie będą musiały specjalnie wypłacać jej dla dzieci.
  • Dziecko łatwo gubi pieniądze w gotówce, więc konto może również zapewnić bezpieczeństwo przed zgubą, a nawet kradzieżą.
  • Konto dziecięce jest dobrym sposobem na naukę bankowości już od najmłodszych lat.
  • Gwarantuje też naukę zarządzania własnymi pieniędzmi bez używania świnki skarbonki.
  • Samodzielność finansowa, którą można osiągnąć dzięki własnemu rachunkowi, nauczy dziecko odpowiedzialności za swoje czyny, ustalania priorytetów, a przede wszystkim samokontroli.

Wady:

  • Brak kontroli nad wydawanymi pieniędzmi, który jest spowodowany używaniem karty. Dziecko nie będzie miało poczucia, że realnie traci swoje finanse.
  • Rozrzutność i brak świadomości o wartości pieniądza – rodzice regularnie przelewając pieniądze na konto pociechy, mogą zauważyć, że znikają z niego zbyt szybko.

Mimo większej ilości zalet, każdy indywidualnie musi ocenić, czy na pewno konto bankowe dla dzieci jest czymś niezbędnym. Wiele zależy też od charakteru i chęci dziecka. Czasami można stwierdzić, że lepszym wyjściem będzie skarbonka i kieszonkowe, a przy tym opiekunowie nie złapią się na sprytny chwyt banków, pod którym kryje się chęć pozyskania nowych klientów.

Katarzyna Zych