Kuchenne propozycje zabaw z okazji Dnia Dziecka

1 czerwca to radosny dzień zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców. Wielu z nas pamięta z czasów swojego dzieciństwa wycieczki do zoo, lunaparku lub kina, a także upominki od bliskich lub zabawy, które były organizowane w szkołach. Teraz, kiedy jesteśmy dorośli, powinniśmy zadbać o najmłodszych i sprawić, aby ich Dzień Dziecka był równie niezapomniany.

Kuchenne propozycje zabaw z okazji Dnia Dziecka

Dzieciństwo to wspaniały okres w życiu każdego człowieka, to wtedy poszerzamy horyzonty i uczymy się nowych rzeczy. Kreatywne spędzanie czasu z dziećmi nie tylko pobudza ich wyobraźnię, ale także buduje więź i zaufanie w rodzinie. Chcąc dać dziecku wyjątkowy prezent z okazji jego święta nie musisz wydawać fortuny. Wystarczy, że zorganizujesz atrakcyjną zabawę, wykorzystując produkty, które masz w swojej kuchni.

Rozpoznawanie smaków

Dzieciom do 6 roku życia z pewnością spodoba się zabawa polegająca na rozpoznawaniu smaków potraw. Przygotuj kilka różnych składników i zawiąż dziecku oczy. Nakładaj na łyżeczkę odrobinę jedzenia i podawaj maluchowi, aby próbował i opisywał dany smak. Następnie poproś, aby nazwał produkt lub porównał go do czegoś mu znajomego. Postaraj się podzielić składniki na kilka kategorii – słodkie, słone, kwaśne, ostre, gorzkie. W pierwszej grupie może znaleźć się miód, owoce, czekolada, masło orzechowe lub krem sezamowy. Jeżeli chodzi o słone produkty świetnie sprawdzą się zielone oliwki lub pistacje. W kategorii kwaśnych nie może zabraknąć cytryny, zsiadłego mleka i sosu sojowego. Przy wyborze produktów ostrych pamiętaj o delikatnych kubkach smakowych dziecka i na łyżeczkę nałóż zdecydowanie mniejszą porcję. W tej grupie możesz dać paprykę czerwoną lub pastę typu harissa. Przygotuj także na wszelki wypadek szklankę mleka, aby zneutralizować nieprzyjemne pieczenie w buzi. Czarna herbata, rukola czy liście lubczyku to produkty, które świetnie oddadzą gorzki smak. Na koniec zabawy pozwól dziecku, by zawiązało Tobie oczy i sprawdziło, jak Ty sobie poradzisz z rozpoznawaniem smaku i z czym skojarzysz dany składnik. Dzięki takiej formie zabawy nie tylko spędzicie ze sobą czas, ale rozszerzycie także jedzeniowe upodobania malucha.

Foto/pixabay.com

Kuchenna rywalizacja

Nieco starszym dzieciom można zorganizować kuchenne zawody. Każdy członek rodziny w czasie rywalizacji będzie indywidualnie dążył do wygrania w różnych kategoriach. Jako rodzic będziesz miał dodatkowy obowiązek – ułożenie zasad i wydzielenie miejsca. Przygotuj kilka stanowisk – krojenie, ubijanie jajka, obieranie ziemniaków, jedzenie na czas. Zanim wszystko się zacznie pamiętaj, aby powiedzieć dziecku o zdrowej rywalizacji, która bez względu na efekt końcowy ma być świetną zabawą. Następnie dokładnie opisz wszystkie przygotowane stanowiska i wytłumacz, że za wygraną na każdym z nich przyznawany będzie jeden punkt. Wykonujcie czynności na czas – używając stopera podczas każdej konkurencji, następnie wyniki zapisujcie w tabelce, aby na koniec móc wszystko porównać. W ten sposób możecie kibicować sobie nawzajem i oglądać swoje starania, nie musicie się także martwić o trudne warunki w małej kuchni lub ograniczoną liczbę „narzędzi”. Taka forma spędzenia Dnia Dziecka z pewnością będzie lepszą alternatywą niż zakup kolejnej gry komputerowej.