Ubrania ze skóry gorącym trendem tej jesieni

Skórzane ubrania królują w naszych garderobach już kolejny sezon. Jak stworzyć modną stylizację ze skórą w roli głównej? Oto kilka propozycji.

ubrania ze skóry
Ubrania ze skóry gorącym trendem tej jesieni. Foto Polina Tankilevitch/Pexels

Ubrania ze skóry są ponadczasowymi elementami garderoby, jednak w tym sezonie są szczególnie gorącym trendem. Z czym je zestawić?

Ramoneska – krótka historia

Za twórcę ramoneski uznaje się Irvinga Schotta, który w 1928 roku zaprojektował kurtkę motocyklową Perfecto. Miała chronić przed trudnymi warunkami atmosferycznymi na drodze, takimi jak deszcz i wiatr. Popularność kurtce przyniósł film „Dziki” z 1953 roku. Na wielkim ekranie model Perfecto 618 prezentował Marlon Brando. Na przełomie lat 60. i 70. ramoneskę pokochały środowiska związane z muzyką rockową i heavymetalową. Swoją nazwę kurtka zawdzięcza punkrockowemu zespołowi Ramones. Wkrótce pojawiła się na wybiegach – w latach 80. po raz pierwszy zaprezentował ją na pokazie Jean Paul Gaultier. Współcześnie projekty inspirowane ramoneskami chętnie pokazują Saint Laurent czy Isabel Marant.

Ubrania ze skóry – stylizacje

Dziś skórzane kreacje to nie tylko ramoneski, ale również płaszcze, marynarki czy spodnie. Warto zwrócić uwagę na te oversizowe modele. Zakładając skórzany płaszcz na sukienkę zdecydowanie dodamy stylizacji pazura. Marynarki z kolei będą wyglądać świetnie w zestawieniu z ciężkimi butami założonymi na gołe nogi.

Ubrania ze skóry gorącym trendem tej jesieni. Foto materiały prasowe
Skórzane ubrania gorącym trendem tej jesieni. Foto materiały prasowe
Ubrania ze skóry gorącym trendem tej jesieni. Foto materiały prasowe
Skórzane ubrania gorącym trendem tej jesieni. Foto materiały prasowe

Jak pielęgnować ubrania ze skóry?

Wiele z nas niechętnie decyduje się na skórzane elementy garderoby, czego przyczyną jest brak wiedzy na temat ich czyszczenia. Okazuje się, że nie jest to zbyt trudne, jednak warto pamiętać o kilku istotnych rzeczach. Przede wszystkim, należy unikać nadmiernego przemoczenia materiału, dlatego powinnyśmy zrezygnować z prania w pralce. Plamy należy zmywać wilgotną, miękką szmatką. W przypadku większych zabrudzeń możemy użyć również szarego mydła. Warto też przynajmniej raz w roku zaimpregnować ubranie używając przeznaczonych do tego produktów. Najlepiej jest przechowywać skórzane ubrania na wieszakach w miejscu, w którym będą miały dostęp do powietrza.

Justyna Grochowska