Kupić dym, sprzedać mgłę. Nowa powieść Magdy Dygat

kupic dym
Pełna nostalgii historia trzech kobiet, przedstawicielek kolejnych pokoleń jednej rodziny: urodzonej przed wojną cenionej aktorki Duni, zagubionej w relacji z najbliższymi Julii oraz młodej, zbuntowanej Honoraty. Opowieść o poszukiwaniu drugiego człowieka i o wielkiej, samotnej przestrzeni między ludźmi. Czasem łatwiej ją opisać, niż przekroczyć…

Los drwi sobie z nas, jesteśmy w jego rękach żartem nie zawsze dowcipnym. Los jest kapryśny, złośliwy i bardzo zarozumiały. Myślisz, że krzywdzi, a on przeciwnie nagradza. Ale kiedy nagradza, oszukuje.
Dunia

Do tej pory nic nie było w stanie bardziej mnie przestraszyć¸ niż świadomość, że jestem podobna do mojej matki, ale powoli zaczynam się z tą myślą oswajać. W końcu to ona uświadomiła mi, że jest się gdzie schować przed niedorzecznościami życia. Ważne jest tylko, żeby umieć wyjść z tej kryjówki.
Julia
W tym naszym domu, niby-rodzinnym, zawsze był jakiś fałsz.
Wiesz, że przez ciebie i ojca nie mogę sobie poradzić z ludźmi?
Widzisz, mamo, ty zmieniasz rzeczywistość na taką, jaka ci odpowiada. Ja ją widzę wyraźnie. Niczego nie udaję. Uważam, że kłamiąc, traci się szacunek do samego siebie.
Honorata

Autorka proponuje podróż do przedwojennego Lwowa, migawki ze współczesnej Polski, pokazuje drapieżny dzisiejszy Nowy York, przewijają się barwne postacie ze świata aktorskiego.
Poruszająca opowieść o samotności… czasem łatwiej ją opisać niż przekroczyć. To opowieść o bolesnym zagubieniu, rozpaczliwym poszukiwaniu i braku miłości. Opowieść o tym jak trudno być matką i jak trudno być córką.

O autorce
Magda Dygat, urodziła się w Krakowie. Jest córką znakomitego zmarłego w 1978 roku pisarza Stanisława Dygata i aktorki, Władysławy Nawrockiej. W 1960 roku poznała swojego męża, Andrzeja Dudzińskiego, z którym w 1977 wyjechała do Nowego Jorku. Aktualnie mieszka w Warszawie.