Szukanie pracy sezonowej – jak nie dać się oszukać?

Odmrażanie gospodarki sprawiło, że letnich ofert pracy jest coraz więcej. Trzeba jednak uważać, by nie dać się oszukać. Na co zwrócić szczególną uwagę?

Szukanie pracy sezonowej
Szukanie pracy sezonowej – jak nie dać się oszukać?

Szukanie pracy sezonowej wśród młodych stanowi okazję na dodatkowy zarobek. Niemniej zwykle osoby, które jej szukają, nie mają jeszcze doświadczenia zawodowego i często natrafiają na podejrzane oferty, a także padają ofiarą oszustw. Dla przyszłych pracowników sezonowych eksperci Personnel Service przygotowali kilka porad, które pozwolą znaleźć zarobek w bezpieczny sposób.

Szukanie pracy sezonowej w tym roku – czy to łatwe?

Kilkanaście ostatnich miesięcy nie było łatwych również na rynku pracy. Teraz jednak, w wyniku luzowania obostrzeń, wiele się zmieniło. Dynamika zatrudnienia w maju br. skoczyła do 2,7% rok do roku oraz o 0,3% wobec kwietnia.

To przejaw rodzącego się ożywienia gospodarczego, które jest związane z odmrożeniem gospodarki. Sektory HoReCa i usługi ruszają z kopyta. Do tego dochodzą wszystkie prace sezonowe związane m.in. ze zbiorem owoców, pracą na basenach czy w wakacyjnych kurortach. To właśnie tam pojawia się teraz dużo ofert pracy i, co istotne, wiele wskazuje na to, że dobra sytuacja na rynku będzie się umacniać – tłumaczy Krzysztof Inglot, Prezes Zarządu Personnel Service S.A.

Szukanie pracy sezonowej

By znaleźć pracę, należy przygotować CV. Wbrew pozorom ten dokument nie tylko mówi o nas pracodawcy, ale i pozwala nam samym określić siebie. Zastanówmy się więc, co chcielibyśmy robić, co sprawia nam przyjemność i co faktycznie potrafimy. Połączenie tych trzech elementów pozwoli określić rodzaj pracy, jaki nas interesuje i preferowane branże.
Do CV powinniśmy także dopisać doświadczenie, jeśli takowe mamy. Obecnie pracodawcy bardzo często pożądają pracownika, któremu praca nie jest obca. Niemniej bez tego atutu również da się znaleźć zatrudnienie, szczególnie w branżach sezonowych.

Nasi rekruterzy otrzymują dziennie setki CV. Żeby się odnaleźć w ich gąszczu odrzucają najpierw te kandydatury, które nie spełniają oczekiwań pracodawcy. Dlatego nie warto wysyłać aplikacji na stanowiska, które nie pasują do naszych kompetencji, bo istnieje duża szansa, że już w przedbiegach zostaniemy odrzuceni – podpowiada ekspert.

Gdy mamy przygotowane CV, bierzmy się za poszukiwanie ofert pracy. Pamiętajmy, że propozycje zatrudnienia można znaleźć w różnych miejscach. Nie warto ograniczać się tylko do Internetu. Czasem można przejść się po okolicy, zajrzeć do pobliskiego sklepu, żeby się dowiedzieć, czy nie poszukuje on pracowników na miesiące wakacyjne. Bezpośredni kontakt z potencjalnym przyszłym pracodawcą będzie też wskazówką, czy dane miejsce nam odpowiada i powie nam dużo więcej niż ogłoszenie zamieszczone w sieci.

Przyszły pracowniku, sprawdzaj opinie

Choć warto sięgać dalej niż Internet, żeby szukać pracy wakacyjnej, już samo weryfikowanie pracodawcy na popularnych portalach jest bardzo istotne. Istnieją fora, gdzie ludzie wymieniają się doświadczeniami z pracy w danym miejscu. Warto na nie zaglądać, by potem się „nie naciąć”.
Co powinno nas interesować? Z pewnością to, czy pracodawca płaci na czas, czy spisuje umowę z pracownikami, jak traktuje załogę, a także czy w miejscu pracy przestrzega się zasad bezpieczeństwa. Oczywiście nie każda negatywna opinia na takich stronach musi być prawdziwa, ale jeśli jest ich sporo albo jeśli przeważają nad pozytywnymi, warto poszukać czegoś innego.

Najważniejsza rzecz: umowa!

Bez umowy nie ma pracy – takiej zasady powinniśmy się trzymać. Podpisany dokument z określoną stawkę za wykonaną pracę będzie podstawą do ewentualnego dochodzenia własnych praw.

To niestety bywa nagminne, że za prace wakacyjne rozliczamy się z pracodawcą do ręki. Oczywiście kusi nas wizja dostania większych pieniędzy, ale to nie powinno zwyciężyć nad zwykłym rozsądkiem. Umowa określa nasze prawa i obowiązki, ale przede wszystkim wskazuje na warunki formalne zatrudnienia, w tym najważniejszy aspekt, czyli wynagrodzenie, którego będziemy mogli dochodzić, gdyby okazało się, że pracodawca nie chce się z jakiegoś powodu z nami rozliczyć – przestrzega specjalista.

Szukanie pracy sezonowej
Szukanie pracy sezonowej – jak nie dać się oszukać?