Nie daj się oszukać podczas Black Friday!

Zbliża się czas największych przecen w roku. Ale czy na pewno? Czy w ostatni piątek listopada sprzedawcy faktycznie obniżają ceny o kilkadziesiąt procent? A może Czarny Piątek to jedna wielka ściema?

Black Friday
Nie daj się oszukać podczas Black Friday!

W tym roku Black Friday przypada 26 listopada. Kilka dni później obchodzimy z kolei Cyber Monday. Jest to ogólny czas wyprzedaży i okazji – teoretycznie, bo praktycznie bywa z tym różnie. W rzeczywistości niektórzy sprzedawcy znacznie mijają się z prawdą, zapowiadając gigantyczne obniżki cen. Istnieje jednak szansa, że w tym wyjątkowym okresie faktycznie skorzystamy, kupując coś ze znacznym rabatem. Musimy jednak wiedzieć, jak nie dać się oszukać podczas Black Friday.

Cwany sprzedawca czy naiwny klient?

Choć wydawać by się mogło, że podczas Czarnego Piątku (a także Weekendu, Tygodnia, a nawet Miesiąca) okazje czekają na każdym rogu, to jednak bardzo łatwo możemy wpaść w pułapkę zastawioną na nas przez sklepy. Nierzadką praktyką sprzedawców jest umyślne podwyższanie cen przed okresem wyprzedaży. Tym sposobem klient myśli, że kupił coś za okazyjną stawkę, tymczasem produkt kosztuje tyle samo, co jakiś czas wcześniej.
Jest kilka sposobów, by nie nabrać się na takie sztuczki. Warto na przykład przez kilka tygodni przyglądać się cenie upatrzonego towaru. Postarajmy się także nie kupować czegoś, na co wcześniej nie zwracaliśmy uwagi – inaczej nasza decyzja może być wtedy podyktowana procentem obniżki na metce. Wg raportu Expertsender „Polacy i Black Friday” z 2020 roku, aż 4 spośród 5 klientów do zakupu skłania obniżona cena. By nie dać się oszukać, bądźmy tą 1/5 ankietowanych.

Black Friday online

Często bywa tak, że oferty w sklepach internetowych okazują się bardziej korzystne niż te stacjonarne. Zanim więc zdecydujemy się na kupno jakiegoś produktu, odwiedźmy stronę internetową marki i sprawdźmy, czy nie przepłacimy, nabywając towar w sklepie.
Ponadto istotną zaletą transakcji w sieci wydaje się również dostęp do ofert międzynarodowych. Robiąc zakupy w ten sposób, mamy rzeczywiście większą szansę upolowania wymarzonej rzeczy za mniejsze pieniądze. Pamiętajmy jednak, że nie zawsze fakt, iż kupujemy coś za granicą, oznacza większą obniżkę. Dowodem na to może być publikacja „How to avoid fake Black Friday deals” brytyjskiego portalu Which z września 2021 r. Przeanalizowano w niej zmiany cen 119 wybranych produktów. Zaledwie 3 z nich (niewiele ponad 1%) dało się w okresie Black Friday i Cyber Monday nabyć znacznie taniej. Większość z nich miało bardzo podobną cenę w okresie sześciu miesięcy przed listopadowymi wyprzedażami oraz w analogicznym okresie po czasie obniżek.
Przypominamy także, że robiąc zakupy online na zagranicznych stronach, dobrze jest korzystać z portfela walutowego i karty wielowalutowej. Dzięki nim płacimy bezpośrednio w obcych walutach.

Zachowajmy spokój

Black Friday skłania nas do bardzo dziwnych, często nieprzemyślanych zachowań. Widmo utraconej okazji popycha nas do kupna rzeczy kompletnie niepotrzebnych. Jeśli więc nie chcemy zostać oszukani podczas Czarnego Piątku, nie dajmy się zakupowemu szałowi. Kilkukrotnie przemyślmy decyzję, zanim zdecydujemy się na jakikolwiek zakup. Zawsze poprzedzajmy go sprawdzeniem, czy nie nabędziemy danego produktu taniej gdzieś indziej. W tym celu należy wpisać nazwę i kod produktu w wyszukiwarce internetowej.

– Wystarczy zachować zimną krew i z rezerwą traktować informację o procentowym zakresie obniżki. Zaryzykowałbym nawet stwierdzenie, że im bardziej spektakularne cięcie ceny, tym większa ostrożność. Chodzi przecież o nasze pieniądze – zauważa Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl.

Black Friday – skąd to się wzięło?

Czarny Piątek nie zawsze oznaczał listopadowe wyprzedaże. Prawdopodobnie początkowo wiązał się z poważnym krachem na rynku z 1869 roku, wywołanym gwałtownym spadkiem cen. Dopiero wiek później Amerykanie sprawili, że ten dzień zaczął być kojarzony ze sklepowymi okazjami. Sprzedawcy w USA organizowali wyprzedaże w piątek po Święcie Dziękczynienia (przypadającym w każdy czwarty czwartek listopada). Powodowały one wzmożony ruch na ulicach, który doprowadzał do wielu stłuczek i wypadków, co po raz pierwszy policjanci z Filadelfii nazwali Czarnym Piątkiem.
Kilka dekad później do Black Friday dołączył Cyber Monday. To internetowe wyprzedaże, które przypadają na poniedziałek tuż po ostatnim piątku listopada.