Jak kupować, żeby nie przepłacać?

Wyprzedaże, promocje, rabaty na końcówki serii, niebywałe okazje – takie i podobne ogłoszenia widzimy wokół siebie praktycznie każdego dnia. Bardzo często ulegamy nawet pokusie zakupu jakiegoś towaru w bardzo atrakcyjnej cenie, by później boleśnie przekonać się, że jednak dana okazja wcale nie była aż tak świetna, jak nam się wydawało.

jak kupowacI choć zdecydowana większość obniżek cen jest jedynie sprytnym wybiegiem marketingowym, nie znaczy to wcale, że prawdziwej okazji w ogóle nie da się „upolować”: trzeba jedynie być świadomym pewnych mechanizmów rządzących fluktuacjami cen rozmaitych towarów oraz nie dawać się złapać w pułapkę pogoni za najniższymi ofertami.

Żelazne zasady

Najważniejsza zasada, której należy się trzymać podczas każdej wyprzedaży/promocji bez wyjątku, jest bardzo prosta: „Promocja jest po to, żeby ci się wydawało, że kupujesz dany towar tanio.” Niejednokrotnie zdarza się, że cena w „promocji” jest dokładnie taka sama (a w niektórych przypadkach nawet wyższa!),niż ta obowiązująca przed uruchomieniem promocji – na szczęście znakomita większość konsumentów posiada smartfona z dostępem do Internetu i może względnie łatwo zweryfikować poprzednią cenę danego produktu.

Bezwzględnie też należy unikać złapania się na haczyk najprostszego mechanizmu marketingowego, czyli dania wiary w to, że naturalny spadek cen danego towaru jest tak naprawdę rabatem. Najlepszym przykładem jest tutaj elektronika użytkowa (np. telewizory, tablety, laptopy), które w sposób całkowicie naturalny tracą na wartości mniej więcej 20-30% po roku od chwili wprowadzenia na rynek. Choćby z tego powodu dobrze jest mieć przynajmniej pobieżne rozeznanie w bieżącej sytuacji i najnowszych modelach danego sprzętu dostępnych w sprzedaży – pomoże to uniknąć przysłowiowego „nabicia w butelkę”.

Kiedy kupować?

Niezależnie od promocji czy wyprzedaży każdy towar ma swój własny rytm zmian cen w ciągu roku – w naszym kraju fluktuacje te nie są szczególnie wielkie, niemniej jednak występują i mają bezpośredni wpływ na wysokość kwoty, jaką zapłacimy za dany przedmiot w określonym momencie roku. Poniżej prezentujemy krótkie zestawienie towarów, które najbardziej opłaca się kupować w danym miesiącu.

Styczeń

Wszystkie produkty związane bezpośrednio lub pośrednio z Bożym Narodzeniem i zabawą sylwestrową – to chyba najlepszy moment w ciągu roku na zrobienie zapasu fajerwerków na rok następny. Ponadto bardzo tanie są wtedy ozdoby choinkowe i produkty okolicznościowe, a także te towary, które są zapakowane w bożonarodzeniowe opakowania. Ponadto na początku roku tańszy jest sprzęt komputerowy i ogólnie rozumiana elektronika użytkowa.

Luty

Ceny sprzętu elektronicznego nadal są niższe, natomiast w drugiej połowie miesiąca drastycznie spadają też ceny wszystkich produktów walentynkowych – to może być bardzo dobry moment na zaopatrzenie się w słodycze za więcej niż rozsądne pieniądze. Miłośnicy egzotycznych podróży mogą rozważyć wykupienie wycieczki do Egiptu: w lutym ceny wycieczek są niskie, a pogoda na miejscu najbardziej znośna dla Europejczyków, nie ma też tłumu turystów.

Marzec

W tym miesiącu przypada pierwszy dzień wiosny, a co za tym idzie w sklepach o profilu odzieżowym i obuwniczym nastąpi zmiana kolekcji z zimowych na wiosenne. To idealny moment na zakup zimowych butów i ubrań, jak również sprzętu sportowego przeznaczonego do uprawiania sportów zimowych (narty, łyżwy, snowboardy, itd.).

Kwiecień

Poza ewentualnymi promocjami na zakup produktów związanych z Wielkanocą trudno w kwietniu o jakieś większe okazje. Warto pamiętać, że niemal natychmiast po świętach uruchamiane są liczne wyprzedaże tego wszystkiego, co nie sprzedało się przed nimi. Zdarza się także, że niektóre biura podróży właśnie w tym miesiącu oferują atrakcyjne ceny na wycieczki do krajów Dalekiego Wschodu.

Maj

Na przełomie kwietnia i maja rozpoczyna się sezon grillowy, w związku z czym do sklepów trafiają odpowiednie akcesoria i sprzęty – warto jednak pamiętać, że nie wszystkie z nich będą w naprawdę okazyjnych cenach. Druga połowa tego miesiąca może być dla pań dobrym momentem do zaopatrzenia się w kosmetyki czy wyłowienie naprawdę atrakcyjnej oferty na zabiegi upiększające lub SPA: ma to związek z obchodzonym pod koniec maja Dniem Matki.

Czerwiec

To miesiąc sporych obniżek cen na wycieczki w regiony będące typowymi destynacjami dla narciarzy – w biurach podróży właśnie w czerwcu wyprzedawane są posezonowo takie wyjazdy. Oprócz tego tanieją rozmaite akcesoria i sprzęt turystyczny, a także podzespoły komputerów i inny sprzęt elektroniczny.

Lipiec

Z uwagi na rozpoczęcie sezonu wakacyjnego wyprzedawane są po obniżonych cenach kolekcje wiosenne i zimowe w sklepach obuwniczych i odzieżowych, zdarzają się rabaty na żywność sezonową. W lipcu i sierpniu ceny elektroniki są najniższe w ciągu roku – w tej branży wakacje uznawane są za martwy sezon.

Sierpień

W ciągu tego miesiąca warto szukać w biurach podróży naprawdę tanich ofert „last minute” – biura wyprzedają je przed rozpoczęciem roku szkolnego. Można trafić na promocje związane z zakupem wyposażenia i podręczników dla uczniów, dość często przeceniane są w sierpniu rozmaite artykuły kuchenne.

Wrzesień

We wrześniu rozpoczynają się wyprzedaże powakacyjne – taniej dostępne są towary związane z minionym sezonem (czyli np. stroje kąpielowe), a także wycieczki do niektórych egzotycznych krajów.

Październik

W tym miesiącu można dość tanio zaopatrzyć się w wyprzedawane posezonowo meble ogrodowe, kosiarki do trawników, klimatyzatory oraz rozmaite artykuły ogrodnicze.

Listopad

W sklepach to koniec sezonu grillowego, więc sprzęt ten jest właśnie w listopadzie wyprzedawany, podobnie jak dywany i niesprzedane dotąd resztki asortymentu typowo letniego. W biurach podróży zwykle tanieją w tym czasie wycieczki do Stanów Zjednoczonych.

Grudzień

Ponieważ w grudniu jest Boże Narodzenie, ceny wielu towarów rosną dość znacząco. Jest to jednak także miesiąc, w którym tanieją samochody i nieruchomości, jak również niektóre produkty spożywcze.

Skąd brać fundusze?

Skoro już wiemy, kiedy wybierać się do sklepów po konkretne produkty, zastanówmy się, skąd wziąć na te zakupy pieniądze – nie zawsze przecież dysponujemy bieżącym budżetem na tego typu wydatki. Możliwości sfinansowania upragnionych zakupów jest jednak więcej: możemy na przykład próbować odkładać na ten cel niewielką kwotę co miesiąc, by później we właściwym momencie sięgnąć po tak stworzoną pulę oszczędności.

Czasem jednak zdarzy się, że okazja jest naprawdę wyjątkowa i dostępna w bardzo wąskim oknie czasowym, a my akurat nie dysponujemy ani oszczędnościami (bo mało kto je robi), ani gotówką z ostatniej wypłaty (bo się niedawno skończyła). Rozwiązaniem tego problemu mogą być pożyczki ratalne (sprawdź tutaj) udzielane przez pozabankowe firmy pożyczkowe – tego typu pożyczki są przekazywane na docelowe konto w ciągu nawet kilkunastu minut od zaakceptowania wniosku kredytowego, co pozwoli „złapać” okazję zakupową, zanim ta przeminie bezpowrotnie.

Trzeba jednak się pilnować, aby nie popaść ze skrajności w skrajność i nie ulec pokusie kupowania wszystkiego, co ma naprawdę atrakcyjną cenę tylko dlatego, że cena jest niska – w końcu chodzi przecież o to, by na tanich zakupach potrzebnych nam rzeczy pieniądze oszczędzać, a nie wydawać je na lewo i prawo…