Wanna – symbol komfortu w Twojej łazience

Aranżacja łazienki nie należy do najłatwiejszych przedsięwzięć. W projektowaniu tego pomieszczenia trzeba wziąć pod uwagę każdy centymetr powierzchni, której często brakuje w mniejszych mieszkaniach. Sprawdź zatem jak funkcjonalnie urządzić łazienkę z wanną.

łazienka z wanną
Wanna – symbol komfortu w Twojej łazience

Łazienka z wanną to marzenie wielu osób, dla których bardzo ważny jest codzienny relaks po męczącym dniu. Niestety nie każdy posiada odpowiednio duże pomieszczenie, aby pozwolić sobie na taką przyjemność. Istnieją jednak różne modele wanien, a także innych urządzeń, których funkcje i rozmieszczenie mają wpływ na aranżację strefy kąpielowej.

Potrzeby domowników

Jednym z najważniejszych etapów projektowania łazienki jest analiza oczekiwań jej właścicieli. Każdy bowiem ma inne potrzeby i preferencje, a to pomieszczenie powinno być w pełni spersonalizowane. Przed przystąpieniem do aranżacji należy zadać sobie kilka pytań:

  1. Ile osób będzie korzystało z łazienki?
  2. W jakim wieku są domownicy?
  3. W jakich porach spędzają najwięcej czasu w łazience?
  4. Jakie formy relaksu preferują?
  5. Jakie mają przyzwyczajenia?

Odpowiedzi na te pytania są ważne, ponieważ duże rodziny mogą boleśnie odczuć problem porannych i wieczornych kolejek do wspólnej łazienki. Czasami warto zastanowić się czy aby na pewno jedna łazienka wystarczy w przypadku wielu osób mieszkających pod jednym dachem.

łazienka z wanną
Wanna – symbol komfortu w Twojej łazience

Wszystko na swoim miejscu

Wygodna łazienka z wanną powinna być zaprojektowana na minimum pięciu metrach kwadratowych. Odstępy między urządzeniami sanitarnymi umieszczonymi w jednej linii powinny być jak największe – minimum to 30 cm. Pełną swobodę poruszania się zapewnia jednak odstęp 70 – 100 cm.

Jeśli dane pomieszczenie posiada niewielką powierzchnię, urządzenia warto rozstawić wzdłuż ścian. Pozwoli to na zaplanowanie małej wanny i niedużej kabiny prysznicowej. Istotny jest jednak kształt łazienki.
Jeśli chcemy posiadać dwie strefy kąpielowe, najlepsze będzie pomieszczenie kwadratowe z wejściem na środku i brakiem okna.
Prostokątna łazienka będzie bardziej ergonomiczna, jeżeli prysznic i wanna staną w jednym rzędzie. Aby dodać pomieszczeniu wizualnej przestrzeni i stylowego charakteru, warto pokryć krótszą ścianę wodoodporną tapetą lub ceramicznymi płytkami.
W dużej łazience strefy kąpielowe mogą być całkowicie oddzielone ścianką. Dzięki temu domownicy będą mogli korzystać z obu przestrzeni równocześnie, a przy tym zachowają poczucie intymności.

Wanna bez granic

W małych mieszkaniach świetną opcją jest połączenie funkcji wanny i prysznica. Przy aranżacji takiej przestrzeni przydadzą się parawany. Jeśli jednak łazienka posiada nietypowy kształt, idealnie sprawdzi się w niej wanna asymetryczna z wyprofilowanym wnętrzem. Godnym uwagi jest również fakt, że aktualnie na rynku istnieje wiele dodatkowych funkcji wanien, które wpływają na poczucie komfortu np. zagłówki, dodatkowe półki lub poręczne uchwyty.

łazienka z wanną
Wanna – symbol komfortu w Twojej łazience

Łazienka ze skosem

Na poddaszu najlepiej sprawdzają się wanny wolnostojące lub narożne. W przypadku tych pierwszych należy pamiętać, że wokół nich powinno być zapewnione swobodne przejście o szerokości minimum 60 – 70 cm. Wanny asymetryczne pozwalają na efektywne zagospodarowanie wolnej przestrzeni. Zazwyczaj tak jak wolnostojące montuje się je na przeciwko okna tak, aby kąpiący się miał widok na krajobraz. Jeśli pozwala na to kąt nachylenia dachu, można postawić ją również pod skosem. Łazienka z wanną będzie satysfakcjonującym rozwiązaniem dla rodziny z małymi dziećmi, ale nie sprawdzi się gdy wśród domowników znajdują się osoby starsze i mniej sprawne. W przypadku tych drugich zdecydowanie należy postawić na prysznic.