Letnie wakacje najlepiej planować zimą

Czy zimne i pochmurne dni to dobry czas na myślenie o letnim wypoczynku w słonecznej Chorwacji, we Włoszech lub w innym ciepłym kraju? Łowcy okazji wiedzą, że właśnie zima stanowi najlepszy czas na rezerwowanie wakacyjnych ofert, a najbardziej zapobiegliwi na zniżki polują już jesienią. Ale rabaty za tzw. „early booking” to nie jedyny powód, by o urlopie pomyśleć z wyprzedzeniem.

Letnie wakacje najlepiej planować zimą

Gdy za oknem plucha, a słońce wydaje się jedynie wspomnieniem spowitym chmurami, dobrze jest pomyśleć o czymś, co doda nam energii. Takim elektryzującym pomysłem może być ten, aby już teraz zająć się planowaniem wakacji. Możemy więc przynajmniej w myślach przenieść się na oblane słońcem plaże nad Adriatykiem lub np. nad włoskim Jeziorem Garda.

Włochy i Chorwacja

Właśnie Włochy i Chorwacja należą do najpopularniejszych wakacyjnych kierunków wybieranych przez Polaków – zapewne ze względu na pewną pogodę z dużą ilością słońca i rzadkimi opadami oraz z powodu możliwej do zaakceptowania odległości. A dostępność tanich linii lotniczych w ostatnich latach jeszcze ułatwiła dotarcie do wielu atrakcyjnych celów.

Campingi jako rodzinne parki rozrywki

Popularnymi miejscami wypoczynku we wspomnianych państwach są campingi, choć takie określenie może być nieco mylące. U nas campingi kojarzą się głównie ze stanowiskami dla kamperów i przyczep campingowych. Tymczasem we Włoszech i Chorwacji coraz częściej są to malowniczo położone ośrodki wypoczynkowe oferujące przede wszystkim zakwaterowanie w klimatyzowanych domkach oraz w namiotach (przy czym namiot może mieć rozmiary domku i nawet dwa piętra).

Poza noclegiem, na campingach uzyskamy dostęp do basenów, sprzętu sportowego, urozmaiconego wyżywienia, a czasem nawet do siłowni, SPA, czy opieki nad dziećmi. Oferta campingów jest w tych krajach bardzo szeroka, a poszczególne ośrodki mocno między sobą konkurują, prześcigając się w proponowaniu coraz bardziej wymyślnych atrakcji. Niektóre campingi oferują tylko możliwość pobytu w domkach i nie posiadają żadnych stanowisk pod kampera czy własny namiot – mówi Piotr Kozłowski

Zimą mamy większy wybór

Miejsc, które można wybrać na letni wypoczynek jest wiele, ale turystów gotowych pozostawić swoje pieniądze właśnie na campingach także nie brakuje. Dlatego nie ma co zwlekać z rezerwacją do lata. Już wiosną miejsca na najpopularniejszych campingach mogą być zarezerwowane, a nawet jeśli uda się jeszcze „złapać” jakiś domek, niekoniecznie będzie taki, na jaki liczyliśmy. Mówiąc krótko – będzie trzeba wtedy brać to, co jeszcze zostało. Pod tym względem wczesna rezerwacja daje nam zasadniczą przewagę. Możemy przebierać w ofertach bez obaw, że ta, którą sobie wybierzemy, będzie już zajęta. Dzięki temu faktycznie sami zdecydujemy o naszych wakacjach i spośród wielu dostępnych typów domków i namiotów zarezerwujemy taki, który odpowiada nam najbardziej (niektóre campingi oferują nawet kilkanaście rodzajów zakwaterowania do wyboru!).

Zniżki dla zapobiegliwych

Kolejną korzyść mogą przynieść oferty typu „early booking”. Wiele campingów wczesną rezerwację premiuje rabatem, który może wynieść od 5% do nawet 40%. Np. na obrzeżach Rzymu, na campingu Village Fabulous (z basenami i laguną dla dzieci), za tygodniowy pobyt na początku lipca można zapłacić odpowiednik 2269 zł, zamiast 2866 zł – w tym przypadku zniżka za najtańsze zakwaterowanie wynosi ok. 21%. Jeszcze taniej może być przed sezonem – w czerwcu promocyjna cena za domek wyniesie tam 1803 zł.

Niestety, istnieją ośrodki, które promocję kończą już w grudniu, ale dobrze szukając znajdziemy także takie, które zniżki oferują np. do lutego lub dłużej. Np. chorwacka sieć campingów Maistra w miejscowościach Rovinj i Vrsar zapewnia 10% zniżki na rezerwacje domków wszystkim osobom, które na rezerwację zdecydują się do 15 lutego.

Poza niższą ceną, niektóre ośrodki premiują „early booking” także lepszymi warunkami rezerwacji – np. niższą zaliczką lub możliwością bezkosztowego wprowadzenia zmian bądź anulowania rezerwacji. Plusem jest także gwarancja niezmiennej ceny. Osoby, które „zabukują” swój pobyt w wybranym miejscu w starym roku, przeważnie nie muszą się obawiać ewentualnej zmiany cen w nowym.

Oferty campingów można znaleźć w rozmaitych porównywarkach lub u tour-operatorów, ale może się zdarzyć, że znajdziemy tam tylko wyselekcjonowane oferty. Jeśli chcemy poznać pełną ofertę danego ośrodka, najlepiej wejść bezpośrednio na stronę internetową campingu – mówi Piotr Kozłowski. – Adresy i opisy dotyczące blisko 500 campingów w Europie można znaleźć w portalu Camprest.com (nie jest on portalem rezerwacyjnym a jedynie wyszukiwarką). Rezerwując miejsce samodzielnie, mamy możliwość ustalenia konkretnego położenia domku i skorzystać z dodatkowych opcji dostępnych wyłącznie dla „własnych” klientów danego campingu – podkreśla.

Kto pierwszy, ten lepszy

Koniec starego roku i początek nowego to czas, w którym chętnie podejmujemy postanowienia noworoczne i układamy plany na kolejny rok. Warto wśród nich uwzględnić także pomysły na letni wypoczynek – tym bardziej, że wcześniejsza decyzja pozwoli nam pozostawić w kieszeni co najmniej kilkaset złotych oraz wybrać warunki pobytu i zakwaterowania zgodne z tymi, jakie sobie wymarzyliśmy. Tak więc w tym przypadku sprawdza się stare powiedzenie „kto pierwszy, ten lepszy”