Mąka żytnia w roli szamponu? Poznaj jej właściwości!

Lubisz dbać o włosy i eksperymentujesz z zastosowaniem rożnych produktów? Przekonaj się, jak działa mąka żytnia w roli szamponu! Czy odważysz się na taką pielęgnację?

Mąka żytnia w roli szamponu? Poznaj jej właściwości!

Produkty spożywcze jako kosmetyki

Wydawałoby się, że mąka żytnia służy wyłącznie przygotowywaniu pieczywa. Jednak coraz częściej możemy zaobserwować, że produkty spożywcze mają swoje zastosowanie w wielu dziedzinach. Jedną z nich jest między innymi uroda. Wiele produktów sprawdza się jako kosmetyk pielęgnacyjny, a nawet okazuje się ratunkiem dla zniszczonych włosów. Z nami dowiesz się, jakie składniki mąki żytniej zapewniają jej zastosowanie w pielęgnacji włosów oraz jak mączny szampon działa na skórę głowy!

Skąd pomysł na zastosowanie mąki?

Mąka żytnia wyróżnia się spośród innych rodzajów tego produktu – jako jedyna nie skleja włosów. Jej zastosowanie sprawia, że skóra głowy staje się oczyszczona. Wszystko dzięki składzie. Zawarte w mące saponiny to naturalne substancje spieniające – wytworzenie mieszanki z wodą sprawia, że mąka zachowuje się tak, jak szampon. Ta grupa związków chemicznych jest zamiennikiem znanego maniaczkom włosowej pielęgnacji SLS, który działa przeciwnie – niekorzystnie wpływa na fryzurę: wywołuje podrażnienia i reakcje alergiczne, wysusza oraz osłabia strukturę włosa.

Skład mąki żytniej pozwala na wykorzystanie jej w roli szamponu. Jednak warto pamiętać, aby wybierać produkt o stopniu zmielenia od 500 do 720. To pozwala na otrzymanie jednolitej konsystencji mieszanki, która później znajdzie się na naszej głowie.

Przepis na szampon z mąki żytniej

Przepis na kosmetyk z mąki żytniej jest niezwykle prosty i szybki! Do przygotowania szamponu potrzebujemy:

  • około pół szklanki wody
  • 4 łyżki drobno zmielonej mąki żytniej

Przygotowanie szamponu

Wodę i mąkę w wymienionych wyżej proporcjach należy mieszać ze sobą w pojemniku, aż uzyskamy jednolitą masę. Jeśli potrzebujemy więcej, niż wynosi uzyskana ilość, możemy powtórzyć czynność, zachowując określone działania. Ważne, aby starannie wymieszać składniki, by uzyskać odpowiednią konsystencję szamponu.

Aplikowanie mieszanki

Gotową mieszaninę nakładamy na mokre włosy i rozprowadzamy ją na skórze głowy. Następnie masujemy przez kilka minut i starannie spłukujemy szampon tak, aby pozbyć się pozostałości po mące żytniej.

Marcelina Bednarska