
Francja to prawdziwa kolebka smaku, również dekoratorskiego. Ponadczasowy duch klasyki znad Sekwany kochany jest na całym świecie, nic więc dziwnego, że wiele osób pragnie urządzić swoje własne mieszkanie w stylu francuskim. Chociaż połączenie barokowego przepychu i szykownego minimalizmu może wydawać się ponad siły, to nadanie swoim czterem kątom niewymuszonej elegancji wcale nie musi być trudne! Wystarczy kierować się paroma prostymi zasadami.

Inspiracje barokiem
Styl francuski kojarzy się między innymi z przepychem właściwym królewskiemu dworowi. We wnętrzach urządzonych według tych reguł zauważyć można liczne inspiracje barokiem i rokoko, które charakteryzowały się bogactwem i kunsztownością. We współczesnych mieszkaniach motywy te przejawiają się przede wszystkim w meblach. Najlepiej sprawdzi się wyposażenie tradycyjne. Szczególnie lubiane są tak zwane „ludwiki”, czyli pochodzące jeszcze z epoki Ludwika XIV meble z giętymi nogami. W ten sposób wykonywane są przede wszystkim krzesła, kanapy, szafy i komody. Poza tym charakterystyczną cechą mebli w stylu francuskim są ich opływowe kształty, inspirowane owalami, kołami czy elipsami.


Prostota i minimalizm
Mimo że inspiracje Wersalem są na porządku dziennym, to nie należy z własnego mieszkania próbować robić królewskiego pałacu. To, co sprawdziło się w mającym 2300 pokoi budynku niekoniecznie zadziała w regularnej nieruchomości. Nie warto zagracać mieszkania nadmierną ilością zdobionych przedmiotów czy próbować wcisnąć wielgachnej wanny na nóżkach do małej łazienki. Zamiast tego lepiej postawić na minimalizm, a o francuskiego ducha zadbać przez z głową wybrane szczegóły. Szczególnie podjęcie decyzji o materiałach i wykończeniach ma tu znaczenie. Motywem przewodnim powinna być naturalność. Drewno w oryginalnym kolorze bądź pomalowane w sielskim stylu na biało, a także miękkie tkaniny nie tylko dodadzą paryskiej atmosfery, ale również zapewnią wygodę.


Gra światła
Styl francuski ewoluował w wysokich pomieszczeniach paryskich kamienic. Duża powierzchnia pokoi oraz długie okna sprawiły, że duża ilość światła i przestrzeni są podstawą. Wbrew pozorom nie potrzeba jednak pokaźnego mieszkania, aby móc uzyskać wymarzony efekt. Kluczowa jest optycznie powiększająca wnętrze jasna kolorystyka. Wśród delikatnych barw najlepiej prezentować się będą biel, beż, szary, a także pastelowe odcienie niebieskiego czy różowego. Warto też zainwestować w odpowiednie oświetlenie, które sprawi, że mieszkanie nie będzie znikać w cienistych kątach. Dla miłośników Prowansji wspaniałą opcją może być też wprowadzenie do aranżacji przecierki. Jest to specjalny sposób malowania mebli w jasnych kolorach, który nadaje im urokliwego, starszego wyglądu.

Detale
Mieszkanie w stylu francuskim tworzą przede wszystkim dodatki. Dzięki nim nawet najzwyklejszą przestrzeń można zmienić we wnętrze wprost z Paryża. Wśród typowych atrybutów tego typu pomieszczeń są między innymi ornamenty. Pojawiają się one zarówno na meblach, jak i na pościeli czy poduszkach. Francuzi lubują się w motywach roślinnych, więc to one najczęściej zdobią ich domy. Przy dekorowaniu bądź wyborze wyposażenia dobrze zwrócić uwagę także na uchwyty. Najlepiej wyglądać będą te z metalu, porcelany i drewna, wykonane w sposób komplementujący resztę wystroju. Ramy luster, zdjęć i obrazów to najlepsze miejsce na popuszczenie wodzy fantazji. Skomplikowane wzory i złota bądź srebrna kolorystyka zaimplementują nieco dworskiego przepychu. Sztukateria o przyrodniczej tematyce nada natomiast francuskiej wykwintności.
