Odzież damska od producenta z Polski czy z importu? Na co zwracać uwagę przy wyborze dostawcy

Odzież polskich producentów w ostatnich latach zyskała sobie wielką sympatię. To zrozumiałe – wiele polskich firm szyje stosunkowo tanią i naprawdę dobrą odzież damską z genialnych materiałów.

Odzież damska od producenta z Polski czy z importu? Na co zwracać uwagę przy wyborze dostawcy

A jednak import cały czas jest spory. Dobry znak jest taki, że import też się zróżnicował i nie chodzi już tylko o jeden dominujący kierunek.

Odzież damska z Polski czy z importu?

Doskonała polska odzież śmiało może konkurować z produktami z innych krajów: Włoch, Węgier, Francji czy Turcji. To właśnie z tych czterech państwo importuje się spor jakościowo dobrej odzieży. O ile pozycja Włoch i Francji dla nikogo nie jest zaskoczeniem, to już Węgry i Turcja raczej nie kojarzą się z przemysłem odzieżowym. Jednak osoby będące na bieżąco wiedzą, że tam technologia szycia, ceny i pomysłowość producentów przekładają się na spory potencjał. Dla sklepów może to jednak być problemem: do tej pory wystarczało mieć jedną zaufaną hurtownię, która obsługiwała producentów z dwóch, góra trzech krajów. Dziś już tak robić nie należy. Zamiast stawiać pytanie o to, czy sprzedawać odzież polską, czy z importu, należy zapytać, jak sprzedawać jedną i drugą bez potrzeby umawiania się z kilkoma hurtowniami jednocześnie.

Mądrze wybierz dostawcę

Sklepy, których menedżerowie mają ambitne plany, muszą być doskonale zaopatrzone. To oznacza, że wyboru dostawcy nie można pozostawić przypadkowi i nie można też kierować się sentymentem. Jeśli dotychczasowy dostawca nie nadąża za oczekiwaniami rynku, należy poszukać dodatkowego źródła dostaw. A jeśli sklep się dopiero otwiera, to trzeba poszukać takiej hurtowni, której nigdy nie trzeba będzie zmieniać. Niech będzie to firma, której kontakty biznesowe sięgają do producentów we wszystkich ważnych krajach. Najlepiej, żeby taką hurtownią zarządzał ktoś, kto dobrze zna rynek odzieżowy i jest w stanie dzięki temu zadbać o dostępność modnych i wygodnych ubrań. Przede wszystkim jednak powinna to być hurtownia, w której znajdziemy odzież odpowiedniej jakości. Dzięki temu, że obowiązek dbania o jakość przerzuca się na hurtownię, od razu ułatwia się sobie działanie w sklepie.

Hurtownia odzieży damskiej, w której jest wszystko

Hurtownia, która prowadzi dystrybucję odzieży z Polski i z importu to doskonały punkt zaopatrzenia. Bardzo często bowiem zapewni dostępność do produktów mniejszych producentów. To ma kilka pozytywnych skutków. Po pierwsze niższa cena, co z punktu prowadzącego sklep jest olbrzymim atutem. Po drugie, niszowi producenci często dostarczają na rynek niezwykle atrakcyjne kolekcje: krótkie, ale bardzo modne. To właśnie takiej odzieży damskiej poszukują klientki, które mają dość powtarzalnych schematów modowych z sieciówek. Zaopatrzenie z kilku krajów daje jeszcze jedną przewagę: producenci w różnych miejscach kładą nacisk na nieco inne elementy garderoby. To raczej tradycja i przyzwyczajenie niż realna strategia biznesowa, ale z punktu widzenia hurtowni i zaopatrujących się w niej sklepów ma to olbrzymie znaczenie.

Import nie jest zły

Warto w tym miejscu wyjaśnić jeszcze jedną kwestię. O ile bowiem kilka lat temu import odzieży damskiej prowadzony był dlatego, że zza granicy ściągano tańsze ubrania, o tyle dziś rynek zmienił się i dojrzał. Odzież damska z Włoch, Francji, Węgier i Turcji ma po prostu swoją specyfikę. Cena nie gra już pierwszych skrzypiec, a ważniejsza jest moda, funkcjonalność, styl i wygoda. Import ma zapewnić większą dostępność różnorodnej odzieży, a nie tylko obniżać koszty prowadzenia działalności. Coraz więcej właścicieli sklepów sobie to uświadamia i stąd zwiększone zainteresowanie współpracą z hurtowniami oferującymi dostęp do odzieży damskiej z wielu krajów.

Podsumowanie

Od długiego już czasu jesteśmy partnerem biznesowym wielu wysoko ocenianych sklepów z odzieżą damską. Hurtownia odzieży damskiej Miss City posiada w ofercie jednocześnie odzież z Polski (jesteśmy też producentem) i z importu. Z własnego doświadczenia możemy powiedzieć, że import nie jest zły, a Polska odzież damska naprawdę wyznacza wysokie standardy. Potwierdzają to także opinie menedżerów sklepów, którzy zaopatrują się u nas: uciekanie od odzieży z importu jest błędem, tak samo, jak zamykanie się na polskich producentów. Warto sprzedawać i to, i to.

Artykuł partnera