Jury pod przewodnictwem Cate Blanchett przyznało polskiemu reżyserowi nagrodę za reżyserię. Koprodukcja CANAL+ podbiła Francję i od premierowego pokazu w konkursie głównym mówi o niej cały świat. Historia miłości kompozytora i artystki zespołu ludowego „Mazurek” tym samym zapisała się w historii kina.
Mimo że wracamy bez „Złotej Palmy”, bez wątpienia „Zimna wojna” odniosła we Francji wielki sukces. Odbierając nagrodę za najlepszą reżyserię, Paweł Pawlikowski nie krył wzruszenia.
„To dobra wiadomość, a naprawdę trzeba nam dziś w Polsce dobrych wiadomości. Dziękuję bardzo. Widzę moich aktorów – Asię i Tomka, którzy znosili tortury z mojej strony. Mocno ich wymęczyłem podczas kręcenia tego filmu. Mam nadzieję, że kiedy obejrzeli ten film razem w zeszłym tygodniu, wybaczyli mi, bo to, co zrobili, było czymś wyjątkowym” – powiedział Paweł Pawlikowski
Swoją nagrodę Pawlikowski zadedykował Januszowi Głowackiemu, który był współtwórcą scenariusza „Zimnej wojny”.
Leslie Felperin, The Hollywood Reporter
„Zimna wojna”
Gatunek: dramat
Produkcja: Polska 2018
Reżyseria: Paweł Pawlikowski („Ida”, „Kobieta z piątej dzielnicy”, „Lato miłości”)
Scenariusz: Paweł Pawlikowski, Janusz Głowacki
Obsada: Joanna Kulig („Pitbull. Niebezpieczne kobiety”, „Niewinne”, „Ida”, „Sponsoring”), Tomasz Kot („Bogowie”, „Żyć nie umierać”, „Skazany na bluesa”), Borys Szyc („Kantor”, „Pokot”, „Kret”, „Symetria”), Agata Kulesza („Pewnego razu w listopadzie…”, „Ida”, „Moje córki krowy”, „Jestem mordercą”, „Róża”), Adam Woronowicz („Czerwony pająk”, „Demon”, „Body/ciało”, „Pani z przedszkola”), Adam Ferency („Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy”, „80 milionów”, „Jasminum”), Adam Szyszkowski („Ostatnia Rodzina”, „Zgoda”, „Ida”)
„Zimna wojna” opowiada historię wielkiej i trudnej miłości dwojga ludzi, którzy nie potrafią ze sobą być i jednocześnie nie mogą być bez siebie. W ich role wcielają się Tomasz Kot i Joanna Kulig, którym na ekranie partnerują Agata Kulesza i Borys Szyc. Wydarzenia pokazane w „Zimnej wojnie” rozgrywają się latach 50. i 60. XX wieku, w Polsce i budzącej się do życia Europie, a w ich tle wybrzmiewa wyjątkowa ścieżka dźwiękowa, będąca połączeniem polskiej muzyki ludowej z jazzem i piosenkami paryskich barów minionego wieku.