Pętla dobrego samopoczucia. Carl Cederström, Andre Spicer

Popadliśmy w prawdziwy obłęd, którego wyznacznikami są aplikacje do pomiaru regularności wypróżnień, ilości spożywanych kalorii, aktywności czy długości snu.

pętla dobrego samopoczucia 350 ok

Pętla dobrego samopoczucia to książka o tym, jak dobre samopoczucie przekształciło się w obowiązek i obróciło się przeciwko nam. Carl Cederström i Andre Spicer zaprezentowali błyskotliwe studium przymusu dobrego samopoczucia i sposobów, w jakie przerodziło się ono w moralny imperatyw odwracając tym samym naszą uwagę od politycznego i społecznego zaangażowania.

Nie bez powodu „Pętla dobrego samopoczucia” rozpoczyna się od przywołania egzystencjalistów, którzy w oparach dymu papierosowego (rak płuc!), kawy (wysokie ciśnienie!) i substancji psychoaktywnych (nałogi!) oddawali się rozmyślaniom nad naturą rzeczywistości. Trudno o mniej efektywną rynkowo jednostkę niż nieśpiący po nocach poeta bądź pisarz, którego nie interesuje praca w biurze, tylko analiza lęku i rozpaczy, wpisanych nieuchronnie w sam fakt istnienia. Jednostkę, która zamiast mówić: „możesz osiągnąć wszystko, na co tylko masz ochotę” twierdzi: „każdy wybór jest dla nas tragiczny, ponieważ zawsze wiemy, że istnieje świat równoległego wyboru, niemożliwy do zrealizowania”. Egzystencjaliści są dla mnie osobiście, obok sceptyków, doskonałym przykładem filozofów deskryptywnych, opisujących nasze doświadczenie takim, jakie ono jest. Stefan Chwin w jednym z wywiadów powiedział, że żyjemy w strasznych czasach, w których każdemu wmawia się, że może osiągnąć sukces, a przecież to oczywiste, że na 30 uczniów w klasie najlepszy może być tylko jeden. Co zatem powiedzieć pozostałym 29, którzy najlepsi nie są? Co powiedzieć osobom zajmującym czternaste, dwudzieste i siódme miejsce? Niewystarczająco się starali? Nie potrafili wprowadzić w życie zasad? Ponieśli porażkę jako wartościowi członkowie społeczeństwa? Czy naprawdę nie widać, że większość z nas właśnie nie osiągnie sukcesu i celów, jakie sobie założy?
Fragment Przedmowy, Małgorzata Halber

O Autorach:

Carl Cederström – adiunkt na Uniwerytecie Sztkoholmskim, gdzie zajmuje się teorią organizacji i etyką biznesu oraz prowadzi zajęcia z zarządzania zasobami ludzkimi. W kręgu jego zainteresowań naukowych znajduje się także filozofia szczęścia. Wykładał na Cardiff Business School oraz na Wydziale Filozofii w The New School for Social Research. Współautor książki Dead Man Working z Peterem Flemingiem oraz książki-wywiadu z Simon Critchley How to Stop Living and Start Worrying.


Andre Spicer – profesor Organisational Behaviour w Cass Business School, City University w Londynie. Specjalista w dziedzinie społecznej odpowiedzialności biznesu, przywództwa, funkcjonowania organizacji i ludzkich zachowań w ich strukturach. Profesor Organization Studies w University of Warwick. Autor wielu książek na temat funkcjonowania korporacji (Contesting the Corporation, Unmasking the Entrepreneur‚ Understanding Organizations). Jest stałym komentatorem w światowych mediach, jak BBC, CNBC, Channel Four, The Guardian, The Wall Street Journal, The Washington Post, czy The Times. Obecnie pracuje nad książką na temat głupoty w organizacjach.